sütüm yeterli mi nasıl anlarım

Bir diğer korkulu rüyamız sütümüzün bebeğimize yetip yetmediği… Bebeğimize ilk 6 ay sadece anne sütü vermemiz gerektiği için sütümüzün bol ve sağlıklı olmasını isteriz. Ayrıca bebeğimizin her acıktığında sütümüzü sonuna kadar içmesini arzularız. Peki aklımızı sürekli kurcalayan; sütümüzün yeterli olup olmadığını nasıl anlarız? Doktorlarımızın bu konu hakkında da görüşleri var elbette…

Anne sütü yeterli mi anlamak için ilk olarak bebeğin altını ne kadar ıslattığına bakmak gerekir. Bebek genellikle ayda 500 – 600 gr alıyorsa sütünüz yeterlidir. Ayrıca günde 5 – 6 kez altını ıslatıyorsa sütünüz olması gereken miktardadır. Yine de her bebek belirtilen kilo artışına sahip olacak değil elbette. Minyon bebekler ile iri bebeklerin hatta prematüre bebeklerin kilo alma miktarları farklı olacaktır.

Bebeğinizin Yetersiz Süt Aldığını Gösteren İpuçları

Sütüm yeterli mi diye düşünüyorsanız bebeğinizin yetersiz beslendiğine dair sezileriniz olmuş demektir. Sütümün miktarı yeterli mi ya da bebeğim sütümü az emiyor gibi aklınızı kurcalayan sorular varsa aşağıdaki belirtilerin görülüp görülmediğine bakın.

  • Yetersiz kilo alımı

Sütüm yeterli mi nasıl anlarım sorunuzun ilk cevabı ve aslında en büyük ipucunuz bu durum. Bebeğin yeterli kilo alması anne sütünün yeterli olup olmadığının en önemli göstergesidir. Doğumdan sonra bebekler kilolarının %5-10 oranı kadar zayıflayabilirler. Bu normal bir durumdur ancak doğumdan sonra ilk 2 haftada doğum tartısına ulaşamama ve ilk 1 ay içinde 500 gramdan daha az kilo alımı sütünüzün yetersiz olduğunu gösterebilir.

Bebeğiniz eğer haftada 150 – 250 gram ya da ayda 500 – 600 gram alıyorsa beslenmesinde herhangi bir sorun olmadığını söyleyebiliriz. Yine de anne sütü yeterli mi sorunuzun net cevabı bu değildir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde 4-6 ay arasında kilo alımında duraklama görülebilir. Endişeye kapılmayın.

  • Yetersiz idrar yapma

Sütüm yeterli mi sorumuza bir diğer cevap olacak durum ise bebeğimizin idrara çıkış sayısını tutmaktır. İlk 3 günden sonra günde 6 seferden az, koyu renkli ve konsantre idrar çıkışı varsa bebeğimiz yeterli beslenmiyor demektir.

  • Annenin psikolojisi

Sütün miktarı yeterli mi diye soran annelere mutlu olup olmadıklarını sormak gerekir. Annenin psikolojik durumu iyi değilse, stresli ve mutsuzsa süt miktarında azalma olabilir. Annenin rahatlaması ve mutlu olması gerekir. Burada da en büyük görev elbette babalara ve aile büyüklerine düşmektedir. Anneyi mutlu etmemiz gerekiyor.

  • Bebeğinizin boyunun ne kadar uzadığı da yeterli beslenip beslenemediğini gösterir. İlk 6 aylık dönemde 3 ayda 8 cm, ikinci 3 ayda ise 4 cm uzaması normaldir.
  • Ayrıca baş çevresi hızlı büyüyorsa beslenmenin normal olduğu değil bebeğin bir sağlık sorunu olduğu düşünülmelidir. Baş çevresinin küçük kalması ise kafa içi kemiklerinin gelişimi ve eklem yerlerinin bozukluğu ile ilişkilendirilebilir.

Anne sütü yeterli mi sorusuna her annenin ve bebeğin standartlarının farklı olduğunu belirterek cevap veriyor uzmanlar. Yine de emzirilmiş bebeklerin daha sağlıklı olacağını da söylemiyorlar. Sadece mama ile beslenen bebeklerin hastalıklara yakalanma olasılığının yüksek olduğu konusunda uyarıyorlar. Yeterli ve düzenli emzirilen bebeklerin ise dış etkenlerden daha iyi korunduğunu söylüyorlar.

Anne Sütü Yeterli Değilse Ne Yapmalı?

Peki anne sütü yeterli değilse ne yapmalı? Bebeğe ek gıdalar mı verilmeli? İşte cevapları:

  • Anne sütü yetmiyorsa ne yapmalı sorunuza ilk olarak annenin sık emzirme alışkanlığı kazanması gerektiği cevabını verebilirim. Doğum yaptıktan en geç 1 saat içerisinde ilk emzirmeyi yapmak ve sık sık emzirmek sütünüzü çoğaltacaktır.
  • Sütüm yeterli mi nasıl anlarım diyorsanız sütünüzün miktarına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca bebeği emzirme sıkıntınız varsa sütünüzü sağarak biberonla emzirme yapabilirsiniz.
  • Anne sütünü arttırmak için annenin beslenmesine de dikkat etmesi gerekir. Protein yönünden güçlü gıdaları alması, bol su içmesi sütünü arttıracaktır.
  • Ayrıca kalorisi yüksek yiyeceklerle enerji düzeyini de arttırması gerekir. Vitamin ve mineral yönünden yüksek bol kalorili besinler annenin sütünü arttırır.

Sütüm yeterli mi endişenizi doktorunuzla da paylaşarak önerilerini alabilirsiniz. Bebeğinizin canı ne kadar isterse o kadar yediğini unutmayın. Sağlığını etkileyen bir durum olmadığı sürece bebeğinizin sütünüzün miktarından korkmayın.

PAYLAŞ
Önceki İçerikYediklerim Sütümün Tadını Değiştirir Mi?
Sonraki İçerikEn Doğru Şekilde Nasıl Emzirebilirim?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here