meme ucu yaraları nasıl önlenir

Bazılarımız için emzirmek problemsiz bir işken bazılarımız için eziyete dönüşebiliyor. Bu eziyetin nedeni ise meme ucu yaraları elbette. Yeni doğum yapan annelerin çoğunda görülen göğüs ucu çatlakları, emzirirken acı duymamıza neden oluyor. Bu nedenle meme ucu yaraları nasıl önlenir endişemiz doğru yöntemi bulana kadar devam ediyor.

Meme ucu yaralarının sadece bize değil bebeğimize de zararı oluyor. Hem ağrı hem de enfeksiyon gibi sorunlarda bebeğimiz dilediği gibi ememiyor ve sütümüz de azalıyor. Dolayısıyla meme ucu yaralarına ne iyi gelir bilmemiz gerekiyor. Birazdan sizlere birkaç öneride bulunacağım…

Meme Ucu Yaraları Nasıl Oluşur?

Emzirirken memede yara ya da çatlak olması doğaldır. Bu istenmeyen durumların esas sebebi; memenin ucunun emzirme sonrası nemli bırakılmasıdır. Meme ucunun kurulanmaması mantar gibi enfeksiyonların oluşmasını hızlandırır.

Meme ucu çatlaklarının bir diğer nedeni de bebeğin yanlış pozisyonda emzirilmesidir. Bebeği yalnızca meme başından emzirmeye çalışırsak meme başının zedelenmesi normal olacaktır. Ayrıca bebeğin meme emmesinin yarattığı sürekli nem ve sıcaklık sonucu, göğüs uçlarının çok kuruması da meme uçlarında çatlaklara neden olabilmektedir. Bebeğimizi sağlıklı ve kesintisiz emzirmek, acı ve ağrı çekmemek için emzirirken yara olan memeye ne iyi gelir bilmemiz çok önemli.

Meme Ucu Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Göğüs ucu çatlaklarına ne iyi gelir sorusuna yanıt olarak etkili yöntemlere değinecek olursam; ilk olarak doğum öncesi önlem almanızı önerebilirim. Öncelikle doğuma 2 ay kala göğüslerinizi emzirme için hazırlamaya başlayın. Eczaneden kolaylıkla bulacağınız E vitamini kapsülü ile susam yağını karıştırarak göğsünüze sürün. Masaj yaparak sürerseniz süt kanallarınızı da açmış olursunuz. Doğuma hazırlık sürecini bu doğal karışım ile geçirdikten sonra şunlara dikkat edin:

 • Doğum çantanıza emzirmeyi kolaylaştıracak göğüs pedi, zeytinyağlı krem ya da göğüs ucu çatlak kreminizi koymayı unutmayın. Bebeğiniz sizi hemen emmek isteyeceği için göğsünüzü doğru kullanmayı öğrenmelisiniz. İlk aşamada ince bir tabaka halinde süreceğiniz Lanolin içeren kremlere göğüs uçlarınızı yumuşatabilirsiniz.
 • Meme ucu yaraları nasıl önlenir diyorsanız doğru emzirme tekniklerini öğrenmelisiniz. Göğüs ucu çatlakları bebeklerin sert damaklarıyla sadece göğüs ucunu tutarak emmeye çalışmasıyla oluşur. Bu nedenle bebeğinize göğsünüzün ucunu değil kahverengi göğüs halkasını kavrayacağı bölgeyi vermelisiniz. Eğer bebeğinize göğsünüzün ucunu verirseniz ilk emzirmede dahi göğüs uçlarınız acımaya başlayacaktır. Emzirme sırasında bebeğinizi göğsünüze bakacak şekilde tutmalı ve her emzirmeye bir önceki emmede boşaltılmamış dolu göğüsle başlamalısınız.
 • Bebeğinizi emzirirken göğüs hijyenine dikkat edin. Meme ucu yaralarının oluşmasını göğsünüzü temiz tutarak da engelleyebilirsiniz. Her emzirme öncesi ve sonrasında göğüslerinizi kaynatılıp ılıtılmış suyla temizleyin. Temizlik için kesinlikle sabun kullanmayın, aksi halde bebeğimiz göğsümüzü emmek istemeyecek.
 • Emzirirken yara olan memeye ne iyi gelir diyorsanız; göğsünüzü her temizlediğinizde mutkala kurulayın ve nemli bırakmayın.
 • Göğüs pedleriniz ıslandıkça değiştirin.
 • Göğüs ucu yaraları nasıl geçer diye düşünüyorsanız doktorunuzun önerdiği antibiyotikli kremleri kullanın. Ancak her emzirme öncesinde memenizi bu kremlerden arındırın. Doğal ve bitkisel bazlı kremler kullanıyorsanız, saf olduğundan eminseniz, bu kremlerin meme ucunuzda kalmasında bir sıkıntı yoktur.
 • Sakın göğüs ucu yaralarına karbonatlı su sürmeyin! Bilinçsizce yapılan bu işlemde cildiniz daha çok soyulur ve yaralarınız derinleşir.
 • Meme ucu yaralarına ne iyi gelir sorunuza önerim; ayva çekirdeklerini bir gece önceden suyun içinde bırakın. Ertesi gün elleşen sıvıyı göğüs uçlarınıza yumuşatmak ve nemlendirmek istediğiniz tüm cilt bölgelerine sürün. Doğal ve etkili bir yöntem olarak acılarınızı dindirecek.
 • Göğüs ucu çatlaklarına ne iyi gelir diyorsanız her emzirmeden sonra temiz meme ucuna anne sütünüzün son kısmı daha fazla yağ içeren kısmını sürerek göğsünüzü havalandırın.
 • Yara olan göğüs uçlarınızı kumaş ile temas ettirmeyin.
 • Emzirirken yara olan memeye ne iyi gelir diyorsanız sütyenin memenize baskı yapmadığından emin olun. Ayrıca meme uçlarını ıslak bırakan naylon pedlerden kullanmayın.
 • Emzirirken memede yara oluşmaması için göğüs ucuna ve çevresine doğal zeytinyağı sürün.
 • Meme uçlarındaki yaraların oluşumunu engelleyemediyseniz doktorunuzdan doğal bir krem ya da formül isteyin.

Meme ucu yaraları nasıl önlenir önerileri ile bebeğinizi rahatça emzirebilirsiniz. Bebeğinizi doğru emme şekline alıştırırsanız sağlıklı ve huzurlu şekilde karnını doyuracaktır. Sizin de göğüs uçlarınız yara olmayacak ve sizi rahatsız etmeyecektir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikEmzirme Döneminde Diş Tedavisi Yapılır Mı?
Sonraki İçerikSuda Doğum Zor Mudur? Herkes Suda Doğurabilir Mi?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here