stokke xplory bebek arabası

Bence bebek ihtiyaçlarında en önemli yeri bebek arabası işgal ediyor. Ben arabamızı seçene kadar İstanbul’un bütün Joker mağazalarını gezmiş ve sonunda iki model arasında kalmıştım. Bugaboo Camelon 3 ve Stokke Xplory. Arkadaşımın ikizlerinden Stokke XPLORY (hem de mor) bize miras kalınca araba arayışıma bir son gelmiş oldu.

Stokkenin genel özelliklerini her yerde okumuşsunuzdur zaten. Ben günlük yaşamdaki yeri, avantaj ve dezavantajlarından bahsetmek istiyorum.

Stokke Bebek Arabası Olumlu Yanları:

Görsel tasarımı: Stokke bebek arabası olumlu yanları arasında en önemlilerden biri tasarımı. Dış görünümü sayesinde zaten mağazaya girdiğinizde sizi ilk cezbeden araba bu oluyor.

Sağlamlığı: Babam bütün iç dizaynını inceleyip test etti ar-ge çalışmasını yaptı. İçerisinde kullanılan parçalar uçak ve otomobil yapımında kullanılan kalitede malzemelermiş. Ama ben size şu kadarını söyleyeyim: Bizim arabanın üstünde üç çocuk büyüdü bana mısın demedi. En az dört çocuk daha büyütür… ( Biz kime miras bıraksak acaba?)

Ayarlanabilir yükseklik: Bazılarını bu yükseklik korkutsa da biz güvenlik açısından hiç sorun yaşamadık. Yüksek oluşu sayesinde hem toz dumana daha az maruz kalmış oldu, hem bizim seviyemizde oldu. Hepsinden daha önemlisi bir cafeye gittiğimizde ayrıca bir mama sandalyesine hiç ihtiyacımız olmadı.

Tekerlek sistemi:  Karadeniz’in taşlı ve engebeli yollarına dayandı bu araba daha ne yapsın. Daracık yerlerde hızlıca manevra yapabiliyorsunuz.  Stokke bebek arabası olumlu yanları arasında bizim için en önemlilerden biri bu.

Anne bebek ilişkisi:  Ben doğumdan itibaren bebekle göz temasının sihrine çok inanırım. Stokke bebek arabası bu konuda en avantajlı arabalardan biri.  Sadece bebeğime daha yakın olmamı sağladığı için bile seçebilirdim bu arabayı… Bu arada diğer arabalarda olduğu gibi eğil kalk yapıp belinizi zorlama durumu da olmuyor.

Nazar Kovar Özelliği: Eminim Stokke bebek arabası firması bile bilmiyordur bu özelliği… Ama yüksekliği ve tentesinin genişliği sayesinde bebeğinizi etraftan koruyor. Bebeğiniz size yakın kem gözlere uzak oluyor.

Oturma ünitesi: Bebeğinizin ihtiyacına göre 5 farklı oturma seçeneği sunuyor. Size dönük pozisyonda tam yatar ve konforlu yatak oluyor. Elif içinde saatlerce uyurdu. Kumaşın kalitesinden midir bilmem terlemeden uyanırdı. Nehir doğduktan sonra Elif’i baston pusete geçirdik. Şimdi içinde yarım saat zor uyuyor ve sırılsıklam terle uyanıyor.

Dandini dandini özelliği:  Benimki gibi gazlı bebeği olanlara şiddetle tavsiye ediyorum. Oturduğunuz yerden bile  şıngır mıngır sallayabiliyorsunuz arabayı. Gazlar çıkıyor bebek mışıl mışıl uyuyor…

Aksesuarları: Ben arkadaşımdan şanslı olduğum için kışlık uyku tulumundan, bardaklığına kadar her türlü aksesuarına sahibim. Aksesuarlarıyla zaten havalı olan araba ekstra ccol hale geliyor. Sırf cool duracak diye bu kadar masrafa gerek yok tabii ki. Ama  eğer benim gibi “Kar kış dinlemeden her gün sokağa çıkarım.” kafasındaysanız kış aksesuarlarına bir göz atın derim.

Stokke Bebek Arabası Dezavantajları:

Fiyatı: Ben satın almayı düşündüğümde fiyatını çok bulmuştum. “Zaten her yere arabamla gidecek. Ne kadar kullanacağım ki bebek arabasını?.” şeklinde sorgulamalarım olmuştu. Evet, fiyatı stokke bebek arabası dezavantajları arasında sizi en kolay vazgeçirecek olan olabilir ama işleviyle kıyasladığımda değer diyorum.

Ağırlığı ve katlaması: Bence bu standartlardaki her araba kadar ağır. Ekstra bir durum yok. Ama açıp kapama kısmını almadan önce mutlaka denemenizi öneririm. Ben ilk günden beri hiç zorlanmadan katlayabiliyorum. Ama zorlanan arkadaşlarım oldu.

Çok parçalı oluşu: Katlarken şase ve oturma düzeniyle genel olarak iki parçaya ayrılsa da bardaklık, ayaklık, üst kemeri vs. gibi aksesuarları kattığınızda bin bir parçaya bölünüyor. Genelde ben eve döndükten sonra parçaları birileri bulup bana getiriyor. Özellikle uçak yolculuklarında bu çok parçalı olma durumu biraz zorlayıcı oluyor. Gerçi bunun da çaresini düşünüp uçak yolculukları için taşıma kılıfı tasarlamışlar. Biz stokke bebek arabamızı evde bu kılıfın içerisinde koyuyoruz. Hatta arasına havlulardan ayakkabılara bir sürü eşya tıkıştırıyoruz. Sonra doğru uçağın bagajına… Malum bebek arabaları kilo kontenjanına girmiyor. İçine ne tıkıştırırsak kar oluyor.

Katlandığında çok yer kaplaması: Buna bir çözüm geliştiremedim. Katladığımda arabamın bagajını neredeyse kaplıyor. Stokke bebek arabası dezavantajları yine de sizi bu arabayı almaktan alıkoymayacak.

Özetle; 

Ben Stokke bebek arabasıyla iki çocuk büyütmeye çalışan biri olarak sadece yükseklik özelliği için bile kesinlikle öneririm bu modeli. 39.kez bebek arabası bakmaya çıktığınızda bir de Stokke bebek arabası modellerine göz atın olur mu?

Hangi arabayı seçerseniz seçin, siz mağaza mağaza gezerken bebişiniz içinde mışıl mışıl uyusun. Siz cafelerde çay-kahve sohbet keyfindeyken yavrunuz arabasında mutlu mesut otursun. AMİİİİİİİN 🙂

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebek Odası Karyola ve Yatak Deneyimim
Sonraki İçerikÇocukların Çok Seveceği Popüler Şarkılar
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here