hamilelikte ayak şişmesi nasıl olur

Hamilelikte hepimizin ortak şikâyetlerinden biri de ayaklarımızın şişmesidir. Ayakkabı giyememek, uzun süre yürüyememek ve ağrı halleri, günlük yaşamda bizi en çok zorlayan konulardan biri haline gelmiştir. Peki hamilelikte ayak şişmesi nasıl olur? İlk gebeliğimde benim de muzdarip olduğum bu durumu doktorlar; hamilelikte vücudumuzun daha fazla sıvı üretmesine ve sıvı tutmasına bağlarlar. Bebek büyüdükçe bacaklara giden damarlarda daha fazla baskı olduğu için kanın kalbe dönmesi zorlaşır ve ayaklarda, bileklerimizde daha fazla sıvı birikir. Böylece kendimizi yürüyen dev gibi hissederiz.

Uzun süre ayakta durmamız, otururken ayaklarımızı yere koymamız da ayaklarımızın şişmesine neden olacağı için bizi rahatsız edebilir. Ellerimizin ve vücudumuzun diğer bölgelerinde de şişliğe neden olan hamileliğimiz sırasında dikkat edeceğimiz birkaç hususla şikayetlerimizin önüne geçebiliriz.

Hamilelikte ayak şişmesi nasıl geçer ve nelere dikkat etmeliyiz?

Hamilelikte ayak şişmesi nedenleri genel olarak kilo artışımıza ve bebeğimizin büyümesine bağlıdır. Aşırı kilo almadığımız taktirde ayak şişmesi, sağlığımızda kötü bir etkiye neden olmayacaktır. Gebelikte ayak şişmesi ile baş eden anne adayları için doktorumun önerileri ve benim deneme yanılma yoluyla keşfettiğim ipuçları:

 • Gün içinde sık sık ayaklarınızı yukarıya uzatarak oturun. Ayaklarınızı yukarıya kaldırmanız kan akışını kolaylaştıracaktır.
 • Otururken bacak bacak üstüne atmayın. Bu durum kan akışınızı yavaşlatacak ve ayaklarınızın şişmesine neden olacaktır.
 • Hamilelikte ödem sorunuyla karşılaşmak istemiyorsanız uyurken yan yatın veya ayaklarınızı yastık yardımıyla hafifçe yükseltin.
 • Sıkı ve dar giysilerden kaçının. Hamilelikte ayak şişmesi nedenleri arasında en çok görülenlerden biri budur.
 • Destekleyici, pamuklu çoraplar giyinin, naylon çoraplardan kaçının. Hamilelikte ayaklarda şişme şikayetleriniz varsa doktorunuzun önerdiği çorapları mutlaka kullanın.
 • Suyun kaldırma kuvveti bebeğin pelvisin yukarısında tutulmasına yardımcı olacağından, sık sık yüzün veya havuzda yürüyün.
 • Uzun süre ayakta kalmaktan veya ayaklarınızı yere koyarak oturmaktan kaçının.
 • Hamilelikte ayak şişmesi neden olur sorunuzun bir diğer cevabı da ısıdır. Sıcak ortamlarda ayaklarınız daha hızlı şişeceğinden serin ortamlarda bulunmaya dikkat edin.
 • Düzenli egzersiz yapın. Hamilelikte ayak şişmesi nasıl geçer diyorsanız doktorunuzun önerdiği egzersizleri yapmaya devam edin. Emin olun ödemleriniz azalacak.
 • Sıcak havalarda dışarı çıkmamaya özen gösterin.
 • Gazlı içeceklerin tamamından uzak durum. Gebelikte ayak şişmesi yediklerinizle de yakından ilgilidir.
 • Düzenli ve doğru beslenin. Proteinli gıdaları yeterince tükettiğinizde ödemleriniz azalacaktır.
 • Turşu, cips, tuzlu kraker gibi tuz oranı yüksek besinlerden uzak durun. Aşırı tuz tüketmediğinizde ayaklarınızda şişme durumu can sıkıcı boyutlara ulaşmayacak.
 • Uzanırken de her zaman kafa seviyeniz kalp seviyenizden biraz yüksekte tutun.
 • Ayaklarınıza masaj yapın. Hamilelikte ayak şişmesi nedenleri arasında yer alan vücudunuzdaki su tutma ve toksin oluşumu durumuyla masaj sayesinde başa çıkabilirsiniz. Çok sert ayak masajlarından kaçının tabi ki. Ayaklarınızdaki bazı noktalar sancılarınızı tetikleyebilir çünkü.
 • Ayaklarınızı ılık tuzlu suyun içine sokun. Sonra içine şişkinliği azaltmak için ve dolaşımı güçlendirmek için birkaç damla zencefil yağı ve greyfurt yağı ekleyin. Ayaklarınızı serinletmek için de birkaç damla nane yağı ve jojoba yağı ekleyin. Bu sırada ayaklarınıza masaj yapmayı da unutmayın tabi ki.
 • Her gün en az 2 litre su içtiğinizden emin olun. Su içtiğinizde toksin yaratan zararlı suyu vücudunuzdan daha hızlı atarsınız.

Hamilelikte ayak şişmesi neden olur dediğinizde, bu durumu hem kiloya hem de bebek büyümesine bağlıyoruz ancak gebelikte ayak şişmesi ciddi bir durumun belirtisi de olabilirmiş. Doktorların preeklampsi adını verdiği bir sorunla karşılaşılabilir. Hamilelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi; rahim yatağını döşeyen ince kıvrık arterlerin aşırı daralması ile plesantanın bebeği besleyememesi nedeniyle olur. Gebelik zehirlenmesi yüksek tansiyon, el ayak ve yüzde şişlik (ödem), idrarda fazla miktarda protein atılımı gibi belirtilerle anlaşılır. Ayrıca şiddeti baş ağrısı, bulanık görme ve baş dönmesi şikayetleriyle de kendini belli eder. Bu durumlarla karşılaşıldığında mutlaka doktorunuza gitmeniz gerekir.

Ayaklarınıza İyi Bakın!

Hamilelikte ayak şişmesi nedenleri bariz olduğu için bu nedenlere önlem almak da hızlı ve kolaydır. Gebelik döneminde karşılaştığınız sorunlardan belki de en basit olanlardan biri budur. Gebelikte ayak şişmesi yaratacağı sıkıntının yanında günlük yaşamı da olumsuz etkilese de masaj, doğru beslenme ve egzersizle aşılabilir. Genel sağlığınıza dikkat ettiğinizde hamilelikte ödem ve diğer sorunlarla karşılaşma olasılığınızı azaltabilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikHamileyken Pilates Yapılır Mı?
Sonraki İçerikHamilelikte Diş Tedavisi Yaptırabilir Miyim?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here