hamile olduğumu nasıl anlarım

Hamile miyim değil miyim sorusu bazı dönemlerde kafamızı kurcalayan en önemli sorulardan biri haline gelir. İlişkiden ya da gebelik durumundan emin olamadığımız zamanlarda; annemizden, arkadaşlarımızdan duyduğumuz hamilelik belirtileri tek tek aklımıza gelir. Endişemiz de burada başlar. Acaba hamile miyim? Evet, ailemize yeni bir üye gelmesi bizi heyecanlandırabilir ancak bu duruma gerçekten hazır mıyız?

Benim gibi beklenmedik bir anda hamile kalanlar için hamilelik ilk duyulduğunda şok etkisi yaratabilir ancak genel olarak baktığımızda gayet eğlenceli bir süreçtir. Düşünsenize; nazınız herkese geçiyor, istediğinizi yiyip içebiliyorsunuz, kısacası canınız ne isterse yapabiliyorsunuz. Neyse… Allah’tan, mutsuzca kendinize: “Acaba hamile miyim?” sorusunu sormanıza engel olacak, endişenize son verecek hamilelik belirtileri var. Tabi ki her kadında farklı şekilde görülen hamilelik belirtileri kesin olarak hamile olduğunuzu söylemese de içinizi bir nebze rahatlatabilir.

İlk olarak %100 hamile olduğunuzu söyleyecek yöntemlerden bahsedeyim…

 1. Kan Testi

Hamile olduğumu en erken nasıl anlarım diyorsanız kan testi yaptırabilirsiniz. Eğer sizden alınan kan örnekleri HCG hormonu içeriyorsa hamilesiniz demektir. Tabi yine de en doğru sonuç için ilişkiden 10 gün sonra kan testi yaptırmanızda yarar var.

 1. İdrar Testi

Hamile olup olmadığınız konusunda şüphelerinizi ortadan kaldıracak bir diğer yol da idrar testidir. Yine HCG hormonu tespit edildiği zaman hamileliğinizden emin olabilirsiniz. İdrar testini ilişkiden 6-7 gün sonra veya yumurtlamadan 12 gün sonra yaparsanız kesin sonucu almış olursunuz.

 1. Evde Yapılan Testler

Kan ya da idrar testi için vaktiniz yoksa en yakın eczaneden gebelik testi alarak hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bu testlerin elbette %100 doğruluk payı yoktur ama hata oranı da düşüktür.

 1. Regl Gecikmesi

Hamile olduğunuzun ilk belirtilerinden biri olan regl gecikmesi, beklediğinizden 2 – 3 hafta geciktiyse ya hamilesiniz ya da regl düzensizliğiniz var. En kısa sürede jinekoloğunuza gidin derim.

Hemen hemen kesin bir şekilde hamile olduğunuzu anlayabileceğiniz bu 4 yöntemden sonra hem hamilelik belirtileri olarak hem de hamilelik sürecinde karşılaşabileceğiniz durumları anlatarak aklınızdaki şüphelerin yerli ya da yersiz olduğuna karar vermenize yardımcı olabilirim. Hamile olduğunuzu anlayabileceğiniz ve hemen hemen hepimizde görülen belirtiler:

 1. Bulantı ve kusma

Hamilelik belirtileri arasında en yaygını bulantı ya da kusma durumudur. İlk haftalarda sık görülen bu durumla karşılaşırsanız hemen bir test yaptırın ve şüphenizin doğru çıkıp çıkmadığına bakın.

 1. Şişkinlik

Şişkinlik elbette hamileliğin ilerleyen süreçlerinde görülüyor ancak bazı kadınlarda ilk haftalarda dahi hormonların hızla değişmesiyle birlikte şişkinlik görülebiliyor. Özellikle ayaklarınızda şişkinlik varsa hamile olduğunuzu düşünebilirsiniz.

