ne zaman hamile kalabilirim

Çağımızın gereği olarak her konuda olduğu gibi hamile kalırken de planla programla hareket ediyoruz. Ancak her zaman işler istediğimiz gibi gitmiyor. Yeri geliyor, aylarca çabalıyoruz hamile kalmak için. Yeri geliyor, hiç beklemediğimiz anda gebe kalıyoruz. Dolayısıyla en çok sorduğumuz sorulardan biri ne zaman hamile kalabilirim oluyor.

Peki kendimizi hazır hissettiğimiz zamanda, vakit kaybetmeden ve sağlıklı bir şekilde nasıl hamile kalabiliriz? Yaşınıza, regl döneminize, ilişkinin sıklığına göre değişen ne zaman hamile kalmalıyım sorunuzun cevabı olarak sizlere birkaç öneride bulunacağız.

  • İdeal yaşta olmalısınız.

Hamile kalınacak günler ya da yumurtlama dönemi belirlenirken ideal yaş durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Araştırmalara göre; çocuk sahibi olabilecek çağdaki yetişkinlerin %10-15’lik bölümü kısırlık problemi ile karşılaşıyor. Bu durumun en büyük nedenlerinden biri de çiftlerin yaşının yüksek olması. Yaş ne kadar yükselirse hamile kalma dönemleri o kadar uzun aralıklı oluyor. Yaş nedeniyle yumurtaların kalitesi bozulurken erken gebelik kaybı olasılığı da yüksek oluyor. Dolayısıyla ne zaman hamile kalabilirim sorunuzun cevabı; kaliteli yumurtalarınız tükenmeden oluyor.

  • Reglin önemli günlerini beklemelisiniz.

Hamile kalma günleri regl dönemiyle oldukça ilişkili bir zaman dilimini kapsamaktadır. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama çoğunlukla adetin başlamasından 14 gün önce olur. Adet takviminiz düzenli ise bu günden yaklaşık 14 gün önce yumurtlama olacağını düşünerek yumurtlama gününden 2-3 gün önce ilişkiye başlamalısınız. Yani adet başlamadan 17 gün önce ilişkiye başlamanız gerekiyor. Bu dönemde hamile kalma şansınız çok yüksek. Adetiniz düzenli değilse de doktorunuzun önerdiği günlerde ilişkiye girebilirsiniz.

  • Hangi günlerde hamile kalmanız daha zordur?

Ne zaman hamile kalmalıyım diye düşünüyoruz ancak bu işler bizim istediğimiz anda olmuyor maalesef. Benim ilk gebeliğim çok plansız olduğu için hamile kalınacak günler hakkında sonradan fikrim oldu diyebilirim. Hamile kalma dönemleri her kadına göre farklı olsa da hamile kalma olasılığınızın düşük olduğu zamanlar da vardır. Yumurtlama zamanından önceki dönemden en az 5 gün önce ilişkiye girilmesi halinde veya yumurtlama döneminden 5gün sonra ilişkiye girilmesi halinde hamile kalma olasılığınız düşüktür.

  • Yumurtlama günü hesabı nasıl yapılır?

Hamile kalmak isteyenler için yumurtlama günü hesabı yapmak avantaj sağlayabilir. Hamile kalma takvimi olarak da duyabileceğiniz yumurtlama günlerini belirleyerek gebelik ihtimalinizi yükseltebilirsiniz.

Yumurtlama günü hesabı, kadının ilk reglinin başladığı gününden itibaren, bir sonra ki gelecek adet günü başlangıcına kadar olan süreyi hesaplayarak, bu sürenin içerisinden 14 gün çıkarılarak yapılır. Örneğin; ilk adet ve gelecek adet günü başlangıcına 28 gün süreniz varsa yumurtlama zamanınız 28 – 14 = 14’tür. Yani, ayın 14. Günü hamile kalma takvimi açısından sizin yumurtlama gününüzdür. 14.günde gerçekleştirilen ya da diğer adet döneminin 14.gününde olan cinsel ilişki ile hamile kalma ihtimali fazla olacaktır. Ayrıca 10 – 15. günler arasında gerçekleşecek olan cinsel ilişki ile yumurtanızın döllenme ihtimali yüksektir.

  • Peki hamile kaldığınızı nasıl anlayacaksınız?

Ne zaman hamile kalabilirim sorunuzun cevabını verebildiysem hamile kalıp kalmadığınızı anlayacağınız basit belirtileri de söyleyebilirim. Göğüslerinizde hassasiyet olması, kasıklarınızda ağrı, vajina akıntılarınızın artması, bulantı ve baş dönmesi en belirgin hamilelik belirtileri olarak karşınıza çıkacaktır. Tabi emin olmak için yine de kan testi ya da hamilelik testi yaptırın.

  • İyi beslenin.

Hamile kalma dönemleri sırasında şansınızı arttırmak için kaliteli beslenmelisiniz. Hamilelik öncesi dönemde sağlıklı beslenme alışkanlıklarının edinilmesi, hamile kalma ihtimalinizi arttırırken çocuğunuzun da sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Hamile kalma günleri belirlenirken boyunuza ve vücut yapınıza uygun kiloda olarak sağlıklı bir gebe olabilirsiniz. Hamile kalmadan önceki dönemde; şeker, un, tuz, ekmek, pirinç gibi hem kalbinize hem de vücut yapınıza zarar verecek gıdalardan uzak durarak sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz. Ancak hızlı kilo verebileceğiniz diyetlerin hamile kalma şansınızı düşürdüğünü unutmayın.

Ne zaman hamile kalabilirim sorularınızı planlı bir hamilelik yaşamak istiyorsanız ilk olarak doktorunuza sorun elbette. Hamile kalma günleri ve hamile kalma takvimi hakkında daha net bilgiler alabilirsiniz böylece. Hepinize keyifli bir gebelik dönemi dilerim…

PAYLAŞ
Önceki İçerikGebeliğimin Hangi Dönemindeyim? Gebelik Hesaplama
Sonraki İçerikHamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Hamileliğin 11 Belirtisi
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here