mutlu bir anne olmanın sırları

Doğum yaptıktan sonra hayatımız baştan aşağı değişiyor biliyorsunuz. Tüm enerjimizi bebeğimize harcıyoruz, uykumuzu alamıyoruz, kendimize bakmıyoruz. Haliyle kendimizi daha mutsuz hissediyoruz. Ancak mutlu olmak bizim elimizde. Mutlu bir anne olmanın sırları yok değil.

  1. Sabırlı olun ve anlayış gösterin.

İster yeni doğan annesi olun isterseniz çocuğunuz okul çağında olsun, mutlu bir anne olmak için sabırlı olmanız şart. Anneliğin ilk günleri zorlu olsa da zamanla alışacaksınız. Bebeğinizin uyumaması ve ağlamaması sizi sinirlendirmeyecek, zaman geçtikçe düzene girecek. Ayrıca çocuklarınız yaramazlık da yapacak hata da. Ancak anne olarak öfkeli tavırlar takınmamalıyız. Çocuklarımıza duygusal ve fiziksel şiddet göstermemeliyiz. Aksi halde hem biz hem de çocuklarımız mutsuz olur. Sinirli olduğunuz zamanlarda hareket etmeden önce birkaç defa derin nefes alın ve sakinleşmeye çalışın. Stressiz anne, mutlu annedir.

  1. Sağlıklı iletişim kurun.

Mutlu anneler, sağlıklı iletişim kurabilen ve çocuklarını anlayan annelerdir. Çocuklarınızı ne kadar iyi tanırsanız onlarla o kadar iyi anlaşırsınız. Bebeklikten itibaren sevdiği ve sevmediği şeyleri öğrenin. Ona küçük bir çocuk gibi davranmadan ev ve dış dünyadaki konular hakkında konuşun. Sorduğu soruları geçiştirmeden mantıklı cevaplar verin. Beraber sohbet etmek için zaman ayırın. Böylece kendinizi daha iyi hissedersiniz.

  1. Spor yapın.

Mutlu anne nasıl olunur diyorsanız sporu hayatınızın bir parçası haline getirin. Spor yapmak sizi ev işlerinden ve bebeğinizin sorumluluğundan bir süre uzaklaştırır. Ayrıca spor, mutluluk hormonu salgılamanızı sağlayarak evde daha güler yüzlü olmanızı sağlar. Doğum sonrası kilolarınızı vermenizi kolaylaştıracak egzersizler, kendinize olan güveninizi de arttırır; böylece mutlu ve sağlıklı bir anne olursunuz.

  1. Bakımlı bir anne olun.

Annelerin mutluluk sırları arasında bakımlı olmak da var. Uykusuz ve şişmiş gözler, birkaç beden büyük tişörtler, dağılmış saçlar ile mutlu olamazsınız. Uyandığınızda hafif bir makyaj yapın, gece uyurken nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın. Güzel ve özenli giyinin ki kendinizi beğenesiniz. Aynaya her baktığınızda görünümünüzden şikayet ederseniz mutlu olmayı da beklemeyin. Bakımlı ve fit bir anne olun.

  1. Kendinize vakit ayırın.

Mutsuzluk sebeplerimizin en büyüğü kendimize vakit ayırmamız aslında. Sürekli evde bebeğimizin ya da çocuklarımızın peşinde koşturup duruyoruz. Kendimizi unutuyor, hayatı kaçırıyoruz. Mutlu bir anne olmanın sırları listemin en önemlisi kendimize vakit ayırmak. Bebeğinizi, çocuklarınızı bırakın eşinize ya da annenize. Çıkın arkadaşlarınızla yemek yiyin, sinemaya gidin, masaj yaptırın, sahilde çay için, 1 günlük tatil yapın. Kendinize ne kadar kaliteli vakit ayırırsanız o kadar mutlu bir anne olursunuz.

  1. Evde saygı ve sevgi ortamı oluşturun.

Mutlu bir anne olmak istiyorsanız sevginizi tüm eve yayın. Eşinizle ve annenizle saygı ve sevgi çerçevesinde konuşun. Çocuklarınız sizden ne görürse onu öğrenirler, unutmayın. Onun kendisini değerli hissetmesini sağlayın. Evde mutlu ve huzurlu bir ortam oluştukça siz de daha iyi hissedeceksiniz.

  1. Birlikte daha fazla zaman geçirin.

Mutlu anne olmanın sırları arasında birlikte vakit geçirmek de var. Çocuklarımızla vakit geçirmek, onlarla ilgilenmek bize terapi gibi gelecek. Ayrıca çocuklarımız kendini daha değerli hissedecek, davranışları olumlu yönde değişecek. Böylece ev içinde çatışmalarınız daha az olacak. Siz de evinizde daha huzurlu olacaksınız.

  1. Kendinize hediye alın.

Mutlu bir anne olmak için hep bebeklerinize ve ailenize hediyeler almayın. Kendinizi motive edebileceğiniz hediyeler alın. Çocuğunuzla birlikte alışverişe çıkın. Kendisi ve sizin için hediye seçmesini isteyin ya da çok istediğiniz bir şeyi alarak kendinizi mutlu edin. Anneler hep verici değildir, unutmayın.

  1. Sağlıklı beslenin.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek de annelerin mutluluk sırları arasında. Mutluluk hormonunuzu arttıracak, yaşama sevincinizi yükseltecek, daha fit olmanızı sağlayacak besinleri beslenme listenize alın. Bol bol sebze ve meyve tüketin. Trans yağlardan, kızartmalardan, böreklerden ve tatlılardan uzak durun. Kendinizi daha dinç ve mutlu hissedeceksiniz.

Mutlu bir anne olmak için çocuklarınızı eğitmektense onlarla eğlenmeye bakın. Oyun oynayın, gezin, gülün, dans edin, spor yapın. Geçirdiğiniz her saniyeyi kaliteli hale getirin. Ev içinde huzursuzluktan, yüksek sesten, tartışmalardan uzak durun. Huzurlu bir aile ortamında siz de çocuklarınız da kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikGebelikte Aşırı Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyız?
Sonraki İçerikAnneler Gününde Alınmaması Gereken Hediyeler
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here