 1. Göğüs uçlarında ağrı

Hamile olduğumuzu ilk nasıl anlayabiliriz derseniz göğüslerinizde küçük şişlikler olup olmadığına bakın derim ben. En erken belirtilerden biri olan göğüs büyümesi ilk gebeliğimde daha çoktu diyebilirim. Ayrıca göğüs uçlarında ağrı hissi de hamilelik belirtileri arasında, unutmayın.

 1. Sık idrara çıkma

Hepimizin baş belası olan idrara çıkma durumu hamilelikte daha sık hale geliyor. Zaten erkeklerden daha çok idrara çıkıyoruz, bir de hamilelikte bizi durdurabilene aşk olsun. Eğer her 20-30 dakikada bir acil tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız hamile olma ihtimaliniz çok yüksek, hayırlı olsun.

 1. Sırt ağrısı

Hamilelikte hepimizin şikayetçi olduğu sırt ağrıları ilk belirtilerden olmasa da birkaç hafta içinde kendini gösteren hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Kilo almanız ve stresli olmanız sırt ağrılarınızı tetikleyecektir, dikkat edin.

 1. Baş ağrısı

Her baş ağrısı hamilelik belirtisi değil tabi ki. Ancak diğer belirtilerle birlikte baş ağrınız da sıklaştıysa hamile olduğumu en erken nasıl anlarım sorunuza daha hızlı yanıt alabilirsiniz. Dinlenmek ve doğru beslenmek baş ağrınızı daha hızlı geçirecektir.

 1. Sinirli olma ve moralsizlik

Hamilelik annenin psikolojisini gerçekten yıpratan bir durum. Kendinizden yola çıkın; bir gülüyorsunuz, bir ağlıyorsunuz değil mi? Dünya güzeli bebeğiniz rahminize ilk düştüğü andan itibaren hormonlarınızı değiştireceği için sinir stres yapmanız çok normal.

 1. Yemek isteği ta da iştahsızlık

Hamile olduğumu nasıl anlarım diyorsanız yeme isteğinize ve isteksizliğinize odaklanın. Aniden aşırı yemek yemeyi mi istiyorsunuz yoksa iştahınız yerindeyken birden kesildi mi? Ya da çok sevdiğiniz bir yemeği görünce mideniz mi bulandı? Büyük ihtimal hamilesiniz diyebiliriz. Yine de kan testi yaptırmanızda yarar var elbette.

 1. Kokulardan rahatsız olma

Bu durumun devamı mide bulantısı tahmin ettiğiniz gibi. Hamile olduğumuzu ilk nasıl anlayabiliriz diyenler için net hamilelik belirtileri arasında kokulardan rahatsız olma durumunu gösterebiliriz. Yemek kokuları, parfüm, temizlik malzemesi kokuları dahi midemizi bulandırmaya yetebilir.

 1. Uyku düzensizliği

Hamile olduğumu kaç günde anlarım diyen anne adayları için diğer belirtilerle birlikte uyku düzenlerini de kontrol etmelerini söyleyebilirim. Hem mideniz bulanıyor hem de uykularınız kaçıyorsa hamile olma ihtimaliniz yüksek hanımlar.

 1. Nedensiz yorgunluk

Kusma ve sık idrara çıkmaya bağlı olarak ya da tamamen nedensiz bir şekilde kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Hamileliğin 2. üç aylık döneminde azalacak yorgunluklarınızla baş etmek için bol bol dinlenmeli ve stresten uzak durmalısınız.

Hamile olduğumu nasıl anlarım sorunuza cevap olabilecek ve sık sık görülen gebelik durumları bunlar. Elbette örneklerimin her biri tek başına hamile olduğunuza kanıt değil. En sağlıklı yol doktorunuza giderek gebelik testini yaptırmanız. Böylece miniğinizin heyecanını daha rahat yaşamaya başlarsınız. Keyifli gebelikler…

PAYLAŞ
Önceki İçerikNe Zaman Hamile Kalabilirim?
Sonraki İçerikAnnemin Karnında Top Var!
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here