normal doğum belirtileri nelerdir

Anne olacağımızı duyar duymaz bebeğimizin geleceği anı bekleriz. Doğumun, normal doğum mu sezaryen mi olacağını merak ederiz. Bazılarımız normal doğumda ısrar ederken bazılarımız sezaryenin rahatlığını isteriz. Doğumun nasıl olacağı hamilelik sürecindeki kontrollerimizde yavaş yavaş belirlenmeye başlar elbette. Normal doğuma uygun olup olmadığımız son ana kadar belli olmayabilir de. Genellikle doktorlarımız, ilk olarak normal doğum belirtileri görmeyi bekler. Eğer göremezlerse sezaryene karar verebilirler.

Doğum; yaklaşık 38 – 42 hafta süren gebeliğin ardından gerçekleşir. Bebeğimiz 37 hafta ve öncesinde doğarsa prematüre olarak adlandırılır. 28.gebelik haftamızda kasılmalarımız başlar ve doğuma yaklaştığımızda ise bu kasılmalar artar. Normal doğum belirtileri nelerdir sorusunun cevabını bilsek de esasen doğumun başladığını anlamamaktan korkarız. Ancak şiddetli kasılmalarımız bizi hastaneye tam zamanında ulaştırır. Yine de işi şansa bırakmamız gerek. Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler ve yalancı belirtiler arasındaki farkı bildiğimizde daha sakin kalabiliriz.

Doğumun Yaklaştığı Nasıl Anlaşılır?

Normal doğum belirtileri her anne adayında farklı şekilde görülebilir. Genellikle doğumdan 1 – 2 gün önce hormon değişikliği nedeniyle annenin iştahı azalır ve 1 – 2 kg verebilir. Ayrıca doğuma yakın günlerde vücudumuzda depolanan enerji açığa çıkabilir ve kendimizi bir anda temizlik yaparken bulabiliriz. Aslında bu enerji, doğum için kullanacağımız enerjidir.

Doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır sorumuzun bir diğer cevabı da bağırsak hareketlerimizin artması ve ishal olmamızdır. Ancak her hamilede bu belirtiler görülmeyebilir ya da fark edilmeyebilir.

Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Doğum belirtileri nelerdir dediğimizde yıllardır kadınlarda gözlemlenen ve doğumun habercisi sayılan işaretlerden bahsedebilirim. Her kadında farklı sıralarda görülebilen belirtiler şunlardır:

 • Nişan: Müküs denilen ve gebelik boyunca rahmi ve bebeği enfeksiyonlardan korumak için oluşan jöle gibi maddenin rahim boynundan inmesi doğumun yaklaştığının habercisidir.
 • Suyun gelmesi: Doğumun başladığı nasıl anlaşılır sorusunun en net cevaplarından biri de bu. Amniyon kesesi yırtılır ve annenin suyu akmış olur. Amniyon kesesi yırtıldıktan sonra bebeğin ve annenin enfeksiyon kapma riski vardır. Bu nedenle hemen hastaneye gitmek gerekir.
 • Ağrı: Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler arasında karında sertleşme ile birlikte ağrı da yer alıyor. Giderek sıklaşması ve uzun sürmesi doğum için hazırlanmanız gerektiğine işaret ediyor.
 • Rahim ağzında değişim: Rahim ağzınızı ancak doktorunuz kontrol edebileceği için sizin fark edebileceğiniz bir durum değildir. Yine de normal doğum belirtileri arasında gösterilir.
 • Bebeğin aşağı inmesi: Doğum belirtileri nelerdir dendiğinde ilk aklan gelen belirtilerden biri de bebeğin aşağı inmesi durumudur. Bu durumda bebek doğmak için içinden geçmek zorunda olduğu kanala girer. Bebek kanala girdiğinde anne de rahatlar ve hafifler.
 • Enerjik ve mutlu hissetme: Doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız annenin hal ve hareketlerinde değişiklik olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Doğumun başlamasına az bir zaman kala anne adayları kendilerini enerjik ve mutlu hissedebilir.
 • Sık sık idrara çıkma: Bebeğin kanala girip de idrar torbasına baskı yapması sonucunda anne adayı sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilir. Ayrıca ishal olma da annenin son hamilelik dönemlerinde sık sık görülür.

Normal doğum belirtileri, sağlıklı gebeliklerde 38. haftadan sonra beklenmeli ve anne adayı tarafından takip edilmelidir. Bazen 38.haftadan önce de doğum belirtileri görülebilir ancak anneler bu durumu dikkate almamaktadır. Aksine her belirti için doktorunuza danışmanızda fayda var.

Yalancı Doğum Belirtileri

Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler hakkında bir fikrimiz var ancak bütün bu belirtiler yakında doğum yapacağımızı mı gösteriyor? Tabi ki hayır. Eğer aşağıdaki belirtiler varsa doğum henüz başlamamış demektir.

 • Kasılmaların düzenli olmaması
 • Kasılmaların sıklığı ve şiddetinin artmaması
 • Yürüyünce kasılmaların geçmesi
 • Kasılmalarla bebek hareketleniyorsa
 • Kahverengi nişan geldiyse doğum başlamamış demektir.

Normal doğum belirtileri hakkında fikir almak isterseniz doktorunuzu da arayabilirsiniz. Son haftalarınızda özellikle doktorunuza danışmanız sağlıklı bir doğum için gereklidir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikDoğum Sonrası Anne Psikolojisi – Doğumdan Sonra Ne Hissedeceğim?
Sonraki İçerikKolay Doğum Nasıl Olur? Doktor Önerileri
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here