hamilelikte kaç kilo alınmalı

Hamile olduğumuzu öğrenir öğrenmez kaç kilo alacağımızı, hatta aldığımız kiloları nasıl vereceğimizi kara kara düşünmeye başlarız. Bir gün, ‘bebeğimin canı ne isterse yiyeceğim’ derken ertesi gün ‘Yediklerime dikkat edeceğim.’ diye sözler veiririz kendimize. Bu konuda en büyük yardımcımız doktorumuz olur tabi ki. Hamilelikte kaç kilo alınmalı diye sorduğumuzda sınırlarımızı çizerek bize yardım eder.

Gebelikte her anne adayının alması gereken kilo farklı olacağı için, hamilelik hikâyelerini dinlediğimiz annelerin; kiminin 30 kilo aldığını, kimininse 10 kilo aldığını duyabiliriz. Ancak doktorlarımız 15 kilo üzerinin annenin rahatlığı ve sağlığı açısından iyi olmadığını söyler. Ortalama olarak ise 12 – 13 kilo almanın normal olduğunu belirtirler.

Hamilelikte kilo alımı özellikle gebelik öncesi ağırlığımıza ve bebeğimizin ulaşacağı ağırlığa göre değişeceği için hemen endişelenmemize gerek yok. Beslenme alışkanlıklarımız, egzersiz yapıp yapmamamız ve metabolizmamız da hamilelikte kaç kilo alacağımızı belirleyecek. Bu nedenle biz sağlıklı beslenmemize bakalım, kilolar verilir elbet…

Ben iki hamileliğimde de ortalamaların üstünde kilo aldım.  Hep sağlıklı gıdalar yemeye özen göstermekle birlikte, öğün miktarını biraz abartmış olabilirim. Neyse ki fazla kilolarımın hamileliğime olumsuz bir etkisi olmadı.  Hayatımız boyunca kilo aldığımıza sevindiğimiz tek dönem hamilelik dönemi sanırım. Durumun tadını çıkarırken çok fazla kilo almamaya da dikkat etmek gerek.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Hamilelikte kaç kilo olmak gerekir sorumuzu gebelik öncesi kilomuz ve beslenme şeklimiz belirlese de doktorlarımızın önerdiği ideal kilo da yok değil. Hamilelikte kilo alımı ortalama 9 – 12 kilo olarak normal görülmektedir. Ancak anne adayı zayıfsa 16 kiloya kadar çıkabilir. Eğer anne adayı kiloluysa 11 kiloda kalmak sağlıklı olacaktır.

Planlı bir hamilelik düşünüyorsanız öncelikli olarak ideal kilonuza ulaşmanızı bekliyor doktorunuz. İdeal kiloya ulaştığınızda da çocuk yapmanıza izin veriyor bir nevi. Gebelikte kilo alımı konusunda da şu rakamları veriyorlar genelde:

  • Hamileliğin ilk üç ayında 1- 3 kilo
  • Hamileliğin 4-5-6. aylarında 1’er kilo
  • Hamileliğin 7-8-9. aylarında 2’şer kilo

(İşte bende bu ortalama rakamların iki katından az fazlasını almış olabilirim)

İlk aylarınız bulantılı geçtiyse kilo kaybınızı normal görün ve hemen telaşlanmayın. Bulantınız kesilince kilo almaya başlayacaksınız. Her ay 1 – 2 kilo almanız hamilelikte kilo alımı açısından baktığımızda ideal.

Aşırı kilolu ya da tam tersi zayıf bir anneyseniz ilk muayenenizden sonra kilonuzun seyri hakkında doktorunuz detaylı bilgiyi verecektir.

Hamilelikte Az Kilo Almanın Zararı Var Mı?

Hamilelikte ideal kilo, hepimizin fiziksel yapısına göre değişse de doktorlarımız 7 kilonun altında kilo alımımızda bebeğimizin düşük riskine sahip olabileceğini söylüyor. Az beslendiğimizde normalde ortalama 2.300 gram olması gereken bebek ağırlığı, 500 gram daha düşük oluyor. Normal şartlarda yedi kilonun üstünde kilo alınmasını doktorumuz önerse de çok kiloluysak aşırı kilo alımının da önüne geçmemiz söyleniyor.

Hamilelikte Aşırı Kilo Almak Ne Tür Sorunlara Yol Açar?

Hamilelikte kaç kilo olmalı önerilerine uymadığımızda aşırı kilo alabilir ve gebeliğimizi tehlikeye atabiliriz. Özellikle 16 kilonun üzerinde kilo aldıysak hamileliğimizin ortalarına doğru; diyabet ve hipertansiyon riski, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) ortaya çıkabiliyor, vücutta çok ödem olabiliyor, bu da bebeğin doğumdan sonra ve ilerleyen yaşlarda diyabet riski taşımasına sebebiyet verebiliyor.

Hipertansiyon da erken doğuma ve ani bebek ölümlerine neden olabiliyor. Maalesef büyük sonuçları olan aşırı kilo alımlı hamileliklerde konforsuz bir hamilelik dönemi yaşayabiliyoruz. Ani kilo aldıysak eğer doktorumuza başvurmamızda yarar var. Bebeğimizin alması gereken besin kaynaklarını sağlayacak bir diyet programı uygulayabiliriz.

Her şey bebeğimiz için…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here