yeni doğan sarılığı nasıl geçer

Yeni doğan sarılığı, yeni doğan bebeklerin %60’ında görülür. Erkek bebeklerde daha yüksek olan sarılık görülme olasılığı genellikle fizyolojik kaynaklıdır. 1 – 2 hafta içinde kendiliğinden geçen sarılık durumunda da her anne gibi yeni doğan sarılığı nasıl geçer diye telaşlanmamız normaldir. Ancak belirtileri erken gördüğümüzde tedavi daha hızlı ve etkili olacaktır.

Yeni Doğan Sarılığı Nasıl Oluşur?

Yeni doğan sarılığı, cildimize sarı rengi veren ve bilirubin adıyla bilinen maddenin kandaki seviyesinin yükselmesi ve deride birikmesi sonucu oluşur. Yeni doğan bebeklerin kırmızı kan hücrelerinin yıkımı neticesinde bilirubin maddesi ortaya çıkar. Doğumdan önce bu maddeyi annenin karaciğeri temizlerken doğumdan sonra ise bebeğin karaciğeri maddeyi temizleyecek durumda olmaz. Dolayısıyla vücuttan atılamayan bilirubin sarılığa neden olur.

Genel olarak bebeklerde yeni doğan sarılık tedavisi yapılmadan da süreç geçse de kimi zaman bilirubin maddesi çok fazla yükselerek bebekte kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. İlk hafta kontrolleri bu nedenle erken teşhis ve tedavi için önemlidir.

Bebeğimizin Sarılık Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bebeklerde sarılık belirtileri anneler tarafından kolaylıkla fark edilir. Yeni doğan sarılık tedavisi için aşağıdaki belirtilerin görülmesi durumunda bebeğinizin doktoruna başvurmanız önemlidir.

  • Sarılık belirtileri ilk olarak yüzde görülür. Bebeğin kanındaki bilirubin miktarı arttıkça göğüs, karın, kol ve bacaklarda sararma belirginleşir.
  • Bebeklerde sarılık tedavisi için bebeğinizin ışık altında ciltteki sarılığına bakmanız gerekir. Parmağınızla hafif bir şekilde cildine bastırıp bıraktığınızda sarı rengi daha iyi görebilirsiniz.
  • Sarılık belirtileri arasında ciltte ve göz akında sarı bir görünüm de yer alır.
  • Uyuşukluk ve beslenmede zorluk da sarılık belirtileri arasındadır. Bebeğiniz emmekte zorlanıyorsa hemen doktorunuza gitmeniz gerekir.

Yeni doğan sarılığı için tedavi yerine evde geçmesini beklerseniz bebeğinizin kalıcı hasarlara maruz kalmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle belirtileri gördüğünüzde mutlaka bilirubin seviyesinin tespiti için doktorunuza gidiniz.

Yeni Doğan Sarılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Yeni doğan sarılığı nasıl geçer sorusu tüm annelerin cevap aradığı bir soru elbette. Bebeklerde sarılık tedavisi için özellikle doktor önerilerine uymak ve durumu takip etmek çok önemli. Bilirubin seviyesinin yüksek olması halinde bebeğin fototerapi adı verilen florasan ışığının altına tutularak tedavi edilmesi gerekebilir. Sarılık tedavisi şekline doktorunuz karar verecektir.

Uygulanan sarılık tedavisi bebeğinize zarar vermeyecektir elbette. Gözleri özel olarak kapatılacak ve ışık uygulanacaktır. Tedavi sırasında bebekten kan alınarak bilirubin seviyesi sürekli olarak kontrol altında tutulmaktadır. Bilirubin seviyesinin düşmesinden sonra, tedavi sonlandırılır.

Yeni doğan sarılığı nasıl geçer diyorsanız evde de birkaç uygulama yapabilirsiniz. Bebeklerde sarılık tedavisi için:

Bebeğinizi Sık Sık Emzirin

Bebeklerde sarılık nasıl geçer sorusunu soran çoğu annenin yapabileceği en etkili tedavi yöntemi, anne sütü ile emzirmek olacaktır. Yetersiz beslenen bebeklerde vücutta su kaybı olacağı için sarılık şiddetlenebilir. Sık sık emzirerek bebeğinizin sarılık olasılığını ve sarılığın şiddetini düşürebilirsiniz. Doğumdan itibaren bebeği günde 8 – 12 kez emzirebilirsiniz.

Sıvı Kaybını Engelleyin

Yetersiz beslenen bebeklerde sarılık oluşumu kuvvetlidir. Bebeğin anne sütü ile sık ve yeterli beslenmesi gerekir. Ancak herhangi bir sağlık sorunundan dolayı bebeğini emziremeyen anneler doktor önerisi ile verilecek sağılmış süt, formüle süt gibi ek besinler ile sıvı kaybının önüne geçebilirler.

Kan Değişimi

Yeni doğan sarılık tedavisi sırasında kan değişimi de etkili olabilir. Kan değişimi tedavisi etkili olsa da yan etkisi görülebilir. Bu nedenle çok sık başvurulan bir yöntem değildir.

Bebeğinizi Işığa Maruz Bırakın

Bebeği gün içerisinde çıplak olarak ya da sadece beziyle bir veya iki kez beş dakikayı aşmayacak şekilde güneş ışığına maruz bırakarak sarılığın geçmesini sağlayabilirsiniz. Tabi ki bu süreyi aşmamanız bebeğin sağlığı açısından önemli. Dilerseniz bebeğinizin yatağını güneş ışığı alan bir pencereye doğru taşıyabilirsiniz. Perdeleri çekmeyi u unutmayın elbette.

Yeni doğan bebeklerde sarılık tedavisi doktor önerileriyle ve kontrolüyle birlikte yapılmalıdır. Bebeği uzun süre güneşte bırakmak cildinin zarar görmesine neden olacağı için kulaktan dolma bilgilerle bilinçsiz tedavilerden kaçınmanız gerekir. Bebeğiniz için en doğru yöntemi uzmanına bırakın…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğim Kaka Yapmıyor! Kabız Mı Oldu?
Sonraki İçerikBebeklerin Aylara Göre İdeal Boy ve Kilo Ölçüleri
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here