yediklerim sütümün tadını değiştirir mi

Emziren anneler, bebeklerine hangi besinlerin iyi geldiğini hangi besinlerin ise tüketilmemesi gerektiğini merak ederler. Anne sütü bebeğin temel besin kaynağı olduğu için annenin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Yenilen her besinin anne sütünü etkilediği düşünüldüğünde emzirmeyi kötü etkilememek hatta bebeğin emmeyi reddetmesine neden olmamak için doğru beslenmek gerekiyor.

“Bebeğim sütümü istemiyor,

Birden emmeyi bıraktı,

Ne yaptıysam bebeğim emmiyor,

Bebeğim sütümden iğreniyor.” gibi şikayetler bebeklerimizin yeni doğan zamanlarında değil de 5 – 6 aylık oldukları zamanlarda başlıyor. Pek çok anne bu duruma çözüm bulamayıp bebeğini emzirmeye başlıyor. Aslında bebeğin ilk yaşında anne sütü ile beslenmesinin ne kadar önemli olduğunu unutuyorlar. Yediklerinin ya da yaşadıkları fizyolojik durumların sütlerinin tadını değiştirebileceğini unutuyorlar.

Anne sütünün tadını bozan yiyecekler dışında regl dönemlerinin de süt tadını değiştirdiği söyleniyor. Bebekler de değişen bu tadı sevmiyor ve emmek istemiyorlar. Bu durumda hemen mama vermemek ve acıkmasını beklemek gerekiyor. Bebeğiniz acıktığında mecburen emmek zorunda kalıyor. Tabi ki istemeye istemeye ve normalden daha az emiyor. Yine de regl olduğunuzda bebeğinizin emmeyi bıraktığını düşünerek mamaya geçmeyin, memeyi alması için ısrar edin.

Ne kadar sağlıklı beslenirseniz sütünüzün hem tadının hem de kalitesinin o kadar iyi olacağını unutmayın. Protein ve vitamin içeren sebze ve meyveler yiyerek hem bebeğinize daha sağlıklı süt verir hem de sütünüzün tadını lezzetlendirirsiniz.

Emziren Anneler Acı Yiyebilir Mi?

Yediklerim sütümün tadını değiştirir mi diyen annelerin en çok sorduğu sorulardan biri de acı yemenin sütlerini etkileyip etkilemeyeceğidir. Anne sütünün tadını bozan yiyecekler arasında olduğu söylenen acı biber ve baharatların süte geçtiği öne sürülmektedir. Ayrıca bebeklerin acı bibere reaksiyon geliştirdikleri de belirtilmektedir.

Emziren annelerin günlük tükettikleri kalori normal zamandan 2 kat fazla olduğu için belirli besin gruplarını sıklıkla tüketmeleri gerektiği bu süreçte sıvı alımının yarısından fazlasını su içerek, kalan kısmını ise meyve suları ve günde bir litreye yakın bir düzeyde süt veya türevlerini tüketerek sağlaması önerilir. Böylece sütünün tadının da daha iyi olacağı belirtilir. Kesin olmamakla birlikte bu inanç anneler arasında yaygındır.

Ancak acı yemek anne sütünü etkiler mi endişesi boş bir endişe değildir. Acı ve yağlı besinler anne için risk grubundadır. Acı biber ve yiyeceklerin tadı süte geçmekte, sonrasında ise bebeği rahatsız etmektedir. Hem bebeğin midesine hem de sağlığına olumsuz etkisi olacaktır.

Anne sütünün alınan her gıdadan etkilendiği ve besin değerlerinin bebeğe geçtiği düşünüldüğünde annelerin acı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bu nedenle emziren anneler acı yiyebilir mi sorunuzun cevabı olumsuzdur. Hatta gaz, kolik, huzursuzluk yaratan:

  • Pul biber,
  • Karabiber,
  • Kırmızı acı biber gibi acılı yiyecekler,
  • Baharatlı gıdalar ve yağlı besinleri tüketmemek gerekir.

Tabi ki bu besinlerin miktarları da önemli. Ayda 1 kez yediğiniz acı biberin sütünüze geçmesi söz konusu değildir. Sık sık ve çok miktarda acılı yiyecekler tükettiğinizde sütünüzle birlikte bu yiyeceklerin tadı bebeğe geçebilir ve şiddetli ağlamasına sebep olabilir.

Emzirme döneminde acı yemek, anne sütü emen bebekte:

  • Gaz,
  • Karın ağrısı,
  • Bebeğin midesinin yanması,
  • Bebekte pişik,
  • Sütte acıma ve bunun sonucunda bebekte kusma gibi çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir.

Doktorlar ve beslenme uzmanları bu gibi nedenlerden dolayı anne sütünün tadını bozan yiyecekler arasında ilk sırada acı biberi gösteriyor. Hatta Sağlık Bakanlığı yayınladığı broşürde; acı baharatlar, kuru baklagiller, soğan, sarımsak, brokoli, karnabahar ve hazır meyve sularının anne sütünün tadını değiştirdiğini, bebeklerin sütün tadını beğenmediğini ve emmeyi reddettiğini söylüyor.

Eğer bebeğinizin doğru beslenmesini ve sütünüzü erkenden bırakmamasını istiyorsanız yediklerinize dikkat etmelisiniz. Sütünüzün tadını değiştirebilecek her şeyden uzak durmalısınız.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAnne Sütü Nasıl Saklanır? Sütümü Nasıl Muhafaza Ederim?
Sonraki İçerikSütüm Yeterli Mi? Nasıl Anlarım?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here