hindistan cevizi yağı mucizesi

“Yaşam ağacı” yani bilinen adıyla hindistan cevizinin faydaları saymakla bitmez. Kalp hastalıklarından obeziteye, cilt yaralarından bağırsak enfeksiyonlarına kadar onlarca hastalığa ve probleme çözüm olan hindistan cevizi, biz annelerin de en büyük dostu. Doğru ve kararında tüketilen hindistan cevizi ve yağı, başlı başına bir şifa kaynağı.

Son zamanların en popüler doğal bakım ürünlerinden birisi olan hindistan cevizi yağının faydalarından biraz da ben bahsedeyim…

Çatlakları Yok Ediyor!

Ne Elif’te ne de Nehir’de çatlaklarım olmasa da hamileliğim sırasında çatlaklarla ilgili birçok tavsiye okudum ve arkadaşlarıma önerilerde bulundum. En çok duyduğum ise hindistan cevizi yağının gerçekten çatlakları geçirdiği ve cildi nemlendirdiği oldu. Genellikle hamileliğin 4.ayından itibaren kullanılması gereken çatlaklar için uzmanlar herhangi bir zaman dilimi söylemiyor. Ama biz karnımızda kaşıntı hissettiğimizde ve her banyodan sonra çatlak kremi olarak hindistan cevizi yağını kullanabiliriz. Sadece banyodan sonra değil 4.aydan itibaren sabah – akşam hindistan cevizi yağını nemlendirici ve çatlak giderici olarak uygulayabiliriz.

Çatlaklar İçin Evde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yapılır?

Araştırdıysanız görmüşsünüzdür; hindistan cevizi yağı, biraz pahalı bir yağ. Bu nedenle evde hindistan cevizi yağı yapmak isteyenler için faydalı olacak bir tarif hazırladım.

Malzemeler:

  • 2 adet büyük olgunlaşmış ve yenilebilir kısımları rendelenmiş hindistan cevizi
  • Sıcak su
  • Blender
  • Bir tülbent veya ince ve sık gözenekli bir elek/süzgeç ya da kâğıt havlu
  • Bir tutam deniz tuzu
  • Bir adet cam kavanoz

Yapılışı

Rendelenmiş hindistan cevizlerini orta derecede ayarladığınız blenderda 2-3 bardak sıcak su ile bir tutam deniz tuzu ekleyerek krema kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışımı tülbente döküyoruz, sıvısı ile posası birbirinden ayrıldıktan sonra sıvısını tencereye alın. Orta ateşte rengi değişene kadar 20 – 25 dakika kaynatın. 1 saat kadar beklettikten sonra kavanoza dökün. Dikkat etmeniz gereken yağı kaynatırken cıvık halde bırakmamak ve yakmamak.

Hazırlaması bu kadar basit olan hindistan cevizi yağını 24 dereceden yüksek olmayan oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz. Dilediğiniz zaman hamilelik çatlaklarına hindistan cevizi sürebilirsiniz.

Anne Sütünü Arttırıyor!

Hindistan cevizi yağı mucizesi, emziren anneler için de özellikle anne sütünün artması şeklinde görülüyor. Yemeklerinizde ve tatlılarınızda yenebilen hindistan cevizi yağı kullanarak sütünüzü arttırabilirsiniz.

Göğüs Ucu Yaralarını Önlüyor!

Emzirirken yara oluşmasını önlemek için hindistan cevizi yağından yararlanabilirsiniz. Göğüs ucunuzu ve meme çevresini etkili bir şekilde nemlendirecek olan hindistan cevizi yağı, meme ucu çatlaklarının oluşmasını da engelleyecek.

Doğumdan Sonra Cildi Tazeliyor!

Hamilelik çatlaklarına hindistan cevizi yağı kullandığınız kadar cildinizin her bölgesi için de hindistan cevizi mucizesinden yararlanabilirsiniz. Kuruyan ellerinizi ve yüzünüzü nemlendirmek için hindistan cevizi yağını düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Kaşıntıları önleyen ve cildi besleyen bu yağı aynı zamanda vücut losyonu şeklinde kullanabilir, dudaklarınıza sürebilirsiniz.

Makyajınızı çıkarmak istediğinizde hindistan cevizi doğallığından yararlanabilirsiniz. Islak bir pamuğa bu yağı dökün ve cildinizi temizleyin. Doğum sonrasında cildinizin eski güzelliğine kavuşması için hindistan cevizi yağı bire bir.

Doğal Pişik Kremi Olarak Kullanılıyor!

Sadece hamilelik çatlakları için değil bebeğinizin pişikleri için de hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Hem pişik oluşumunu önlemek hem de var olan pişikleri gidermek için bebeğinizin altını değiştirdiğiniz her zaman az miktarda hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Ayrıca bebeğinizin başında konak varsa banyosundan 15dk önce bebeğinizin başına hindistan cevizi yağı sürüp, banyodan hemen önce ince bir tarakla konak derilerini kabartabilir, banyosunda da doğal sabunla yıkayarak konağın geçmesini sağlayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı mucizesi sizi de cezbettiyse mutfaklarınızdan banyonuza kadar bu eşsiz nimeti değerlendirin. Sağlıklı bir annelik geçirin…

PAYLAŞ
Önceki İçerikHamileyken Makyaj Yapılır Mı?
Sonraki İçerikDoğum Sonrası Güzel Bir Cilde Kavuşmak İçin Neler Yapılır?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here