yeni doğan bebek bakımı nasıl yapılır

Hastanede her şey güzeldi değil mi? Bebeğinizin bakımı ile ilgilenen hemşireler ve yakınlarınız vardı. Bebeğinizi eve götürdüğünüz ilk gün artık tüm sorumluluk sizde. Hiç bebek bakımı yapmamış ya da daha önce bir bebeği kucağınıza almamış olabilirsiniz. Ancak annelik içgüdüsü çok başka bir şey… Yine de size önerebileceğim ve yol gösterici olabilecek yeni doğan bebek bakımı yolları:

  • Yeni doğan bebek giysileri

Yeni doğan bebek kıyafetleri kesinlikle cildi havalandıran, teri emen ve pamuklu kumaşlardan tercih edilmelidir. Yumuşak, az dikişli ve mümkün olduğunca az düğmesi olan giysileri çocuklarınıza giydirmeniz gerekir. Özellikle el ve ayaklarının üşümemesi için şapka eldiven ve çorap giydirmeye mutlaka özen göstermelisiniz.

  • Bebeğin kaldığı odanın sıcaklığı

Yeni doğan bebek bakımı için en uygun oda ısısı 24 – 26 derecedir. Bebek büyüdükçe oda sıcaklığının birkaç derece düşürülmesi gerekir. Eğer sobalı bir evdeyseniz bebeğinizi sobaya çok fazla yaklaştırmayın.

  • Bebeğin emzirilmesi

Yeni doğan bebek bakımı nasıl yapılır diyen anneler, emzirme saatlerine de dikkat etmeliler. Yeni doğan bebekleri 24 saatte 8- 12 kez yani 2- 3 saatte bir emzirmek gerekiyor. Anne için çok yorucu olsa da bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için emzirme sıklığını sağlamak gerekiyor. Ayrıca her emmeden sonra bebeğin gazını çıkararak rahatlığını sağlamak gerekiyor.

  • Yeni doğan göbek bakımı

Yeni doğan bebeğin göbek bakımı için ilk olarak göbeğinin düşmesini beklemek gerekir. Göbek kordonu düşene kadar günde bir kez % 70’lik alkol ile yapılan pansuman yeterlidir. Kordon etrafını steril tutmak için alkol kullansanız da mümkün olduğunca az cilde temas etmesine dikkat edin. Ayrıca göbek düşene kadar banyo yaptırılmaması göbek bakımı açısından önemlidir. Steril bezlerle bebeğinizi temizleyebilirsiniz.

  • Yeni doğan göz bakımı

Bebeğinizin göz bakımını da steril gazlı bezle yapabilirsiniz. Kaynadıktan sonra ılıyan suda ıslattığınız bu bezle gözü içten dışa doğru tek bir hareketle fazla bastırmadan silebilirsiniz. Gün içerisinde de göz pınarı denilen bölgeye masaj yaparak bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

  • Yeni doğan kulak bakımı

Yeni doğan bebek bakımı sırasında annelerin kulak bakımını da özenle yapmaları gerekir. Bebeğin kulağına kesinlikle temizleyici çubuk sokmamak gerekir. Kulağın içinin değil dış kısmının silinmesi yeterli olur.

  • Yeni doğan burun bakımı

Yeni doğan bakımı sırasında bebeğinizin burnunu serum fizyolojik içeren damlalar ile nemlendirilebilirsiniz. Bebeğinizin burnunda oluşan kuru tabakaları da ıslattığınız pamuklu mendille temizleyebilirsiniz.

  • Yeni doğan ağız bakımı

Bebeğinizin ağız bakımını, kaynattıktan sonra ılıştırdığınız su ile yapabilirsiniz. Temiz bir mendili ıslatarak bebeğinizin ağzını silebilirsiniz. Eğer pamukçuk oluşumu varsa doktorunuzun önerdiği ağız içi bakımını uygulamalısınız.

  • Yeni doğan cilt bakımı

Yeni doğan cilt bakımı yapılırken yine kaynattığınız ve ılıştırdığınız suya pamuğu ya da yumuşak gazlı bezi batırarak nazik bir şekilde bebeğinizin vücudunu temizleyebilirsiniz. Gün aşırı ve sıcak günlerde daha sık bebeğinizin cildini temizleyebilirsiniz.

  • Yeni doğan genital bakımı

Bebeğinizin gün içinde sık sık tuvaletini yaptığını unutmayarak sürekli altını kontrol etmeniz gerekir. Bebeğinizi uzun süre aynı bezle bıraktığınızda pişik olmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle bebeğinizin altını 3 – 4 saatte bir değiştirmelisiniz. Bebeğinizin altını pamuklu bezle temizledikten sonra kurutmalı ve ardından bezini giydirmelisiniz. En az 10 – 15 dakika bebeğinizin altını açık bırakmalı ve cildinin hava almasını sağlamalısınız.

Yeni doğan bebek bakımı, annenin özenli ve dikkatli olmasını gerektirmektedir. Anne, bebeğinin bakımına ne kadar çok dikkat ederse onu hastalıklardan o kadar iyi korur.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğim İçin En Uygun Oda Sıcaklığı Nedir?
Sonraki İçerikBebeğimi Nasıl Yatırmalıyım? Yeni Doğan Bebek Nasıl Yatırılır?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here