hamilelikte neyi ne kadar yemeliyim

Hamilelik güzel olduğu kadar zorlukları da olan  bir dönem biliyorsunuz ki. Hamilelik ve hatta emzirme döneminde beslenme konusuna çok özen göstermek gerekebiliyor.  Hamilelik öncesinde: “Ben kahvaltı sevmem.” , ” Günde 5-6 fincan kahve içerim.” gibi genellemeler yaparken, hamilelikle birlikte, “Ne yesem bebeğim gelişir?”  sorularını sormaya başlarız. Bebeğimizin gelişim ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor haliyle. Ancak bebeğimizin ihtiyaçlarını karşılayacağız diye dilediğimiz her şeyden fazla fazla yememiz de gerekmiyor değil mi? Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için dengeli ve yeterli beslenmemiz lazım. Biliyorsunuz hamilelik iki kişilik yemek demek değil…

Genellikle annelerimizin ısrarları sonucu yedikçe yiyerek hamilelik döneminde çok kilo aldığımız doğrudur. Toplumumuzun genel kanısı olarak da hamileyken her şeyden bol bol yemek gerekir. Bu durumda da bilinçsizce kilo almamız kaçınılmazdır. Hamilelikte neyi ne kadar yemeliyim diye düşünmeden aldığımız kilolar hem doğumda hem de doğum sonrasında bizleri zorlayacaktır. Eski formumuza dönmemiz uzun sürecektir…

Hamilelikte Ne Kadar Yemek Yenir?

Hamilelikte ne ne kadar yenir bilmek gerekiyor. Sağ olsun, doktorlarımız artık beslenmemiz konusunda bizi şiddetli şekilde uyardığı için yeni yeni bilinçlenmeye başladık. Bebeğimizin zeka gelişiminin 4’te 3’ünün karnımızda gerçekleştiğini düşününce aşırı yemek ya da diyet yapmak kaçındığımız konular haline geldi.

Yeterli ve dengeli beslenerek, fiziksel aktivite yaparak hem bebeğimizin gelişimine katkıda bulunup hem de sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirebiliyoruz.  Gün içinde et grubu, süt grubu, ekmek grubu, sebze-meyve ve yağ grubundan doktorumuzun önerdiği miktarlarda yemek yiyerek ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Ancak dikkat etmemiz gereken; öğünlerimizi tam ve düzenli şekilde almamız. Hiçbir ana öğün atlanmadan, ara öğünler de düzenli bir şekilde tüketildiğinde günlük besin ihtiyaçlarımızı karşılamış olacağız.

Hamilelikte neyi ne kadar yemeliyim diyen anne adayları:

 • 4 porsiyon süt ya da yoğurt
 • 4-5 köfte büyüklüğünde et, tavuk ya da balık
 • 3-4 porsiyon sebze
 • 4-5 porsiyon meyve
 • 1-2 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir
 • 1 adet yumurta
 • 7-8 dilim ekmek tüketebilirler.

Bebeğin gelişimi için mutlaka haftada 2 kez taze balık tüketmek gerekir. Ancak içinde ağır metal içeren mezgit, berlam, kefal, levrek, lüfer, barbun, kalkan gibi balıklardan uzak durulmalıdır. Hamsi, istavrit, uskumru, palamut gibi balıklar tercih edilmelidir.

Hamilelikte beslenme listesi oluşturulurken mutlaka ceviz, badem ve fındık da ortalama 1 avuç olacak şekilde her gün mutlaka tüketilmelidir.

Ben ilk hamileliğimde haftalık bir yemek programı hazırlamıştım. İş çıkışı, eve hiç gelmeden balıkçıya gidip taze mevsim balıklarından tükettim. Haftanın iki günü ise ızgara kuzu eti yiyordum. Kalan günlerde ise bakliyat ve sebze yemeklerinden farklı çeşitler ekliyordum listeme. İşe giderken de kendime  beslenme çantası hazırlıyordum. İçerisinde kuruyemiş,yoğurt, sandviç gibi atıştırmalıklarım oluyordu.Bu programla sağlıklı ve gürbüz bir bebek dünyaya getirdim. Hamilelikte beslenme ve zeka gelişimi arasında bu denli önemli bir ilişki varsa Elif’in bilişsel gelişimini yediğim etlere ve balıklara borçluyum demek ki..

