tuvalet eğitimi ne zaman verilir

Bebeklerde tuvalet eğitimine başlamak büyük bir devrimdir adeta. Genellikle mesane kontrol yeteneğinin gelişmesi beklenir. Tuvalet eğitimi ne zaman verilir diyen anneler için bedensel ve zihinsel gelişimin önemi de vurgulanır. Yeterli ve normal gelişime sahip çocuklarda genellikle 18. ve 24.aylar arasında mesane kontrolü gelişmiş olur.

Mesane kontrolünü gelişen bir bebek;

 • Gün içinde 2-3 saat boyunca kuru kalabilir.
 • Tuvaletini mesanede biriktirerek yapmaya başlar.
 • Sık sık ve az az tuvaletini yapar.
 • Tuvalete gitme ihtiyacını jest ve mimikleri ile belli eder.

Mesane kontrolü gelişen bebeklerde tuvalet eğitimi başlayabilir.

Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında Verilir?

Tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli sorunuza doktorunuz ve uzmanlar yaklaşık aynı cevabı verirler. Tuvalet eğitimi için 2- 2,5 yaş aralığını beklemeniz gerekir. Hem bebeğinizin idrar kanalları bu yaşlar aralığında gelişir hem de kendini psikolojik olarak da bu dönemlerde hazır hisseder. Ancak halk arasında genellikle bebek 1 yaşına girdikten sonra tuvalet eğitimi vermeye çalışılır. Bu durum çocuk için yanlış bir davranıştır. 1 yaşında, çocuklarınız tuvaletini kontrol edememektedir. Dolayısıyla öğretmeye çalıştığınız her şey boşa gidecektir.

Çocuklar arasındaki gelişim ve olgunlaşma farklılıkları da tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı sorusunun her çocuk için ayrı şekilde cevaplandırılmasını gerektirmektedir. 2 yaşından bir kaç ay önce veya 2,5 yaşından biraz sonra tuvalet alışkanlığı kazanılması da söz konusu olacaktır.

Hangi Davranışlar Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğu Anlamına Gelir?

Bebeklerde tuvalet eğitimi için çocuğunuzun verdiği sinyalleri takip edebilirsiniz. Çocuklar genelde tuvalet eğitimine hazır olduklarında bazı işaretler verirler. Bunlar:

 • Ara sıra gündüz uykularından kuru kalkmaya başlamaları,
 • Bezden rahatsız olduklarını ifade etmeleri,
 • 1-2 saat kuru kalabilmeleridir.

Bu belirtileri gördüğünüzde bebeğiniz için tuvalet eğitimi vermeye başlayabilirsiniz. İlk olarak belli aralıklarla oturağa oturtarak eğitiminize adım atabilirsiniz. Çocuğun henüz tuvaletini yapmasıyla ilgili kasları çok iyi gelişmemiş olduğundan, tuvaletini hemen oturur oturmaz yapamayabilir. Bu nedenle onu oyalayacak oyuncakları kullanabilirsiniz.

Çocuklarda tuvalet eğitimi verilirken ayrıca kolay indirilip kaldırılabilen giysiler giydirilmesi gerekir. Anne tuvalete kendi gideceği zaman bunu sözle belirterek çocuğa örnek olmalıdır. Özellikle ve özellikle kazayla altına yaptığı zamanlarda ise asla utandırıcı ifadeler kullanılmamalıdır. Bu durum çocuğunuzun tuvalet eğitimini olumsuz etkileyebilir.

Tuvalet Eğitimi Verilirken Dikkat Edilecekler

Tuvalet eğitimi ne zaman verilir sorunuzu ayrıntılı biçimde yanıtlayabildiysem biraz da bebeklerde tuvalet eğitimi sırasında dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğim. Bunlar:

 • Merdivenli bir çocuk klozeti alın.
 • Onunla konuşarak işe başlayın. Neden artık tuvaleti kullanması gerektiğini anlatın.
 • Bebeklerde tuvalet eğitimi sırasında gece altını bezlemeyin. Ona gece altını ıslatma rahatlığı tanımayın.
 • Onunla birlikte tuvalete gidin. Yanında bekleyin.
 • Özellikle yemek yedikten bir süre sonra onu tuvalete götürün.
 • Tuvaletini yaptığında onu ödüllendirin.
 • Gündüz tuvalette 5 dakikadan fazla durmayın. Yapmadığında endişelenmeyin.
 • Gece yattıktan 1 saat sonra muhakkak kaldırın ve tuvalete götürün.
 • 6 – 8 ay içerisinde öğrenecektir, sabırlı olun.

5 yaşına kadar tuvalet alışkanlığı kazanmaması durumunda ise mutlaka destek alın. Bu süreçte sabırlı olun ve çocuklarınıza asla kızmayın. Bebeklerde tuvalet eğitimi zor bir süreç…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğinizin İlkleri Neler Olacak?
Sonraki İçerikBebeğim Uyumuyor Ne Yapmalıyım?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here