ilk 1 yaşta yedirilmemesi gereken yiyecekler

Bebeklerimizi ek gıdaya başlattıktan sonra büyümelerine ve sağlıklarına katkısı olacak besinler seçmeye özen gösteririz. Ancak normal hayatta tükettiğimiz ve sağlıklı olduğunu düşündüğümüz her yiyeceği bebeğimize veremeyiz.  Bebeklerde alerjik reaksiyona neden olabilecek, birçok akit ve kronik hastalıkları tetikleyebilecek besinlerden uzak durmamız gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalarına göre, bebeklerin 1 yaşına kadar yememesi gereken bazı gıdalar vardır. Anne ya da anne adayları olarak bunları bilmemizde yarar var. İlk 1 yaşta yedirilmemesi gereken yiyecekler:

 • İnek sütü, gelişimini tamamlayamamış bebeğinizin sindirim sistemi için zor bir proteindir. Alerjen özelliği de yüksek olan ve bebeğiniz için uygun kalsiyum-fosfor değerine sahip olmayan inek sütünü 1 yaşına kadar vermemeniz gerekir. İnek sütü ayrıca bebeklerde demir eksikliğine ve kabızlığa neden olabilir. 1 yaşından sonra inek sütü verilebilir, bu dönemde günlük en fazla 500ml (2 su bardağı) tüketilebilir.
 • Bebeğin 1 yaşından önce yememesi gereken besinler arasında yumurtanın beyazı da yer alıyor. Yumurtanın beyazı yapısındaki ovomusin proteini nedeniyle bebeğinizde alerjik reaksiyona neden olabilir.
 • Bebeklere 1 yaşından önce verilmemesi gereken besinler arasında bal da yer alıyor. İçerisinde C. Botulinum adı verilen bir bakteri olan bal, yetişkinler için tehlikeli olmasa da bebeklerimizin bağışıklık sistemi gelişmediği için astım ve solunum hastalıkları ile sinir felcine yol açabilir.
 • Aynı şekilde muz, çilek, kivi ve ananas da bebeklere yedirilmemesi gereken yiyecekler arasındadır.
 • Bebeklere yasak yiyecekler listemizin bir diğer üyesi de çiğ domates. 6. aydan itibaren çorbalara ilave edilebilir ancak pişmemiş halde tüketilmesi bebekte alerji gösterebilir.
 • Ayrıca 1 yaşına kadar bebekleriniz için hazırladığınız ek gıdalarda, içerisinde tuz olduğu için salça kullanmamanız önerilir.
 • İlk 1 yaşta yedirilmemesi gereken yiyeceklerden biri de nikotin içerdiği için patlıcandır.
 • Bebeğiniz için hazırladığınız ek besinlere baharat koymanız da ileride ağız tadını değiştireceği için önerilmemektedir.
 • Bebeğin 1 yaşından önce şekere de alışmaması gerekiyor. Şeker, iştahsızlığa ve diş çürüklerine ve sağlıksız beslenme alışkanlığına neden olacağı için kek, kurabiye, çikolata vb. içerisinde şeker olan sağlıksız besinlerden bebeklerinizi uzak tutun.
 • Karaciğer haricinde tüm sakatatlar, özellikle beyin virüs taşıma ihtimali nedeniyle bebeklere yasak yiyecekler arasındadır.
 • Bebeklere yedirilmemesi gereken yiyecekler arasında bir diğeri de tütsülenmiş balıklardır.
 • Kafein içeren kahve, kakao, çikolata gibi besinler de bebekte sinir yapabilir, yararlı yiyeceklerden aldığı besleyici maddelerin emilimini de engelleyebilir. Bu nedenle kesinlikle bebeklere verilmemelidir.
 • Çay hiç besleyici değeri olmadığı gibi çocuklarda kansızlık yapabilir. 1 yaşından önce ya da sonra vermemeniz gerekir.
 • Tatlandırıcı içeren hazır gıdalar, doğal olmayan meyve suları, hazır pudingler de 1 yaşına kadar yasaktır.
 • Salam, sosis ve sucuk gibi işlemden geçirilmiş etler de 1 yaşından önce verilmemelidir. Bebeğinin sağlıklı beslenmesini isteyen anneler bu tür besinleri kesinlikle beslenme listelerine almamalılar.
 • Bebeklerde kırmızı kan hücrelerinde ani yıkım ile anemiye neden olduğu için tüketilmemelidir.

Besinleri Blenderdan Geçirmeyin

Bebeklerinizin pütürlü gıda tüketmeyeceğini düşünerek besinleri blenderdan geçirmeyin. Tamamen pütürsüz yemeye alışan bebek, daha sonra pütürlü gıdaları yemeyi reddedebilir. Bu nedenle sebze çorbasını blender yerine tel süzgeçten geçirin ve püre haline getirin.

Son olarak bebeklerinize tarhana ve mercimek yoğun içeriklerinden dolayı yedinci veya sekizinci aylardan sonra vermeniz gerekir. Sekizinci ve dokuzuncu aylardan itibaren baklagiller, dolma, pilav, makarna, köfte de püre halde verilebilir.

Bebeklerde alerji riski yüksek olduğu için en erken 1 yaşına kadar alerji açısından risk oluşturan gıdalara başlatılmamalıdır.  Sonrasında ise küçük miktarlarda başlanmalı ve 3 gün beklenmelidir. Bebeklerde herhangi bir kızarıklık ya da döküntü görüldüğünde mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebek Mamaları Sağlıklı Mı?
Sonraki İçerikEk Gıdaya Ne Zaman Başlanır?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here