ishal olan çocuğa ne yapılır

İshal, bebeklik ve çocukluk döneminde en sık görülen rahatsızlıklardan biri. Nehir kabız, Elif ise inek sütü alerjisi olan bir çocuk olduğu için ishalle çok karşılaşmasam da yine de bebeklerim ara ara ishal oldular. Çocukluk döneminde ishal, genellikle önemsenmediği ve geçer gözüyle bakıldığı için çocuğun büyümesi ve gelişmesini ciddi şekilde etkileyen bir hastalık olduğu anlaşılmamaktadır. Özellikle beslenme hataları, geç ek besin verme ya da erken başlama, yanlış mama ve enfeksiyon gibi nedenlerle çocuklarımız ishal olabilir. Peki ishal olan çocuğa ne yapılır? İshale ne iyi gelir? Denediğim ve araştırdığım yöntemlerden bahsedeyim.

Çocukluk döneminde ishal genellikle rotavirüs kaynaklı olduğu için 7 – 10 gün arasında devam edebiliyor. Bu süreçte de çocuğumuz ciddi sıvı ve vitamin kaybı yaşıyor. Kusma, iştahsızlık ve ateş ile görülen ishal, yanlış beslenmeyle birlikte daha uzun süre tedavi gerektirebiliyor.

İshal tedavi edilirken çocuklara su verilmez, anne sütü içirilmez gibi yanlış tutumlar nedeniyle çocuklarımızın vücut sıvısının azalması ve buna bağlı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Çocuklarımızın sağlığını düşünüyorsak mutlaka ishal olan çocuğa ne iyi gelir bilmemiz gerekiyor.

İshal Olan Çocuklarımızı Nasıl Beslenmeliyiz?

İshal olan çocuklar mutlaka ağızdan sıvı tedavisi şeklinde tedavi görmelidir. Su, açık çay, taze sıkılmış meyve suları ve ayran ile çocuklarımızın kaybettiği sıvıyı tekrar kazanmasını sağlayabiliriz. Bunun dışında ishale ne iyi gelir, neler yedirelim ya da yedirmeyelim diyorsanız:

 • İlk olarak yoğurdu tercih edebilirsiniz. Probiyotik ürünler ishal şiddetini ve süresini azalttığı kanıtlandığı için bebeklerimize ve çocuklarımıza yoğurt türevi yiyecekler yedirebiliriz.
 • İshal olan çocuğa ne yedirilir sorumuzun bir diğer yanıtı da pirinç suyu, pirinç çorbası ve yağsız pirinç gibi yiyeceklerdir. Çünkü pirinç su tutucu özelliğe sahiptir ve ishalin süresini azaltır. Ancak pirinçte karbonhidrat yüksek olduğu için yoğurtla birlikte çocuklarımıza yedirirsek daha avantajlı olur.
 • Ayrıca patates de çocuklar için zengin bir potasyum kaynağı. Haşlanmış patatesi de yedirerek ishal süresini kısaltabiliriz.
 • Bebek ishaline ne iyi gelir diyorsanız elma, muz ve şeftali gibi yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Ancak kabuklarıyla birlikte tüketmeyin bu yiyecekleri.
 • İshal olan çocuklarınıza kesinlikle portakal suyu gibi asit içeriği yüksek meyveler vermeyin.
 • İshal olan çocuklar nasıl beslenmeli diye düşünüyorsanız kesinlikle asitli içecekleri çocuklarınızdan uzak tutmalısınız. Çünkü asitli içecekler kafeinden zengindir ve bağırsak hareketlerini arttıracağı için ishalden kurtulalım derken daha beter sonuçlara neden olabilir.
 • Ayrıca şekerli gıdalar da barsak hareketlerini olumsuz etkileyeceği için şekerli içecekler ya da gıdalar vermemelisiniz.
 • Yüksek yağlı besinler de şeker ile aynı sonucu vererek ishal süresinin uzamasına neden olur.
 • İshal olan çocuğa ne yapılır diyorsak çiğ sebze-meyve, kuru baklagil ve kepekli tahıllar verilmemesi gerekiyor.

Çocuklarda ishal tedavisi ilk dönemde ağızdan sıvı takviyesi olarak ORS/ AST sıvısı verilir. Böylelikle sıvı kayıpları hızlı bir şekilde yerine konulabilir.

İki yaşından küçük çocuklara her dışkılamadan sonra 1 çay bardağı, iki yaşından büyük çocuklaraysa her dışkılamadan sonra bir su bardağı ORS (oral rehidratasyon sıvısı) /AST (ağızdan sıvı tedavisi) öneriyor doktorlar.

Evde ORS/AST Karışımı Nasıl Yapılır?

İshal olan çocuğa ne yapılır diye düşünüyorsak evde oral rehidrasyon sıvısı hazırlayabiliriz. ORS için gerekli olan malzemeler:

 • 1 litre kaynatılmış ılıtılmış su
 • 1 çay kaşığı yemeklik karbonat
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 8 tatlı kaşığı şeker

Tabi şeker kullanımını biraz daha azaltabilirsiniz. Şeker ishal olan çocuklara çok da yararlı değil. İshal olan çocuklarımıza lifsiz ve posasız besinler vermek gerekir. Patates, pirinç, tam buğday, pirinç lapası işimize yarayacak besinler. Bu dönemde yeşil sebzeleri posa içerdiği için çocuklarımıza yedirmememiz gerekiyor. Yağsız et, makarna, peynir, yoğurt ve ayran gibi yiyeceklerle, salçasız çorbalar yapabiliriz. Bebeğimiz 6 aydan küçükse bebeğimizi emzirmeye devam ederek anne sütünün mucizevi etkisinden yararlanabiliriz. Bebeğimize ek besin veriyorsak inek sütüne ara vermeliyiz. İnek sütü zaten çocuğumuzun bağırsaklarına ve midesine yararlı değil. Hiç içmese bile yokluğunu aramayacak.

İshal olan çocuğa ne iyi gelir sorunuzu umarım yanıtlayabilmişimdir. Deneyimlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim…

PAYLAŞ
Önceki İçerikAlerjik Çocuğun Odası Nasıl Düzenlenir?
Sonraki İçerikÇocuğum Altını Islatıyor Ne Yapmalıyım?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here