söz dinlemeyen çocuklara nasıl davranılır

Anneler ve babalar olarak çocuklarımızın bizi dinlemesini, uslu durmasını ve istediğimiz gibi davranmasını bekleriz. Ancak gözden kaçırdığımız bir şey var ki o da; çocuklarımızın isteklerinin, meraklarının, hareket etme güdülerinin ve dikkat çekme beklentilerinin fazla olduğudur. Çocuklarımı bu ihtiyaçları ve istekleri bize fazla gelebilir. Her şeyi planlama alışkanlığımız çocuklarımız için daha üst seviyededir ve sınırlarımızın dışına çıkmamalarını bekleriz. Zaman zaman çatışmalar yaşarız haliyle. Kısaca beklentilerimize göre davranmayan çocuklarımıza “söz dinlemeyen çocuk” etiketini yapıştırırız. Çocuğum beni dinlemiyor, ne yapmalıyım diye kara kara düşünürüz. İnternetten ve psikologlardan öğrendiklerimizi bilinçsizce uygulamaya çalışırız.

Söz dinlemeyen çocuklara nasıl davranılır diye düşünmeden önce çocukların beklentilerimize uygun davranmasını beklemeyi bırakmalıyız. Onların ruhları bizimkinden özgürdür unutmamalıyız. Onları bir şeye ikna etmek için emretmek ve bağırmak aklımıza hiç gelmemeli bile.

Bizim tarafımızdan duyulmadığını ve anlaşılmadığını hisseden çocuklarımız fark edilmek ve dikkat çekmek için daha çok sinirlenecek, yalan söyleyecek, içine kapanacak ya da inat edecektir. Bu nedenle önce hatalarımızı fark etmemiz ve çocuklarımızın sorunlarını büyümeden kontrol altına almamız gerekmektedir.

Söz Dinlemeyen Çocuklar İçin Yapabileceklerimiz

Çocuk eğitiminde kendi hatalarınızı fark ettiyseniz ve bunlara son verdiyseniz söz dinlemeyen çocuklara nasıl davranılır sorunuzun cevabını birlikte arayabiliriz. Olumsuz davranışlarda bulunan çocuklarınız için yaramaz damgasını kullanmadan önce cezalandırmak kelimesini lügatınızdan çıkarın. Cezalandırmak, çocuklarınızı daha da hırslandırabilir. Öncelikle ona dinlemeyi öğretin ve davranışlarının yanlışlığından bahsedin. Doğru ve yanlış davranışların sonuçlarını çocuğunuza izah edin. Kurallarınızı koyun ve kararlı olun. Aynı zamanda:

 • Çocuğum beni hiç dinlemiyor diyorsanız ona önce sabretmeyi, beklemeyi ve dinlemeyi öğretin.
 • Dikkatini ve ilgisini verebileceği aktiviteleri birlikte yapın. Sizinle vakit geçirdikçe sınırlarınızı daha iyi öğrenecektir.
 • İstedikleri şeyleri ağlayarak ya da sinirlenerek elde etmelerini engelleyin. Her şeyi kolay elde etmesi söz dinlememe yoluna sık sık başvurmasına neden olacaktır.
 • Çocukları soyut varlıklarla korkutmayın. Özellikle; “Seni öcüye veririm.”, “Ayıp, günah, Allah kızar.” gibi henüz anlayamayacağı ve korku uyandıracak cümleler kurmayın.
 • Eşinizle birlikte hareket edin. Birbirinizin söylediklerini onaylayın.
 • Ona saygı gösterdiğinizi hissettirin.
 • Evinizde sevgi ortamı yaratın.
 • Çocuğum beni dinlemiyor ne yapmalıyım diyorsanız, onlara önce kendi sorunlarının ne olduğunu sorun. Onları dinleyin, sözlerini kesmeyin.
 • Çocuklarınızı güvende hissettirin. Kendilerini güvende hissetmediklerinde olumsuz davranışlar sergileyebilirler.
 • Söz dinlemeyen çocuğa ne yapmalı diyorsanız, olumlu davranışlarını övmeyi deneyin. Böylece bu davranışlarını çoğaltmaya başlayacaktır.
 • “Olmaz diyorsam, olmaz.” katılığına sahip olmayın.
 • Cezanın her türlüsünden kaçının. Kuralcı ve ısrarcı olmayın.
 • İyi davranışlar sergilemesi için aceleci olmayın, ona zaman tanıyın.
 • Eleştirme, kıyaslama ve alaycı tutumlar gibi çocuğunuzun benliğinde kalıcı iz bırakacak tavırlardan kaçının.
 • Çocuğunuz sizinle vakit geçirmedikçe hırçınlaşacak ve sizden uzak olacaktır. Onunla kaliteli zaman geçirmeye çalışın.
 • Egzersiz tüm sinirlerini boşaltmasını sağlar. Onunla birlikte bisiklet sürün, tenis oynayın. Endorfin düzeyi arttıkça kendini daha mutlu hissedecek.

Söz dinlemeyen çocuğa nasıl davranılır diyorsanız sinirlenmekten ve çocuğunuza müdahale etmekten kaçının. Ne yaptıysam olmadı diyorsanız da alanında uzman bir psikoloğa ya da çocuk gelişim uzmanına danışmanızda yarar var. Unutmayın; şımarık çocuk yoktur, yanlış tutuma sahip anne ve baba vardır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuk Yetiştirirken Yaptığımız Hatalar Neler?
Sonraki İçerikÇocuğumun Dikkat Eksikliği Mi Var?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here