ortopedik çocuk ayakkabısı almanın faydaları

Çocuklarımız ilk adımlarını atar atmaz ayakkabı alma telaşına düşeriz. Ortopedik olsun diye tutturur, her ayakkabıyı beğenmez, üstüne bir de en pahalısını almayı isteriz. Çocuklara rastgele alınan ayakkabılar, çocuğun ayak sağlığını ve gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceği için bu telaşımızda haklıyız aslında. Peki ayakkabı seçerken sadece ortopedik olmasına mı dikkat etmeliyiz. Ortopedik çocuk ayakkabısı almanın avantajları dışında herhangi bir kötü yanı var mı?

Çocuk ayakkabılarında seçimin sanıldığından çok detay içerdiğini söyleyebilirim. Emekleme döneminde çıplak ayaklarla yere basan çocuklarımızın bu duyguyu hissetmesine izin vermeli ve 2 yaşından önce ayakkabı almamalıyız. Ortopedik çocuk ayakkabıları ya da spor ayakkabı yerine normal bir ayakkabı almamız bebeğimize zarar vermeyecek, telaşlanmamalıyız…

Ortopedik Ayakkabı Bir Efsane Mi?

Çocuk ayakkabısı nasıl olmalı dediğimizde annemizden mağazadaki satış danışmanlarına kadar herkes ortopedik çocuk ayakkabısı almamızı söylerler. “Ortopedik ayakkabı” demek ayak hastalıkları ve çeşitli deformitelerinde özel olarak o ayağa göre imal edilmiş ayakkabı demektir. Bizim çocuğumuzun ayak hastalığı mı var? Elbette yok. Peki neden ortopedik ayakkabı alma telaşına düşüyoruz? Hiç gerek yok…

Ortopedik ayakkabılar, doğuştan veya sonradan oluşan ve düzeltilemeyen ayak kemiği hastalıkları ile omurilik rahatsızlıklarında yürümeyi kolaylaştırmak için kullanılıyor. Ortopedik çocuk ayakkabısı almanın avantajları sadece rahatsız çocuklar için geçerli. Bu nedenle çocuklarımıza ortopedik ayakkabı almamıza gerek yok. Onun yerine  “anatomik” veya “fizyolojik” dediğimiz; esnek, rahat, hafif, kolay giyilip çıkartılan, kaymaz ayakkabılar tercih etmeliyiz.

2 Yaşından Önce Ayakkabı Almayın!

Bir diğer yanlışımız da yine aynı şekilde bebeklerde ortopedik ayakkabı kullanımı. Unutmamamız gereken şey; bebeğimizin 2 yaşına kadar ayakkabıya ihtiyacı olmadığı. Ancak yürümeye erkenden başlayan ve gezmeyi çok seven bebeklerimiz için günlük bir ayakkabı alabiliriz.

Dolayısıyla bebeklerde ortopedik ayakkabı şart mı sorumuzun cevabı; hayır olacak. Çünkü çocuklarımıza erken dönemde sert tabanlı ayakkabı giydirdiğimizde ayak kavislerinin gelişimini engeller ve düztaban olmasına neden olabiliriz. Ayakkabı ihtiyacı belirginleşince iyi bir ayakkabı alabiliriz.

Spor Değil Normal Ayakkabı Alın

Bebekler için ortopedik ayakkabı ya da spor ayakkabı yerine normal bir ayakkabı alabilirsiniz. Tercihinizi yaparken ayağına uymasının dışında fonksiyonel şekilde kullanabilmesine dikkat etmelisiniz. Yürümeye yeni başlayan çocukların ayakları gelişme sürecinde olduğu için, kauçuk ya da plastik materyalden yarı esnek tabanlı ayakkabılardan yana seçiminizi yapabilirsiniz.

Çocuğa Ayakkabı Seçiminin Püf Noktaları

Ortopedik çocuk ayakkabıları yerine normal ayakkabı almamız gerektiğini anladık. Yani mağazalarda satış danışmanlarının artık bizi kandırmasına izin vermeyeceğiz. Peki, çocuk ayakkabısı nasıl olmalı?

 • Denemeden almamalısınız. Çocuğunuzu olmadan ona ayakkabı almayın.
 • Zamanla açılacağını düşünüp çocuklarınızı dar ayakkabı giymeye zorlamayın.
 • Bebeklerde ortopedik ayakkabı kullanımı yerine esnek tabanlı ayakkabıları tercih edin.
 • Çocuklarınızla öğleden sonra ayakkabı almaya çıkın. Çünkü gün içerisinde çocukların ayaklarında tıpkı büyüklerde olduğu gibi hafif bir şişme olur.
 • Çocuğunuzun ayakkabısını ayakta bastırarak deneyin.
 • En son aldığınız ayakkabı numarası ile ayakkabı almayın. Çocukların ayakları hızlı büyür.
 • Ortopedik çocuk ayakkabıları herhangi bir ayak rahatsızlığı olan çocuklar için gerekli değildir. Rahat eder diye bebekler için ortopedik ayakkabı almayın.
 • Çocuklarınızın her iki ayağının ölçüsü farklı olabilir. Bu nedenle büyük ayağına göre ayakkabı alın.
 • Hangi mevsimde ayakkabı alıyorsanız kışlık ve yazlık çoraplarla birlikte ayakkabıyı denetmelisiniz.
 • Ayakucunda parmaklar rahat hareket edecek şekilde bir miktar boşluk olacak şekilde ayakkabı almalısınız.
 • Çocuk ayakkabısı nasıl olmalı dediğinizde yanlardan sıkmaması ve tarak kısmının çocuğunuzun ayağına uygun olmasını söyleyebilirim. Bu duruma dikkat edin.
 • Ayrıca ayakkabıların hafif olması çocukların yürürken daha az enerji harcamalarını sağlar. Çocuk ayakkabısı alırken buna da dikkat edin.
 • Çocuklarınız için ayakkabı alırken ayağına baskı yapmayan modelleri tercih edin.
 • Ortopedik çocuk ayakkabıları yerine doğal deriden üretilen ayakkabıları alın.
 • Bebeklerde ortopedik ayakkabı kullanımı herhangi bir avantajı olmamasıyla birlikte plastik malzemeden üretildiklerinde zararlıdır, unutmayın.
 • Bebeklerinize ayakkabı alırken ayakkabının tabanının kaymalara karşı dayanıklı olmasına dikkat edin.
 • Bebeklerde ortopedik ayakkabı dışında mantar tabanlı ayakkabılardan uzak durun.

Çocuklarınız için doğru ayakkabıyı seçerken onların fikrini alın ve nasıl hissettiklerini sorun. Canlarını yakan, onları rahatsız eden ayakkabıları kesinlikle almayın.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerik2017 Çocuk Modası – En Çok Tercih Edilen Kıyafetler
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here