parmak emme kaç yaşına kadar devam eder

Hemen hemen tüm çocuklarda parmak emme alışkanlığı görülebilir. Ancak anne baba olarak endişelenmeye çok müsait olduğumuz için çocuklarımız parmak emmeye başladıklarında “Acaba bir sorun mu var?” kaygısına kapılıyoruz. Bizim aksimize uzmanlar, bu durumu gayet doğal olarak görüyorlar. Ama yine de dikkatli olmamızı, aşırı parmak emme alışkanlığının psikolojik sorunlara işaret ettiğini belirtiyorlar.

Peki parmak emme kaç yaşına kadar devam eder? Parmak emme ne zaman sakıncalı? Parmak emme çocuklarda psikolojik bir etken olmaksızın 3-4 yaşına kadar olağan karşılanıyor. Tamamen ağızdan haz alındığı için parmak emme durumu görülüyor. Çocuklarımız parmak emerek psikolojik doyum sağlıyorlar.

1 yaş civarındaki çocukların hemen hemen yarısı parmaklarını emiyor. 18. ayda parmak emme sıklaşıyor ve 3-4 yaşına kadar normal kabul ediliyor. Ancak 4 – 5 yaşlarında hala parmak emme alışkanlığı görülüyorsa uzmanlar; bu davranışı bırakması için onunla konuşmamızı öneriyorlar. Ayrıca çocuklarımızın neden bu alışkanlığı sürdürdüklerini iyi araştırmamızı ve gerekirse bir uzmandan yardım almamızı söylüyorlar.

20 Yaşında Parmak Emenler Var!

Çocuklarda parmak emme alışkanlığı için 4 – 5 yaşlarında müdahale yapılmadığında ve parmak emmenin altında yatan sebepler tespit edilemezse ilerleyen zamanlarda ciddi problemler meydana gelebilir. Uzmanlar bu durumun aynı zamanda çocukların ağız ve diş sağlığına da zarar vereceği görüşünde.

Parmak emmek ne zaman biter diye düşündüğümüzde çocukları parmak emmeden uzaklaştırmak için yaptığımız hatalı davranışlar sonucu sürecin uzun süreceğini söyleyebiliriz. Çocuklarımız parmak emdiklerinde zorla elini ağzından çekersek alışkanlığından uzaklaştıramayız. Aksine canları sıkıldıklarında, cezalandırıldıklarında ve uykulu hissettiklerinde bilinçsizce parmaklarını emeceklerdir.

Parmak emme alışkanlığını atlatma sürecinde yanlış tavırlarla yaklaştığımız çocuklarımız 10 – 15 yaşlarına kadar parmak emebiliyorlar. Hatta 20 yaşında bile parmak emme alışkanlığını devam ettiren insanlar oluyor. Bu nedenle erken dönemde koruyucu ve vazgeçirici önlemler alarak çocukların parmak emme alışkanlıklarına son vermek gerekiyor. Doğru yaklaşım, sabır ve anlayış ile çocuklar zamanla parmak emmeyi bırakıyorlar.

Çocukların Parmak Emme Nedenleri?

Bebeklerimiz diş çıkarmaya başladıklarında damaklarını kaşımak için parmaklarını emebilirler. Bunun dışında:

 • 1 yaş civarında ve özellikle uykuya geçerken,
 • Anne baba çok kontrolcü ve baskıcı bir tutum gösteriyorsa,
 • Anne ve babanın ilgisini çekmek için,
 • Çevrelerinde parmak emen birilerini model aldıkları zaman,
 • Psikolojik sorunlar ve gerginlikler yaşadıkları zaman,
 • Aile içinde problemler yaşanması ve ebeveynler arası gerginliklerde,
 • Yeni kardeşin dünyaya gelmesi durumunda,
 • Memeden erken koparılma durumunda,
 • Zorlukla karşılaştıklarında, utanma, sıkılma, yorgunluk belirtisi olarak,
 • Sevgi ve güven eksikliği halinde,
 • Ek besinlere zorlanmışsa parmaklarını emebilir.

Yeni doğan bebekler, parmak emmeyi daha anne rahminde öğrenirler. Genel olarak ise çocuklarda uykuya dalarken, açken, yalnız kalınca ve korkunca parmak emme davranışı ortaya çıkabilir. Hatta bazen ilk 1 yaş içinde ayak parmağını dahi emebilir. Parmak emmenin temelinde anne-çocuk ilişkisindeki yetersizlik ve çocukta güven duygusunun yeterince gelişmemiş olması yatar. Bu nedenle çocuklarımızda parmak emme alışkanlığı gördüğümüz taktirde hemen onunla ilgilenmeye ve sorunu anlamaya çalışmamız gerekir.

Çocuklarda Parmak Emmeyi Önlemek İçin Yapabileceklerimiz

Parmak emme ne zaman sakıncalı dediğimizde 4 – 5 yaşlarında ve sonrasında görülmesi halinde sakıncalıdır diyebiliriz. Çocuklarımızın parmak emmesinin önüne geçmek için:

 • Çocuğunuzu uygun pozisyonda besleyin.
 • Yemek verirken hırpalamaktan ve azarlamaktan kaçının.
 • Memeden erken kesmemeye çalışın.
 • Parmak emmesini terk etme arzusunu harekete geçirmek için onu ödüllendirin.
 • Parmak emmeye başladığı sırada ona uygun oyun ortamı yaratın.
 • Çocuklarda parmak emme alışkanlığına son vermek için telkinde bulunun, yapabileceğine inandığınızı söyleyin.
 • Şiddet uygulamayın ve onu batıl fikirlerle korkutmayın.
 • Parmaklarına özel olarak üretilen ojelerden sürün ya da uyurken eldiven takın.

Parmak emme alışkanlığı için onunla konuşun ve psikolojik sorunu olup olmadığını gözlemleyin. Gerekirse uzman desteği alın ve süreci yönetin. Korkmayın ve çocuğunuzu korkutmayın. Bilinçli şekilde hareket ettiğinizde parmak emmesi son bulacaktır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğumun Boyunu Uzatmak İçin Ne Yapmalıyım?
Sonraki İçerikÇocuk Yetiştirirken Yaptığımız Hatalar Neler?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here