hamilelik çatlaklarım nasıl geçer

Hamilelik sürecinde vücudumuz büyük bir değişim geçirir biliyorsunuz ki. Hormonlarımızın tamamen değiştiğini düşünürsek kıllanmadan kilo alımına kadar her şey normaldir. Ancak bizi en çok telaşlandıran ve üzen şey hamilelik çatlaklarıdır şüphesiz. Doğum sonrası geçip geçmeyeceğinden emin olmadığımız, üzerinde her türlü tedavi yolunu denediğimiz hamilelik çatlakları, kabusumuz olmaktadır. Ancak güzellik ve bakım sektörü o kadar gelişti ki çatlak kremlerinden bakım kürlerine kadar her türlü ürün bulmak mümkün hale geldi. Bu nedenle artık endişe etmemize gerek kalmadı.

Yine de benim gibi telaşlı hamileler için hamilelik çatlaklarım nasıl geçer sorusunun cevabını vermek gerekiyor. Hormon değişimine ve ani kilo alımına bağlı olarak meydana gelen doğum çatlakları nasıl geçer, birlikte inceleyelim…

Hamilelikte Çatlaklar Neden Oluşur?

Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer sorunuza cevap vermeden önce doğum çatlakları hangi sebeplerle oluşur, bunları konuşalım. Kilo almaya bağlı olarak karın bölgesindeki derinin gerilmesi ve fiziksel değişimlere bağlı olarak çatlaklar meydana gelebilir. Tabi her hamilede çatlak görülmeyebilir. Eğer gebelik sürecinizde aşırı kilo alıp verirseniz çatlak oluşma ihtimali de yüksek olacaktır.

Hamilelik Çatlakları Kalıcı Mıdır?

En büyük korkumuz hamilelik çatlaklarımızın kalıcı olup olmayacağıdır. Göbeğimiz büyüdükçe bu korkumuz da büyür. Sadece göbeğimizde değil kollarımızda, bacaklarımızda ve vücudumuzun diğer bölgelerinde de çatlaklarla karşılaştıkça moralimiz bozulabilir. Hamilelik döneminde oluşan çatlaklar, önlem alınmazsa kalıcı olabilir. Doğum çatlakları için krem ve doğal yöntemler kullanıldığında çatlakların büyük oranda ortadan kalktığı görülebilir. Ayrıca doğrum sonrası lazer tedavisi de çatlakları önemli ölçüde azaltır.

Hamilelikte Çatlaklarını Önlemek İçin Yapabileceklerimiz

Psikolojik açıdan bizi oldukça yıpratan hamilelik çatlakları nasıl önlenir ve doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer, bu soruların cevabını verelim artık. Gebelikte oluşan çatlaklar, doğuma kadar belirgin olarak görülmeye devam edecektir. Doğumdan sonra çatlakların kaybolması için biraz sabırlı olmanız gerekir. Çatlaklar kendiliğinden geçmeyeceği için spor, doğru beslenme ve doktor önerilerine uymak önemlidir. Doğum çatlaklarından kurtulmak için:

  • Bol miktarda sıvı tüketin. Hem hamileyken hem de doğumdan sonra günde en az 1,5 litre su içmeye özen gösterin. Hamilelik çatlakları, az miktarda su tüketen annelerde daha çok görülmektedir.
  • Sağlıklı beslenin. Doğum çatlakları için krem kullanmadan önce beden sağlığınızı düşünerek düzenli ve sağlıklı yiyecek tüketimine dikkat edin. Öğün kaçırmanız, aç kalmanız ya da yanlış beslenmeniz çatlak oluşumunu hızlandıracaktır.
  • Düzenli egzersiz yapın. Doğum sonrası çatlakların telafisi daha zordur. Çatlaklarınız oluşmaya başlarken egzersiz yapmayı deneyin. Cildinizdeki çatlakların azaldığını fark edeceksiniz.
  • Elma, badem veya havuç yağı gibi doğal yağları, çatlakların oluştuğu bölgelere sürün.
  • Hamilelikte çatlak kremi olarak etkisi kanıtlanmış ve cildinizi nemlendirecek kremler kullanın.
  • Bacaklarınıza, göbeğinizde çatlak oluşan bölgelere masaj yapın. Böylece kan dolaşımınız hızlanacak ve yeni çatlak oluşumu engellenecektir.
  • Hamilelik çatlakları nasıl önlenir diyorsanız bir diğer önerimiz de sabun ve duş jeli kullanımından kaçınmanız, vücudunuzun nem dengesini korumanızdır. Her banyodan sonra cildinizi nemlendirirseniz çatlak oluşumunu engellersiniz.

Doğum Çatlakları Tedavisi

Doğum çatlakları için krem ya da doğal yöntemler ilginizi çekmediyse lazer ya da cilt tamiri uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Doğum çatlakları için faydalanabileceğiniz tedaviler:

  • Lazer uygulaması: Hamilelik çatlaklarım nasıl geçer diyenler için çatlağın en yoğun olduğu bölge olan üst derinin soyularak taze ve yeni derinin ortaya çıkması durumu olan lazer uygulamalarını önerebilirim. Şimdilerde çok moda.
  • Reflexoterapi: Kolojen üretimi yapan hücreleri harekete geçirerek çatlakları gideren bu yöntemle elastin ve kolojen yüklü hücreler, derinin gelişimine ve yenilenmesine katkı sağlar.
  • Kriyoterapi: Çatlakların tamamen yok olmasında büyük etkisi olan kriyoterapi uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Aksi halde zararları olabilir.

Hamilelikte çatlak kremi, doğru beslenme, egzersiz ve doğal yöntemlerle çatlakların önüne geçebilirsiniz. Kabusunuz olan bu durumdan kurtulabilir, güzelliğinize tekrar kavuşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikHamilelikte Diş Tedavisi Yaptırabilir Miyim?
Sonraki İçerikHamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer? Kusmayı Ne Azaltır?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here