Montesssori sınıfımda artık materyallerden  severek hazırladığım “Kutu ve Şişe Açma Kapama”    etkinliğini sizlerle paylaşmak isterim. İnce motor kaslarının ve el – göz koordinasyonunun gelişmesini sağlayan bu çalışma, hem eğlenceli hem öğretici. Ayrıca konsantrasyon, muhakeme yeteneği, kuvvet kontrolü ve 3 parmak kullanma yeteneğinin gelişimi için de sizler de evde şişe açma kapama çalışmaları yapabilirsiniz. Üstelik hazırlaması çok da kolay.

Kutu ve şişe açma kapama oyunu için gereken malzemeler:

  • 6 – 7 tane kapaklı  kutu ve şişe
  • 1 adet sepet

Kutu ve şişelerin bulunduğu sepeti çocuğunuza tanıtın. Sepetin içinden herhangi bir şişe ve ona uygun gelen kapağı alıp açın. Açtığınız kapakları sepetin dışına dizin. Tüm kapaklar açıldıktan sonra kapatma işlemine başlayın. Daha sonra çocuğunuza denemesi için teklifte bulunun. Çocuğun yaş ve gelişim özelliklerine göre malzemeler seçmeye özen gösterelim. Ben Elif 20 aylıkken oyun hamuru ve kolay açılıp kapanan parfümlerimle başladım. Büyüdükçe zorluk derecesini arttırdım.

Videoda görüldüğü üzere, Elif konuşmaktan yaptığı işe konsantre olmakta güçlük çeker. Ama montessori çalışmalarında daha sakin ve dikkatli olduğunu gözlemliyorum.

Evde montessori etkinliği arayanlara hem ekonomik hem de eğlenceli bir örnek.  Şimdiden iyi çalışmalar dilerim.

PAYLAŞ
Sonraki İçerikIslak Mendil Kapaklarıyla Eşleştirme Oyunu
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here