yeni doğan bebeğimi ne sıklıkta emzirmeliyim

Tüm annelerin aklını kurcalayan bebeğin emzirilme sıklığı sizin de başınızın belası değil mi? En son ne zaman emdi, saat kaçta emzirmeliyim, emmeyeli kaç saat oldu, uykusu uzun sürüyor uyandırmalı mıyım, kaç dakika emzirmeliyim ve dahası… Aklımızdaki tüm sorular yanıt bekliyor. Peki bebeğimizi gerçekten ne sıklıkta emzirmeliyiz? Uzmanlar ne diyor? Birlikte inceleyelim…

Yeni doğan bebeğimi ne sıklıkta emzirmeliyim diyen annelerimiz için bebeklerin ilk olarak yeni doğan zamanlarında azar azar ama sık aralıklarla beslenmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Bebekler genellikle açlıklarını ağlayarak belirttikleri için onları bekletmemiz iyi değildir. Bebekler ağladıkça strese girerler ve emmeyi reddedebilirler. Dolayısıyla yeni doğan bebek emzirme sıklığı her bebeğe özel olarak belirlenmelidir.

Kaç Saatte Bir Emzirmelisiniz?

Yeni doğan bebeği kaç dakika emzirmeliyim ya da yeni doğan bebek emzirme sıklığı hakkında doktorunuz hastaneden çıkmadan detaylı bilgiyi verecektir. Ancak yine de her bebeğin kendine özgü emme saati olduğunu unutmayın. Hangi saatte, kaç dakika ve nasıl emdiğinin hesabını yapmanıza gerek yok. Belli bir standart olmadığı için içinizi ferah tutabilirsiniz.

Bebeğiniz Her İstediğinde Emzirin!

Yeni doğan bebek kaç saat emzirilir sorunuza bebeğinizin acıkmasını bekleyin gibi basit bir cevap verebiliriz. Bebek belli saatlerde değil, istedikçe ve acıktıkça emzirilmelidir. Bebeğinizin ağlamasından ya da meme aramasından onun ne zaman emmek istediğini rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Yeni doğan bebek emzirme süresi ilk günlerde oldukça sıktır. İkinci aydan itibaren bebeğiniz günde 2 – 3 saatte bir acıkabilir. Bebeğin mide hacmi genişledikçe acıkma süresi de artacaktır. Yine de beslenme saati 3 saatte bir olmalıdır. Dolayısıyla bebeğinizi günde 8 – 10 kez beslemeniz gerekir.

Bebekler genel olarak mideleri boşken 5 saatten fazla uyuyamazlar. Dolayısıyla gece 2 – 3 kez uyanabilirler. Anne sütü daha kolay ve çabuk sindirildiği için anne sütüyle beslenen bebekler mama ile beslenen bebeklere göre daha sık acıkırlar. Yani, yeni doğan bebek kaç saatte bir emzirilir sorusunun cevabı her bebeğe göre farklıdır. Yine de özetlemek gerekirse:

  • Yeni doğan bebeği ilk yarım saat içinde emzirmeniz önerilir.
  • Yeni doğan bebek emzirme sıklığı ilk 6 hafta boyunca günde 8 – 12 arasında değişebilir.
  • Yeni doğan bebek kaç saatte bir emzirilir diyenler için bazı bebeklerin yaklaşık 4 saat boyunca 1, bazılarının ise 2 – 3 saatte bir acıktığı söylenir.
  • Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin her acıkma belirtisi gösterdiğinde emzirilmeleri gerektiğini de ayrıca önermektedir.
  • Bebekler acıktığı için ağlıyorsa kesinlikle bekletilmemelidir.
  • Bebeklerin tok olduğu zamanlarda gaz sancısı nedeniyle ağladığını hatırlamak ve doymadıklarını düşünerek onlara ek gıdalar vermekten kaçınmak gerekir.
  • Yeni doğan bebekler birkaç gün uykulu olacakları için emme konusunda istekli olmayabilirler. Bu sürede endişeye kapılmamanız gerekir.
  • Bebeğin doyup yeterli beslenmesinin tek göstergesi kilo almasıdır. Kilo almıyorsa anne sütü yetersiz geliyor olabilir. Ek gıdalarla takviye edebilirsiniz.

Yeni doğan bebek emzirme süresi ilk gün her iki memeden 5’er dakika, ikinci gün 10’ar dakika ve üçüncü gün 15 dakikayı geçmemek şartıyla emzirebilirsiniz. Normal bir emzirme süresi 15-20 dakikadır. Yeni doğan bebek emzirme sıklığı sütünüz geldiği zaman 10 dakika ilk meme, 10 dakika ikinci meme şeklinde olmalıdır. Her iki memeyi de emzirin ya da her seferinde birini tamamen bitirmesini sağlayın.

Yeni doğan bebeği emzirme süreniz ve şekliniz ilk 10 günün sonunda düzene girecektir. Bebeğiniz yaklaşık 2-3 saatte bir düzenli olarak emiyor ve uyuyorsa sonrasında genelde artık düzen sağlanmış diyebiliriz. Düzenin devam etmesi gaz sancısı döneminin biraz daha rahat atlatılması açısından da önemlidir. Yeni doğan bebeğimi ne sıklıkta emzirmeliyim sorusunu doktorunuza da sorarak en doğru ve faydalı bilgiyi alabilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuklarımızı Sağlıklı Beslemenin 15 Yolu
Sonraki İçerikÜnlülerin Çocuklarının İsimleri
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here