yeni doğan bebeğe su verilir mi

Bebeğimizin susuz kalması en büyük korkularımızdandır. Susuz bir hayatı kendimiz bile düşünemezken bebeğimizin nasıl su içmeden yaşayabildiğine hayret edebiliriz. Yeni doğan bebeğe su verilir mi ya da bebeklere ne zaman su verilir merak ederiz. Sadece anne sütü gerçekten bebeğimizin su ihtiyacını karşılamaya yetiyor mu gibi endişelerimiz devam eder. İçimiz rahatlayana kadar doktorumuza aynı soruyu sorup durabiliriz.

Annelerimizin ve doktorlarımızın dediği gibi 6 aya kadar bebeklerimiz su ihtiyaçlarını bizden karşılarlar. Yani sütümüz dışında ek bir besine ve suya ihtiyaç duymazlar. Ek gıdaya geçildiğinde ise gün boyu 3-4 tatlı kaşığı yani yaklaşık çeyrek çay bardağı kadar su içebilirler.

Bebeklere Su Ne Zaman Verilir?

Uzmanlar yaklaşık 6 aylık olmayan bebeklere su verilmemesi konusunda anne adayları ve anne olan bizleri uyarıyor. Sıcak havalarda dahi bebeklerimizin suya ihtiyacı olmadığını söylüyorlar. Ayrıca özellikte yeni doğan bebeğe şekerli su verilir mi gibi sorularımıza asla diye cevap veriyorlar. Su içirmek, bebeğimizin zaten küçük olan midesinde sütümüze ve diğer besinlere yer bırakmayacağı için kaçınılması gerekli bir davranış olarak belirtiliyor.

Küçük yudumlar dışında 6 aydan önce su verme konusunda her zaman doktorumuza danışmamız gerekiyor. Bebeğimiz 6 aylık olduğunda da yine doktorumuzun belirttiği miktarda su içirmeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Bebeğe ne zaman su verilir diyen annelerimiz için önerilen zaman ve miktar tablosu şu şekilde:

  • 0-3 ay: Yeni doğan bebeğe su verilirse ne olur dediğinizi duyar gibiyim. Her ne kadar acemi anne olsak da yeni doğanlara asla su ya da şekerli su vermememiz gerektiğini bilmeliyiz. Anne sütümüzü bebeğimizin doya doya yemesini istiyorsak su vermekten kesinlikle kaçınmalıyız.
  • 4-6 ay: Bebeklere bu aylarda az miktarda su verilebilir ancak araştırmalara göre hiç su vermeseniz de bebeğiniz susamayacaktır. Ancak bebeğinizi mamayla besliyorsanız doktorunuza danışarak vermeniz gereken su miktarını öğrenebilirsiniz.
  • 5-7 ay: 6.aya girerken bebeklerinize su verebilirsiniz. Ek gıdalara da başlayacağınız için artık bebeğinizin su içmesi gerekli olacaktır. Yine de aşırı olmamak kaydıyla doktorunuzun önerdiği şekilde su içmesine dikkat etmelisiniz.

Bebeğim Susuz Kalırsa Ne Olur?

Yeni doğana su verilir mi endişesinin yanında bebeğin susuz kalınca neler olacağı da tüm anne adayları tarafından merak edilmektedir. Dediğim gibi 6 aya kadar doktorlarımız anne sütü yeter diyor ancak bazı bebeklerde mide gribi(gastroenterit) gibi bir sıkıntı varsa doktorunuz susuz kalmasını önlemek için Pedialyte veya Infalyte gibi bir elektrolit sıvı takviyesi önerebiliyor.

Dolayısıyla bebeğinizin susuz kalıp kalmadığını anlamak için ağız içi sağlığı ve davranışları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Sebepsiz sinirlenen ve çok ağlayan, dudakları ve ağzı kuruyan bebeklerinizi ne olur ne olmaz diyerek doktorunuza götürmeniz gerekiyor.

Ayrıca sık ve sulu dışkılama, kusma, ateşli hastalıklar, nezle, grip, enfeksiyona dayalı hastalıklarda bebeğinizin takviye olarak su alıp almayacağına doktorunuz karar veriyor. Yeni doğan bebeğe su verilir mi diyen bizleri yanıltabiliyor.

Yeni Doğan Bebeğin Sıvı İhtiyacının Karşılanmasında Yapılan Hatalar

Yeni doğan bebeğe su verilirse ne olur diye merak eden bizleri ilk 6 ay anne sütüne mahkum eden doktorlarımızın karşısında bir de tehlikeli enfeksiyonlar yer alıyor. Halk arasında pamukçuk diye adlandırılan ağız içi mantarların oluşmasına anneler sebep oluyor. Çünkü emzirdikten sonra bebeğin ağzında kalan anne sütünü su ile temizlemek mantar oluşumunu tetikliyor. Anne sütünün bir diğer mucizesi olan ağızda koruyucu tabaka halinde yer alması ve enfeksiyonlara karşı bebeğimizi koruması özelliğini bu yanlışımızla yok etmiş oluyoruz. Bu nedenle bebeğimizin ağzını su ile temizlememeliyiz.

Ayrıca ilk 6 ay mama ya da anne sütüne ek olarak su verilmesi durumunda bebeğimizin susama hissi azalacağı için mama ve anne sütünü daha az isteme durumu söz konusu olabilir. Bu da yetersiz beslenmeye neden olabilir. Bu hata dışında bir de meyve suyu içirmemiz çocuklarımızın diş sağlığını olumsuz etkilerken obezite ve şeker hastalığı riskini de arttırır.

Yeni doğan bebeklerimize su yerine anne sütü vermemiz yeterlidir. Bebeğimize anne sütünün verdiği enerjiyi ilk 6 aylık süreçte hiçbir besin vermeyecektir. Dolayısıyla takviye yapmaya ihtiyacınız yoktur.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğimin İlk Banyosunu Nasıl Yaptırmalıyım?
Sonraki İçerikBebeğimin Gaz Sancısı Var – Ne Yapmalıyım?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here