süt yapan yiyecekler

Doğum yaptıktan sonraki 6 ay süresince bebeğimiz sadece anne sütü ile besleneceği için sütümüzün bol ve doyurucu olmasını isteriz. Annelerimizin ve akrabalarımızın önerisiyle süt yaptığı söylenen besinleri tüketmeye çalışırız. Peki doğru besinleri mi tüketiyoruz? Gerçekten süt yapan yiyecekler nelerdir? Anne sütünü neler arttırır? Biraz uzmanlara kulak verelim…

 • Su

Anne sütünü arttıran temel besin sudur. Anne sütünün yüzde 87’si sudan oluştuğu için emzirme döneminde bol bol su içmemiz gerekiyor. 2 litreden az su tüketmemeliyiz mesela. Yeni doğum yaptıktan sonra doktorlar 2 litre su, şekersiz komposto, bitki çayı ve ayran ile günde 3 – 3,5 sıvı tüketmemizi öneriyor.

 • Ceviz, fındık ve badem

Süt yapan besinler nelerdir sorunuza ilk önerilerimden biri faydalı kuruyemişler olan ceviz, fındık ve badem olacak. Sütün kalitesini arttıran ve süt oluşumu için gerekli olan seratoninin salgılanmasını sağlayan bu kuruyemişleri mutlaka tüketin.

 • Çörek otu

Çörek otu anne sütünü arttıran yiyecekler arasında kalsiyum değeri en yüksek olanlardandır. Bakır gibi çok fazla diğer yararlı besinler de içerir. Yemeklere ilave ettiğinizde daha kolay tüketirsiniz.

 • Kabak ailesinden sebzeler

Bezelye, ıspanak, kuşkonmaz gibi yeşil sebzeler zengin vitamin ve mineral kaynağı olduğu için anne sütünü arttıran besinler arasındadır. Kolay sindirilirler ve süt salgılamasını arttırıcı hormon üretmenizi sağlarlar.

 • Çemen otu tohumu

Anne sütünü artıran gıdalar arasında çemen otu tohumu da var. Bazı araştırmalar 2 hafta boyunca düzenli olarak çemen otu tüketiminin anne sütünü belirgin oranda arttırdığını ortaya koymaktadır.

 • Dereotu

Hormonlarınızı harekete geçirerek anne sütünü arttıran dereotunu yoğurt ya da ayranla tüketebilirsiniz.

 • Rezene

Rezene, anne sütünü arttırmak için ne yenir diyenlere cevap niteliğinde bir bitki. Araştırmalara göre hormon değişikliklerine yol açan vitaminleri içeren rezene, anne sütü için gerekli olan östrojen ve prolaktin üretimini teşvik ediyor.

 • Siyah susam

Anne sütünü arttıran yiyecekler arasında siyah susam da yer alıyor. Kalsiyum bakımından zengin olan siyah susamı böreklerinize ve tavuk ya da etli yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

 • Kimyon

Süt yapan yiyecekler nelerdir sorunuza bir diğer yanıtım kimyon. Kimyonu yemeklerinize ve soslarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

 • Arpa

Arpanın anne sütünü artırdığı yönünde herhangi bir bilimsel araştırma sonucu olmasa da annelerimiz arpanın sütü arttırdığını söylüyor. Denemekte yarar var.

 • Fesleğen

K vitamini kaynağı olan fesleğen yemeklerle birlikte ya da çay şeklinde tüketildiğinde anne sütünü artıran gıdalar arasında yer alıyor.

 • Yeşil Sebzeler

Fasulye, ıspanak, pancar yaprağı ve kuşkonmaz ile sütünüzü arttırabilirsiniz. Gaz yapan brokoli ve karnabahar gibi sebzeleri yememenizde fayda var.

 • Kırmızı Sebzeler

Havuç, tatlı patates, pancar ve diğer kırmızı, turuncu sebzeler de anne sütünü arttıran gıdalar arasındadır.

 • Sarımsak

Kokusu sizi rahatsız etse de bebeğinizi etmeyecek, rahat olun. İçerdiği vitamin ve minerallerle sarımsak, sütünüzü arttıracak.

 • Yulaf

Anne sütünü arttıran yiyecekler arasında bulunan yulaf, demir ve kalsiyum bakımından zengindir. Yulafı haşladıktan sonra meyve ve süt ile tüketebilirsiniz.

 • Yağlar

Süt yapan besinler nelerdir dediğinizde bahsettiğim besinleri zeytinyağı, keten tohumu yağı ve susam yağı gibi sağlıklı yağlarla hazırlamanızı önereceğim. Bu yağlar ayrıca annenin enerjisini de arttırıyor.

Ayrıca sütünüzü arttırmak istiyorsanız her gün 1 adet yumurta yemeye özen gösterin. Süt ve süt ürünlerini tüketin. Kuru hurma, kuru dut, kuru incir, kabak çekirdeği gibi besinler ile yer elması ve kestane yiyin. Doktorunuza da neyi yiyip neyi yiyemeyeceğinizi sorun.

PAYLAŞ
Önceki İçerikDoğum Sonrası Güzel Bir Cilde Kavuşmak İçin Neler Yapılır?
Sonraki İçerikDoğumdan Sonra Nasıl Beslenmeli?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here