İkinci hamileliğimi  evde geçirmeme rağmen ilki kadar programlı beslenemedim. Elif’in ihtiyaçlarıyla ilgilenirken kendi beslenme programımı biraz atladığım, hatta ana öğün atlayıp iki öğünle gün bitirdiğim çok oldu. O yüzden ikinci hamileliğim hep halsizlikle geçti. Hamilelikte beslenme ve zeka arasında bu denli önemli bir ilişki varsa bu sefer  hapı yuttuk…

Hamilelikte Hangi Vitaminden Ne Kadar Almak Gerekir?

Hamileyken beslenme mevzuu en önemli konulardan biri olduğu için tüm vitaminlerin alınacağı bir beslenme listesi oluşturmak gerekir. Bebeğimizin ve vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılamamız için mutlaka dengeli beslenmemiz avantajlı olacaktır. Hangi vitaminden ne kadar alınmalı diyorsanız araştırmalarım sonucu sizlere aşağıdaki vitaminleri önerebilirim:

 • Demir

Hamileler ne yemeli diyorsanız mutlaka yumurta, et ve türevleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kuru meyvelerle beslenmelerini ve demir vitamininden bolca almalarını öneririm. Kadın bünyesinin bir gereği olarak düşük demir değerimiz hamileliğimiz sırasında daha da düşebilir. Dolayısıyla demir takviyesi yapmamız gerekir. Günde en az 1 porsiyon demir yönünden güçlü bir gıda tüketmeliyiz.

 • Kalsiyum

Bebeğimizin iskelet yapısını geliştirmek istiyorsak mutlaka süt, yoğurt, peynir, pekmez, fındık, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler ile dolu bir beslenme listesine sahip olmalıyız. Hemen hemen tüm porsiyonlarımızda kalsiyum yer almalı.

 • Çinko

Hamileyken beslenme ve tüketilen gıdaların kalitesi çok önemli. Çinko vitaminini alırken de yediğimiz et ve deniz ürünlerinin günlük ve temiz olduğuna dikkat etmemiz gerekiyor. Ayrıca süt, yoğurt ve türevleri, yumurta ve yağlı tohumların tüketilmesi çinko alımında avantajdır.

 • Folik asit

Yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, et, süt, yoğurt ve türevleri gebe kalmadan en az bir ay önce bol bol yenmelidir. Folik asitin eksikliği ciddi sorunlara yol açar.

 • A Vitamini

Hamileler ne yemeli sorusuna ne yememeli diye cevap vermek gerekir. Balık, süt, yoğurt, yumurta sarısı, havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler A vitamini açısından zengin olduğu için her porsiyonumuza mutlaka girmeli. Tabi yüksek miktarda değil dengeli olması kaydıyla.

 • C Vitamini

Hamileyken C vitamini ihtiyacımız 2 katına çıktığı için turunçgiller, domates, brokoli, kivi, kuşburnu ve patates gibi C vitamini açısından zengin besinleri tüketmeliyiz. Her gün mutlaka 1 adet portakal, domates yemeliyiz.

Hamilelikte ne ne kadar yenir sorusu her hamileye göre farklılık gösterecektir. Kilomuza, bebeğimizin gelişimine ve gebeliğin hangi ayında olduğumuza göre yiyip içeceklerimizin de miktarı değişecektir.  Doktorumuzun önerilerine uymamızda fayda var.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇok İştahsızım – Bebeğim Bu Durumdan Etkilenir Mi?
Sonraki İçerikHamileliğim Süresince En Fazla Kaç Kilo Alabilirim?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here