suda doğum zor mudur

Son yılların modası suda doğum yapmak biliyorsunuz ki. Anne adayı olan herkes bunu mutlaka duymuştur ve araştırmıştır. Normal doğuma alternatif olarak sunulan suda doğum, annenin daha az stresli ve özgür hareket etme olanağı içinde doğum yağmasını sağlayan bir yöntemdir. Ancak suda doğum zor mudur, değil midir sorusu her hamile ve bebek için ayrı yorumlanmalıdır.

Suda doğum acısız mı, değil elbette. Epiduralle aynı etkiyi yaratmayan suda doğum sırasında acıya dayanamayıp ağrı kesici almak isteyebilirsiniz. Ayrıca suda doğumda bebeğin gelmesi ile ilgili sıkıntı yaşanabilir, beklenmedik durumlar oluşabilir. Bu nedenle suda doğuma uygun bir aday olup olmadığınıza doktorunuz karar vermelidir.

Suda Doğumun Tarihi

Suda doğum nasıl yapılır sorumuza cevap aramadan önce suda doğumun tarihi ile ilgili birkaç söz edelim. Suda doğum sandığımız kadar yeni bir yöntem değil aslında. 19. yüzyıl başında, Fransa’da tesadüfi bir şekilde meydana gelen doğum olarak kayıtlara geçmiştir. 150 yıl sonra Sovyet uzmanlar, bunu araştırmış ve pratikte uygulamışlar. Daha sonra da tüm dünyaya yayılmış elbette.

Günümüzde gelişmiş ülkelerin çoğu suda doğum yöntemini kullanıyor. Yavaş yavaş Türkiye’de de suda doğum meraklısı anneler çoğalıyor.

Suda Doğum Yapmanın Faydaları

Suda doğum zor mudur endişenize yanıt olabilecek ve daha rahat doğum yapmanızı sağlayacak suda doğum uygulamasının avantajları aklınızı çelebilir. Anne adayları için alternatif olabilecek suda doğum yapmanın faydaları:

 • Ilık su sizi rahatlatacak ve ağrıyı daha az hissetmenize neden olacak.
 • Suda doğum sırasında ilaç kullanılmadığı için pozitif bir deneyim olacak.
 • Suda uzun süre durmak vajinal dokuyu esnetecek ve epizyotomi ihtiyacını azaltacak.
 • Rahme giden kan akımını artıran ve kasılmaları düzene sokan suda doğum, bebeğin geliş kanallarını yumuşatacak ve gevşetecek. Bu sayede daha rahat doğum yapılmasını sağlayacak.
 • Vajina ağzında oluşabilecek yırtıkları engelleyecek. Bu da doğum sonrası ağrıları azaltacak.
 • Anne karnında suda olan bebek, tekrar su dolu bir ortama geldiğinde değişikliğe daha kolay alışacak ve daha sakin olacak.
 • Suda doğum, normal doğumdan 3 – 4 saat daha erken bitecek.
 • Su rahmin kan akışını artırdığından, bebeğe de oksijen gitme oranı artacak.
 • Bebekler ciğerlerinde bulunan suyu daha rahat atacaklar.

Suda doğum yapmanın faydaları, endişelerinizi boşa çıkarmaya yetecek sanırım. Eğer doktorunuz önerirse muhteşem bir deneyim olabilir.

Suda Doğumun Yapılmaması Gereken Durumlar Var Mıdır?
Suda doğum avantajlı olduğu kadar riskli de bir durum. Doktor kontrolünde yapılması gereken suda doğum, bazı koşullarda önerilmiyor. Özellikle:

 • Annede böbrek yetmezliği, kalp rahatsızlığı, diyabet ya da hipertansiyon varsa
 • Prematüre doğum tehlikesi varsa
 • Plasenta ve vajinada kanama durumu varsa
 • Bebeğin pozisyonu anormalse
 • Uzman doktor yoksa suda doğum önerilmez.

Ayrıca suda doğum için anne adaylarının sabırsız olması ve aşırı ağrı duyulması da bu yöntemin uygun olmadığını göstermektedir. Annenin talebi ya da doktorun tercihi ile anne havuzu terk edebilir.

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Suda doğum acısız mı değil mi sorumuza yanıt aldık. Normal doğumdan daha acısız olan ancak epidural yöntem kullanılmadığı için elbette ki ağrı duyacağınız suda doğum için mutlaka uzman bir doktordan destek almalısınız. Ayrıca havuz suyunun çok hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde bebeğiniz ve siz enfeksiyon kapabilirsiniz.

Suda doğum yapmak için ayrıca;

 • Suyun sıcaklığı 37 derece olmalıdır ve bu ayar doğum bitene kadar sabit kalmalıdır.
 • Bebeğin gelmesi ile birlikte mutlaka kalp monitörü ile izlemesi gerekmektedir.
 • Anneye suda doğuma uygun kıyafet giydirilmelidir.

Doğum odası ihtiyaçlara göre hazırlandıktan sonra tüm iş anneye düşmektedir. Herhangi bir suni sancı almayacağı için doktorunun belirttiği gibi ıkınması ve nefes alması gerekir. Bebek geldiğinde anne ve bebek sudan çıkarılır. Anne normal doğum masasına yatırılır ve kanaması kontrol edilir. Bebek ve annenin rutin tahlilleri yapılır. Mikrop ya da enfeksiyon faktörleri açısından kontrol edilir.

Doğum başladığı esnada annenin tansiyonu sürekli ölçülür ve bebeğinde kalp atışı izlenir. İstenmeyen bir durum ile karşılaşıldığında annenin sudan çıkarılması gerekir.

Suda doğum yapmayı tercih eden annelerin bazıları o kadar cesaretli ki evde doğum yapmak istiyorlar. Eğer doktor uygun görürse neden olmasın değil mi?

Suda doğum yapmanın faydaları, aklınızı çeliyor olabilir evet. Suda doğum normal doğuma göre daha az sancılı da olabilir, tamam. Ancak suda doğum yapmak çok maliyetlidir. Doğum süresini  3 – 4 saat kısaltacaksınız diye o kadar masraf yapabilir misiniz, siz karar verin.

PAYLAŞ
Önceki İçerikMeme Ucu Yaraları Nasıl Önlenir?
Sonraki İçerikErken Doğum Belirtileri Nelerdir?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here