hamile kıyafeti nasıl seçilir

Hamilelikte kendimizi rahat ve güzel hissedeceğimiz hamile kıyafetleri artık mağazalarda yüzlerce seçenekle yer alıyor. Ancak ilk kez anne olacaklar için hamile kıyafeti nasıl seçilir konusu endişe verici olabiliyor. Hem şık görünmek hem de rahat etmek isteyen anne adayları için kıyafet seçimi zor olabiliyor. Ben ilk kızıma hamileyken dolabımı doldurduğum için 2.kızıma hamilelik sürecimde herhangi bir şey almama gerek kalmamıştı.

Hamilelik boyunca en büyük sıkıntımız kilo aldığımız için kıyafetlerimizin dar gelmeye başlamasıdır. Büyüyen göbeğimiz ve göğsümüzle genişleyen belimize uygun kıyafetler bulmak bazen bizi zorlayabilir. Peki hamile kıyafetleri seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir? Hamile kıyafeti nasıl alınır? Biraz deneyimlerimizi paylaşalım…

 • Doğal kumaşları tercih edin.

Hamile olduğunuzda vücudunuz 0,5 ile 1 derece arasında daha sıcak olacak ve bu durum hamileliğinizin sonuna kadar devam edecek. Dolayısıyla hamile elbiseleri alırken hava alan kumaşlar tercih etmeniz gerekir. Pamuk, keten veya yün kumaşlarla yapılmış olan kıyafetleri satın alabilirsiniz. Hamile kıyafet seçimi sırasında vücudunuzu kaşındıracak ve tahriş edecek her türlü maddeden kaçınmalısınız.

 

 • Pantolon seçimine dikkat edin.

Hamileyken kıyafet nasıl seçilir diye düşünüyorsanız ilk olarak karın ve basen bölgenizin genişleyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle hamile pantolonu seçerken belinin esnek olmasına ya da genişletilebilir olmasına dikkat edin.

 • İlk alışverişte her şeyi almayın.

Her annenin hamilelikte aldığı kilo farklıdır. Hamile kıyafetleri genellikle 9 ay boyunca giyebileceğiniz şekilde hazırlanır ancak ortalamanın üzerinde kilo alabilirsiniz ve aldığınız kıyafetler üzerinize olmayabilir. Bu nedenle ilk alışverişinizde her şeyi almayın.

 • Uzun boylu iseniz geniş kesimli veya bol paça pantolonlar seçin.

Hamileyken kıyafet nasıl seçilir diyorsanız boyunuzun uzun ya da kısa olmasına göre de tercih yapabilirsiniz. Boyunuz uzunsa bol paça ve geniş kesimi tercih edin. Minyon iseniz bilekte pantolonlar tercih edin. Dar pantolonlar ile bol tunikleri, geniş paçalı pantolonlar ile dar üstleri kombinleyin.

 • Rahat olanı seçin.

Son yıllarda birbirinden güzel hamile kıyafetleri üretiliyor biliyorum. Ancak modaya uyacağız diye rahatlığımızdan ödün vermememiz gerek. Hamile kıyafeti seçerken dikkat edilecekler arasında en önemlisi rahatlık. Alacağınız kıyafetlerin rahat olmasına, kumaşının bol kesim olmasına özen gösterin. Aksi taktirde bebeğiniz de siz de rahat etmeyeceksiniz.

 • Siyah renkleri tercih edin.

Hamile kıyafeti nasıl alınır diye düşünen anne adayları için siyahın cazibesini önerebilirim. Göbeğinin fazla büyüdüğünü düşünen anneler, siyah elbise ve tunik giyebilirler. Ayrıca aksesuar ve çanta seçimlerinde de siyahı tercih edebilirler.

 • Rahat ayakkabılar alın.

Topuklu ayakkabılarınıza hamileliğiniz boyunca veda etmeniz gerekecek. Düz tabanlı ve ortopedik ayakkabılar rahatça yürümenizi sağlayacaktır. Ayrıca hamilelikte ayaklarınızın şişmesi durumunu göz önüne alarak hamilelik öncesi numaranızdan büyük ayakkabılar almanızı öneririm.

 • İç giyiminize özen gösterin.

Hamile kıyafetleri dışında iç çamaşırı da almanız gerekecek. Gebeliğiniz süresince iç çamaşırlarınızı pamuklu kumaşlardan tercih edin. Çok dar ve ince lastikli iç giyim modellerinden uzak durun. Göğsünüz ve göbeğiniz büyüdükçe yeni çamaşırlar alın.

 • Büyük beden kıyafet almayın.

Özellikle ilk aylarda hamile kıyafeti yerine büyük beden kıyafet almak gibi bir hataya düşüyoruz. Ancak büyük beden kıyafetlerin beli sıkıntı yaratabilir, göğüs bölümü bol gelebilir. Bu nedenle hamile kıyafetleri almak saha sağlıklı olacak.

 • Denemeden almayın.

Hamile kıyafeti nasıl seçilir diyenler için son önerim de denemeden kıyafet almamaları yönünde. Ayınıza göre kilo almanız kıyafetlerin dar ya da bol gelmesine neden olabilir. Kilonuza göre alışveriş yapmalısınız.

 • Eşinizin dolabına kurcalamaya ne dersiniz?

Hamile kıyafeti mağazalarına girdiğinizde hep aynı seçenekler olduğunu görebilirsiniz. Beli lastikli pantolonlar, robadan büzgülü elbiseler vs.. Oysa şıklığı çok uzaklarda aramaya gerek yok. Hamile kıyafeti olmasa da eşinizin gömlek ve tişörtleri hayat kurtarıcı olabiliyor. Böylece son günlerde moda olan boyfriend gömlek ve pantolon modasını hamileyken de yakalayabiliriz.

Hamilelikte kıyafet seçerken rahatlığınızı ve sağlığınızı düşünerek hareket edin. Dar kıyafetlerden kaçının ve mümkün olduğunca sık alışverişe çıkın.

PAYLAŞ
Önceki İçerik2017 Çocuk Modası – En Çok Tercih Edilen Kıyafetler
Sonraki İçerikSomon Köfte Tarifi
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here