hamilelikte yenmemesi gereken gıdalar

Hamilelik canımızın istediği her şeyi yeme fırsatımızın olduğu altın aylardır. Aş erme durumlarında ya da bebeğimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yediklerimizin haddi hesabı olmayabilir. Ancak yine de kilo almamaya ve sağlıksız beslenmemeye özen göstermemiz gerekir. Bebeğimizin gelişimine ve bizim sağlığımıza etki edecek besinlerden ve beslenme şekillerinden uzak durmamız önemlidir.

Peki hamilelikte yenmemesi gereken gıdalar nelerdir? Kendimizi nelerden mahrum edeceğiz? Birlikte inceleyelim…

 • Pastörize Edilmemiş Süt ve Süt Ürünleri

Hamilelikte yenmemesi gereken yiyecekler arasında küflü ve pastörize edilmemiş süt ve bu sütlerden yapılan peynirler yer alıyor. Aynı zamanda bu sütlerin soğuk şekilde de tüketilmesinin de  sağlıklı olmadığını belirtiyor uzmanlar..

 • Az Pişmiş Et ve Yumurta

Az pişmiş olan her şey hamilelik sürecimizde zararlıdır. Az pişmiş yumurta, hamilelikte salmonella denilen bakteriler yoluyla çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına sebebiyet verir. Bu tür bakteriler anne adaylarında gıda zehirlenmesine kadar gidebilecek ciddi boyutlara ulaşabilir. Hem yumurtanın hem de etlerin önerilen ısı değerlerinde hazırlanması gerekir. Normalde yumurtayı az pişmiş sevmeme rağmen  işi riske atmamak için  pişirme süresine çok dikkat ettim ben. Çok piştiğinde de sağlıklı değilmiş. Artık ortasını bulacağız bir şekilde…

 • Deniz ürünleri

Hamilelikte neler yenmez diye sorduğumuzda doktorlarımızın ilk uyarısı deniz ürünleri ile ilgili olur genellikle. Özellikle yüksek miktarda cıva içeren balıklardan uzak durmamız söylenir. Ayrıca kabuklu deniz ürünlerini de hamilelik süresince tüketmememizi söylerler. Et tüketiminde olduğu gibi balık tüketiminde de çiğ balıklardan uzak durmamızı öğütlerler. Bu benim en zorlandığım konulardan biri oldu. Deniz ürünlerini çok ama çok sevdiğimden, zaman zaman uzmanları dikkate almadığım oldu. Acısını fena ödedim. Normalde hiç  yaşamama rağmen, hamileyken  yediğim suşiden her yerim kaşınıp kabarmaya başladı. Ben ettim, siz etmeyin; gerek yok böyle risklere…

 • Yumuşak peynirler

Hamilelikte yenmemesi gerekenler arasında feta, brie, rokfor gibi yumuşak peynirler de yer alıyor. Bu peynir türlerine bağlı olarak Listeriosis denilen bir hastalığa yakalanabilirsiniz. Gebeliğiniz sırasında bakteri şeklinde vücudunuza girebilecek bu hastalıkla erken düşük ya da erken doğum tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz.

 • Kafein

Hamileler ne yememeli dediğinizde bir diğer önerim de kafein tüketimine yönelik olacak. Günde 200-300 mg kafein tüketebilirsiniz. Doktorumun dediğine göre 200 mg üzerinde günlük kafein tüketimi düşük riskinizi arttırabilir. Kahve severler bana kızmasın, ben uzmanların yalancısıyım…

 • Çiğ Sebze Filizleri

Turp, yonca, maş fasulyesi gibi gıdalar bakteri taşıyarak gıda zehirlenmesine neden olabilecek çiğ sebzelerin filizleri de hamileyken neler yenmez listemizde yer alıyor. Ben bu yazıyı hazırlayana kadar bu konudan bihaberdim. Hamileliğim boyunca maş fasülyesi salatası yapıp yedim, sağlıklıdır diye.. İyi ki alerjik birşey olmamış.

 • Cips ve kızartmalar

Hamilelikte yenmemesi gereken gıdalar arasında patates ve cips de bulunuyor ki bence sadece hamileler değil, herkesin uzak kalması gereken yiyecekler bunlar! Kansere neden olan akrilamid maddesini içeren gıdaların özellikle hamile ya da emziren kadınlardan çocuklarına geçebileceğini pek çok araştırmacı belirtiyor.

 • Karaciğer

Yüksek miktarda A vitamini içeren karaciğer de hamilelikte neler yenmez listesindeki yerini alıyor. A vitamini yoğun şekilde alındığında doğumsal problemlere yol açtığı için doktorlarımız tarafından önerilmiyor. Dolayısıyla aklınızdan çıkmasın, karaciğerden uzak durun.

 • Hazır Salatalar

Dışarı çıktığımızda yemeğimizin nasıl hazırlandığını bilmediğimiz için hamilelik sürecimizde mümkün olduğunca evde yemek yemeye özen göstermeliyiz. Özellikle salata barlardan uzak durmalıyız. Hangi su ile yıkandığını bilmediğimiz sebze ve meyveler yüksek oranda bakteri ve mikrop içerebilir.  Ben  gebelik dönemi dışında da dışarıda asla salata ve sebze yemeği yemem. Benim bir buçuk saat uğraşıp yıkadığım ıspanağı, restorantlarda kim bilir nasıl yıkıyorlar?  Siz siz olun bu yıkanmamış sebze işini hafife almayın.  Gebelikte bebeğimizin ve bizim sağlığımızı tehdit eden rahatsızlıklardan ‘toksoplazma’ sadece kedi, köğek,kuş tüyünden değil; iyi yıkanmamış sebze meyvelerden de geçebiliyormuş. Aman dikkat!

 • Soya

Genetiğiyle oynanmış enzimler içerdiği için hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınızı tehdit edecek olan soya sosunu da hamilelikte yenmemesi gerekenler arasına ekleyelim.

 • Salam, Sosis ve Tütsülenmiş Et

Bu gibi ürünler tütsülenip dondurularak saklanırlar. İçlerinde çeşitli bakteriler içerme olasılıkları olduğu için tüketmemenizde fayda var.

Hangi İçeceklerden Uzak Durmak Gerekiyor?

Hamileler neler yememeli önerilerimizden sonra hangi içeceklerin zararlı olduğuna dair de bir vurgu yapayım. Özellikle alkol hepimizin tahmin ettiği gibi uzak durmamız gereken ilk içecek. Ayrıca şekerli ve hazır meyve suları, ıhlamur ve rezene dışındaki bitki çayları da tüketmememiz gereken içeceklerden.

Hamilelik süresince doktorumuzun yemememizi söylediği besinlerden uzak durarak bebeğimizin ve kendimizin sağlığını tehlikeye atmamış oluruz. Sağlıklı bir gebelik için sağlıklı şekilde beslenmeliyiz.. Sadece gebelik dönemiyle de sınırlı kalmayalım, artık bizi birebir model olarak büyüyecek bebelerimiz de var. Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirelim…

O zaman ne diyoruz? Elveda patates kızartması, hoş geldin brokoli 🙂

PAYLAŞ
Önceki İçerikHamileliğim Süresince En Fazla Kaç Kilo Alabilirim?
Sonraki İçerikHamilelik Sürecinde Ne Yemeliyim?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here