nasıl hamile kalabilirim

Evlenir evlenmez hepimiz: “Ne zaman çocuk yapacaksınız?” sorularına maruz kalırız. Kendimizi maddi ve manevi olarak çocuk yapmaya hazır hissettiğimizde ise hamile kalmamız uzun ve zorlu bir süreç olabilir. Hiçbir doktorun kesin olarak garanti edemeyeceği gebe kalma durumu anne ve babanın yumurta ve sperm kalitesine, herhangi bir rahatsızlıkları olup olmamasına göre değişebilir. Özellikle biz kadınlar bu dönemde telaş ederek doktorumuza sürekli; nasıl hamile kalabilirim, hamile kalmanın kolay yolu nedir gibi sorular yöneltebiliriz.

Hamile kalmaya karar verdiğimizde ilk olarak korunmayı bırakır ve doktora gitmeden doğal yollarla hamile kalmaya çalışırız. Ancak korunma yöntemimize bağlı olarak 3 – 4 ay kadar gebelik oluşmamasını gözlemleyebiliriz. Bu durumda sakin olmamız ve doktor kontrolünde hamile kalmamız daha sağlıklı olabilir. Ayrıca hamile kalmak için düzenli bir cinsel yaşamı alışkanlık edinebiliriz. Seyrek ilişkilerde gebelik şansı daha düşüktür, unutmayın.

Genel olarak hamile kalmak istiyorum diyen kadınların %70’i 6 ay içinde gebe kalsa da sağlık sorunlarına bağlı olarak bu süre değişiklik gösterebilir. Elbette, hamile kalıp kalmayacağınız kesin değil ancak hamile kalmanızı kolaylaştıracak birkaç püf noktası var elbette. Büyüklerimizden ya da doktorlarımızdan duyduğumuz hamile kalmanın yolları:

 • Adet döngüsü sıklığını kaydedin.

Hamile kalmanın kolay yolu adet döngüsünü takip etmektir. Adet döngüsünün hangi günlerde olduğunu belirlerseniz yumurtlamanın ne zaman başlayabileceğini öngörürsünüz. Bir erkeğin spermi yaklaşık 6 gün boyunca kadın rahmine tutunabileceği için adet döngüsünü hesaplamak avantajlı olacaktır.

 • Yumurtlamayı izleyin.

Hamile kalmak istiyorum diyorsanız en verimli, yani yumurtlamanın gerçekleşeceği dönemleri bekleyin. Evde yumurtlama döneminizi tahmin edebilmek için her gün yatmadan önce sıcaklığınızı kontrol edin. Bir kadın yumurtladığında, bazal vücut sıcaklığı tipik olarak yarım derece daha yüksek olurmuş.

 • Düzenli cinsel hayatınız olsun.

Hamile kalmak için eşinizle düzenli ilişkiye girin. Regl sonrası ideal gün aralığınızda da mümkün olduğunca sık ilişkiye girerek bebek sahibi olma ihtimalinizi arttırın. Yumurtlamadan 2 gün önce cinsel ilişki gerçekleşirse gebelik oluşması daha yüksek bir olasılıktır.

 • İdeal vücut ağırlığına sahip olun.

İdeal vücut ağırlığı, hamile kalma yöntemleri arasında olmasa da gebe kalmanızı kolaylaştıracak bir yoldur. Aşırı kilolu ve zayıf anne adaylarının gebe kalma ihtimalleri düşüktür. İncelediğim yazılarda fazla kilolu kadınların normal anne adaylarından 2 kat daha uzun sürede hamile kalabileceklerini öğrendim. Kilolu anne adaylarının hamile kalmaya çalışmadan önce vücut ağırlığının yüzde 5 ila 10’unu kaybetmek doğurganlıklarını arttırabiliyormuş.

 • Alkol kullanımına dikkat edin.

Kolay hamile kalmanın yolları arasında alkol kullanımını kısıtlamak da yer alıyor. Günde 2 kadehten fazla alkol tüketen anneler daha geç hamile kalabilirler.

 • Uygun bir ev ortamı yaratın.

Nasıl hamile kalabilirim diyorsanız yaşam alanlarınızı da değiştirmeye başlayın. Böceklerden, böcek ilaçlarından, kimyasal temizleyicilerden, parfümden, deodoranttan uzak durun. Daha ferah ve sağlıklı bir ortamda yaşayın. Ayrıca hamile kalmak için stres durumunuzu iyi yönetin. Gerekirse stresli işinizi bırakın, egzersiz yapın, müzik dinleyin, yoga yapın ve hobi edinin. Mutlu anne adayları daha hızlı gebe kalıyorlar.

Ayrıca bunları yapın:

 • Korunmayı bırakın.
 • Kayganlaştırıcı ve bu amaçla kullanılan kremlerden uzak durun.
 • İlişkiden sonra sırtüstü yahut bacakları yüksek bir yere dayayarak bir süre yatın. Böylece spermler rahme kolay tutunsun.
 • Yüksek ısıdan uzak durun. Hamam, sauna ve termallerden hamile kalma süreci sırasında uzak durun.
 • Adet kanamanızın başlamasından itibaren 12. ve 15. günleri gebe kalma günü olarak belirleyin. Adet düzensizliğiniz varsa hekiminize danışın.
 • Hamile kalamama korkusunu kafanızdan çıkarın.
 • Gereğinden fazla ilişkiye girmeyin. En verimli dönemleri bekleyin.

Hamile kalmanın kolay yolu olarak bahsettiğim püf noktalarıyla bir nebze de olsa gebelik ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Tabi ki bilinçsiz yöntemlerden uzak durmanız kaydıyla… Her zaman doktor kontrolünde hamile kalmak sağlıklı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here