hangi pişik kremini kullanmalıyım

Her bebekte ne olur sorusunu sorsam, en sık vereceğiniz cevap pişik olacaktır değil mi? Bebeklerimizin altı gün içerisinde genel olarak kapalı olduğu için hava almayacak ve pişik oluşumu görülecektir. Ayrıca uzun süre idrarı ve kakası ile duran bebeğimizin pişikleri acı verici bile olacaktır. İlk olarak pişik önlemek için bebeklerinizin altını sık sık havalandırmayı deneyin. Hangi pişik kremini kullanmalıyım diyorsanız da yazımı okumaya devam edin…

Benim kızlarımda pişik sorunu çok olmadığından gerekmedikçe herhangi bir ürün kullanmamaya dikkat ediyorum. Doğal zeytinyağı sürmenin çok işime yaradığını söyleyebilirim. Hafif kızarıklık gördüğümde ise Sudocrem sürüyorum. Biliyorsunuz, bebeğimizin cildine iyi gelen bir marka diğer bebeğe iyi gelmeyebilir. Çok pahalı diye güvenerek aldığımız markalar bazen bizi hüsrana uğratabilir. Bu nedenle hangi pişik kremini kullanmalı sorunuzun bir cevabı yok. Ancak yine de kullanılan ve önerilen kremleri kullanabilirsiniz.

Pişik kremi kullanmak istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken şey; kanserojen madde ya da bileşen içermemesi gerekmektedir. Özellikle ıslak mendillerde yer alan kanserojen maddeler bebeğimiz için zararlıdır. Pişik kremlerinde çinko içeriği ve paraben ilk kriterlerinizden olsun. Yüksek çinko değeri olan kremler, bebeğinizin cildini yenileyici özelliğe sahiptir.

Türkiye’de popüler pişik kremi markaları:

  • Bepantol
  • Mustella
  • Desitin olarak biliniyor.

Ciddi pişik vakalarında doktorlar Hemetan ya da Desitin gibi kremler veriyorlar ancak bu kremlerde paraben olduğu için ben önermiyorum açıkçası. Desitin’in içinden parabenin çıkarıldığı söyleniyor ancak yine de güvenemiyorum. Yine doktorların önerdiği Travazol ve Travogen gibi ürünler kortizon içeriği nedeniyle kullanılmadan önce düşünülmesi gereken ürünlerden bence.

Hangi pişik kremini kullanmalıyım diyorsanız ciddi pişikler için Bephantol pişik kremi kullanabilirsiniz. Kimyasal pişik kremlerinden uzak durmak istiyorsanız Mustela kullanmamaya özen gösterin. Organik pişik kremi alayım derseniz Melvita kullanabilirsiniz. Bir diğer organik ürün olan Töpfer kullanabilirsiniz.

Ayrıca son olarak Earth Mama Angel, Bunchen ve Lr de önerebileceğim pişik kremlerinden. Bu markalar dışındaki ürünlerden haberdar olmadığım için yorum yapmayayım. Yine de siz siz olun, pişik kremi alırken mutlaka içeriğini kontrol edin. Kanserojen madde içerenlerden uzak durun. Her kutusunda Paraben Free yazan kimyasallıktan arınmış olmuyor.

Evde Pişik Kremi Nasıl Yapılır?

Pişik kremlerini bebeğinizin her altını değiştirdiğinizde değil pişik ile karşılaştığınızda kullanın. Bebeğinizin altını kuru tutarsanız ve sık sık havalandırırsanız pişik oluşumunu da engellemiş olursunuz. Dilerseniz bebeğiniz için evde pişik kremi de hazırlayabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler:

  • 1 bardak organik sızma zeytinyağı
  • ¼ bardak oranında balmumu
  • Kremi koymak için kapaklı ufak kavanoz

Kremin yapılışı:

Pişik kremi yaparken ilk olarak zeytinyağını ufak bir çelik tencereye koyun. İçine balmumunu ekleyin ve ısıtın. Balmumu eridiğinde hemen sıcakken cam kaba dökün. Soğumasını ve katılaşmasını bekleyin. Pişik kreminiz kullanıma hazır. Krem ne çok katı ne çok sulu olacak. Jöleden biraz daha katı formda olan kreminiz çok katı olursa tekrar ısıtabilirsiniz. Pişik kremini zeytinyağın ömrü kadar buzdolabında ve kapağı kapalı bir şekilde saklayın.

Kremin uygulaması:

Evde yaptığınız pişik kremini uygularken her bez değişiminde ufak bir miktar popoya, bezin sıktığı iz yapan yerlere sürün. Böylece pişik oluşumunu engellersiniz.

Hangi pişik kremini kullanmalıyım sorunuza umarım yanıt verebilmişimdir. Anneler olarak deneme yanılma yapmadan kimseye güvenmiyoruz maalesef ancak siz yine de şansınızı doğal kremlerden yana kullanın…

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuklarda Ateş Nasıl Ölçülür? Ateşli Çocuklara Ne Yapılır?
Sonraki İçerikBebeğim İçin Yürüteç Kullanmam Zararlı Mı?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here