Bebeklerimizin ya da çocuklarımızın günlük temizliğinde çok fazla ıslak mendil kullanıyoruz. Ben bu ıslak mendillerin paketlerini atmıyorum ve kapaklarıyla Elif’e oyun hazırlıyorum. Hem hafıza gelişimine destek oluyorum hem de ıslak mendil kapaklarını açıp kapatırken Elif’in küçük kas gelişimleri desteklenmiş oluyor.

Yapılışı çok basit olan eşleştirme oyunu için gerekli malzemeler:

  • Mukavva
  • Renkli karton
  • A4 kağıdı
  • Yapıştırıcı
  • Hayvan resimleri, bitki resimleri, şekiller, yiyecek resimleri vb.
  • Magnet

Islak mendil kapaklarını paketlerinden ayırın. Mukavvanın üzerine A4 yapıştırın. A4’ün üzerine küçük parçalar halinde kestiğiniz renkli kartonları, hayvan ya da bitki resimlerini, şekilleri ya da yiyecek resimlerini yapıştırın. Üzerine ıslak mendil kapaklarını yapıştırın. İlk olarak isterseniz kapaklar açıkken resimleri gösterebilirsiniz ya da açıp kapayarak resimleri ve şekilleri eşleştirmesini isteyebilirsiniz.

Alternatif olarak, ıslak mendil kapaklarını mukavvanın üzerine yapıştırmak yerine, tek tek kartona yapıştırıp, arkasına magnet tutturabilirsiniz. Sonra doğru buzdolabının üstüne… Siz mutfakta yemek yaparken, çocuğunuz da açsın kapasın kapakları… Bu arada Elif, sebze ve meyvelerin ingilizcelerini  bu etkinlik sayesinde öğrendi. Islak mendil kapağı deyip geçmeyelim;  Küçük parmak kaslarını geliştiriyor, hafızayı güçlendiriyor, dil gelişimine katkıda bulunuyor, daha ne olsun!

Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak olan eşleştirme oyununu mutlaka deneyin. Çok eğleneceksiniz…

PAYLAŞ
Önceki İçerikMontessori Açma Kapama Etkinliği
Sonraki İçerikResimli Tombala Oyunu
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here