hamilelikte diş tedavisi yaptırabilir miyim

Hamilelik, vücudumuzun her bölümüne farklı bir etki yaptığı için dişlerimizin de gebeliğimizden etkilenmesi normaldir. Gebelik sırasında östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artış olacağı için dişlerimizde plak oluşumu artacaktır. Eğer ağız sağlığımıza ve dişlerimizin bakımına dikkat etmezsek hamilelik sürecinde dişlerimiz daha hızlı çürüyebilir.

Hamilelikte diş tedavisi yaptırabilir miyim sorusu, özellikle hormon değişikliklerinin dişlerini etkileyeceğini bilmeyen anne adayları tarafından sık sık sorulur. Benim de dişlerimdeki değişimi görünce öğrendiğim bu durum, ayrıca dikkat edilmesi gereken bir mevzudur. Dişlerdeki sağlıksız yapının oluşması hamile kadınların çoğunluğunu farklı şiddette etkiler. Dolayısıyla düzenli şekilde diş hekimimize gitmemiz gerekir. Hamileyken diş tedavisi, size özel şekilde uygulandığında herhangi bir sıkıntı yaratmayacaktır.

Hamilelikte Dişler Daha Kolay Mı Çürür?

Gebelikte diş tedavisi talebiyle diş hekimlerinin kapısını çalan hemcinslerimizin sayısı oldukça fazla. Annelerimizin ve ninelerimizin bahsettiği; annenin dişlerinden kalsiyum çekildiği ve bu nedenle her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği inancı nedeniyle doktorumuzun kapısını sık sık çalma durumumuz vardır. Aksine böyle bir durum olmamakla birlikte hamilelikte dişlerin çürümesinin temel nedeni:

  • Bebek büyürken tatlı, abur cubur vb. yiyeceklerin tüketilmesinden sonra dişlerin fırçalanmaması.
  • İlk aylarda görülen kusmalardan sonra anne ağız bakımına yeterince özen göstermemesi.
  • Gebelik hormonlarının etkisi ile diş etlerinin kanaması ve gerekli fırçalamanın yapılmaması.

Bahsettiğim nedenler annenin dişlerinin daha kolay çürümesine neden olabilir. Bu durumda da hamileyken diş tedavisi yaptırılması gerekir.

Hamilelik Sırasında Diş Tedavisi Yapılabilir Mi?

Hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verir mi korkusu ile çoğumuz diş hekimine gitmeyiz. Ancak diş hekimleri hamileler için diş tedavilerinin herhangi bir sağlık sorunu oluşturmadığını belirtiyor. Genel olarak dikkat edilmesini belirttikleri hususlar ise şunlar:

  • Bebeğin ilk 3 ay organları geliştiği için hamileyken diş tedavisi sonraki 3 aya ertelenmelidir. Hamilelikte diş tedavisi için 4, 5 ve 6. aylar tercih edilmelidir. Son 3 ay da bebek için hassas bir süreç olduğu için acil olmayan diş tedavileri doğum sonrasına bırakılmalıdır.
  • Eğer diş eti iltihabı gibi ciddi problemler varsa bebeğin gelişimini tehlikeye atan durumlarda jinekoloğunuzun önerileri doğrultusunda diş tedavisi yapılmalıdır.
  • Ayrıca diş taşı temizliğinin yapılmasının anne ve bebek açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Gebelikte diş tedavisi yapılır mı yapılmaz mı gibi endişelere düşmeden önce hamile kalmayı ilk aklınıza koyduğunuzda tüm sağlık muayenelerinizi olmalısınız. Buna diş muayenesi de dahil. Hamile kalmak istediğinizi doktorunuza söylemeli ve ağız sağlığı için neler yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmayı da ihmal etmemelisiniz. Ben iki gebeliğime de hazırlıksız yakalandığım için önceden muayene olma fırsatı bulamadım.  İki gebeliğimde de diş ağrısıyla dişçimin yolunu tuttum. Çürüklere müdahale  ve anesteziyle 20’lik diş çekimi gibi işlemler yapıldı.Dolgu işlemi de yapılacaktı ama doğum sonrasını tercih ettim. O sıralar haberlerde, amalgam dolguların (gümüş dolgu da deniyor sanırım)  sağlığı  tehdit ettiği  gündemdeydi. Dünyada yasaklanmış  da, insanlar varolan dolgularını söktürüyormuş da vs.. Biraz korktum…

Aynı zamanda iyi ve düzenli beslenerek dişlerinizin gücünü de korumalısınız. Hamilelik sırasında beslenme, hem annenin hem de bebeğin genel sağlığı ve ağız diş sağlığı için çok önemli. Bebeğin diş gelişiminin 5. ve 6. haftalarda başladığı düşünülürse güçlü bir kemik yapısı için bebeğinizi de düşünerek beslenmeniz gerekir. Eğer doktorunuzun önerilerine uyarsanız hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verir mi gibi bir korkunuz da kalmayacaktır.

Gebelikte Diş Hekimine Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Gidilir?

Gebelikte diş tedavisi yaptırmak istiyorsanız ilk 3 ay bu isteğinizin gerçekleşmeyeceğini söyleyeyim. Bebeğinizin organları geliştiği için zararlı olabilen diş tedavilerinden sonraki 3 ayda yararlanabilirsiniz. İlk 3 ay rutin kontroller ile ağız temizliğinizi yaptırabilirsiniz.

Hamilelikte diş dolgusu yapılır mı ya da hamilelikte diş çekilir mi gibi soruları da sık sık arkadaşlarımdan duymaya başladım. Ben yaptırmak durumunda kaldım ama mecbur kalınmadıkça diş çekimi ya da dolgusunun yapılmamasını söylüyor doktorlar. Bu nedenle mümkün olduğunca ağız sağlığınızı gebelikten önce olması gereken standartlara getirin ve koruyun.

Hamilelikte Diş Tedavisi İçin Anestezi Yapılabilir Mi?

Hamileyken diş tedavisi sırasında lokal anestezi kullanılmasının herhangi bir yan etkisi olduğuna dair bir veri yer almıyor. Doktorumdan öğrendiğime göre diş hekiminin inisiyatifine kalmış lokal anestezi kullanımında anne için en zararsız seçeneklerin değerlendirilmesi gerekiyor. Ağrı kesicilerden ise bebeğe zararı olmayanlar kullanılabiliyor.

Hamilelikte diş tedavisi yaptırabilir miyim sorunuzu bir de kendi diş hekiminize sorun, bakalım neler diyecek. Ağız sağlığınızın, bebeğinizin kaç aylık olduğunun, uygulanacak tedavi türünün ve süresinin hem bebeğiniz hem de sizin için önemli olduğunu unutmayın…

PAYLAŞ
Önceki İçerikHamilelikte Ayak Şişmesi Nasıl Olur ve Önlenir?
Sonraki İçerikHamilelik Çatlaklarım Nasıl Geçer?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here