hamileyken makyaj yapılır mı

Hamileyken makyaj yapılıp yapılmayacağı en çok merak ettiğimiz konulardan biri. Özellikle hamileyken tüm yakınlarımızın ve arkadaşlarımızın ilgi odağı olduğumuz için güzel görünmek istememiz çok normal. Bu nedenle hamileyken makyaj yapılır mı sorumuza cevap arayıp duruyoruz.

Hamileyken ağrılarımız, yorgunluğumuz, kilolarımız nedeniyle kendimizi daha bakımsız ve çirkin hissediyoruz. Bu nedenle makyaj yapmak istiyoruz. Hatta makyaj yaparken bile güzel görünmediğimizi düşünüyoruz. Bize ne kadar güzel olduğumuzu söyleseler bile ikna olmuyoruz.

Peki, tamam, makyaj yapalım ama nasıl? Hamilelik dönemlerinde vücutta değişiklik arttıkça ciltte de problemler artabilir. Bu yüzden hamilelikte makyaj yapılırken daha bilinçli hareket etmek gerekir. Makyaj ürünlerinin içeriğindeki her karışım, hormonlarımıza etki edebileceği için kozmetiklerden ne kadar uzak dursak ya da ne kadar doğal ürünler kullansak kardır.

Hamilelikte Makyaj ve Kozmetik Ürünler

Hamilelikte makyaj yapılır mı sorusuna bazı doktorlar evet diyorken bazıları hayır diyor. Öncelikle kullanım süresi bitmiş olan kozmetiklerden uzak durmamız gerektiğini hatırlatmaya gerek yok herhalde. Sonrasında ise hamileliğin getirdiği sevimliliğe ve güzelliğe güvenmeliyiz…

Hamilelikte;

 • Cilt gözeneklerimizi kapatacak ağır makyaj uygulamalarından kaçınmalıyız.
 • Doğal maddelerden üretilmiş kozmetik ürünleri tercih etmeliyiz.
 • Doğal güzelliğimizi ön plana çıkaracak nemlendirici krem ve bazlar, nemlendirici içeren fondötenler, doğal rimel ve dudak parlatıcısı kullanmalıyız.
 • İçeriğini bilmediğimiz ve markasını daha önce duymadığımız ürünleri kullanmaktan kaçınmalıyız.
 • Güneşe çıkmadan önce cildimizin rengine göre güneş koruyucu krem kullanmalıyız.
 • Hamilelikte makyaj ürünleri seçerken doktorumuza da danışmalıyız.

Hamileler için uygun olmayan hiçbir kozmetik ürün kullanmamalıyız. Doğal olan ürünlerle elbette makyaj yapabiliriz. Güzel hissetmek ve görünmek bizim de hakkımız değil mi?

Hamilelikte Örnek Makyaj Uygulaması

Gebelikte makyaj yapılır mı, sakın yüzüne bir şey sürme diyen annelerimizin yüreğini ağzına getirmemek için hafif bir makyaj uygulaması yapabiliriz. Örneğin;

 • İlk olarak nemlendirici kremle cildinizi canlandırın.
 • Sıvı fondöten veya pudra yardımı ile cildinizi renklendirin.
 • Koyu tonlarda olmayan pembe bir allık ile elmacık kemiklerinizi ortaya çıkarın.
 • Göz kapaklarınıza açık tonda far sürün.
 • Kirpiklerinizde doğal malzemelerle üretilmiş rimel kullanın.
 • Dudaklarınıza pembe gibi açık renklerde ruj ya da parlatıcı sürün.

Bu hafif makyajla güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Hem de hiçbir zararı olmadan…

Nemlendiricileri rahatlıkla kullanabilirsiniz…

Gebelik döneminde deodorant, şampuan ya da cilt bakım ürünlerinin bebeğin gelişimine olumsuz bir etki yaptığı bilimsel olarak kanıtlanmadığı için doktorlar, biz anne adaylarına, cilt için üretilen nemlendirici kremleri rahatça kullanabileceğimizi söylüyorlar. Özellikle cilt çatlaklarımız için kakao ve lanolin kremlerini öneriyorlar. Yani iyi olduğuna emin olduğumuz her nemlendiriciyi kullanabiliriz, sıkıntı yok…

Hamileyken makyaj yapılır mı sorunuza umarım içinizi rahatlatacak cevaplar vermişimdir. Siz yine de hamileliğin en önemli ayları olan ilk 3 aya dikkat edin. Her halinizle güzelsiniz, bunu da bilin…

PAYLAŞ
Önceki İçerikAnne ve Baba Olmaya Hazır Mısınız?
Sonraki İçerikHindistan Cevizi Yağı Mucizesi – Çatlakları Yok Edin!
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here