gebeliğimin hangi dönemindeyim

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde aklınıza gelen ilk soru: “Gebeliğimin hangi dönemindeyim ya da kaç haftalık hamileyim?” sorusudur. Bebeğimizin ne zaman doğacağını, burcunun ne olacağını, cinsiyetini düşünmeye başladık bile. Çok heyecanlı ve keyifli olan bu dönemde gebelik hesaplama yöntemlerini kullanarak hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunu öğrenebilirsiniz. Artık teknoloji o kadar gelişti ki sayfamda da olan gebelik haftası hesaplama sistemiyle ne zaman doğum yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Hamilelik hesaplama, genel olarak 40 haftayı kapsayacak gebeliğin hangi aşamasında olduğunu tespit etmeniz için yapabileceğiniz bir hesaplamadır. Doktorunuz genellikle en son adet tarihinin başlangıç gününü dikkate alarak hamilelik haftası hesaplama yaparlar. Son adet görülen tarihten 15 gün sonrasına denk gelen dönem döllenme tarihiniz olarak belirtilir. Kaç haftalık hamileyim dediğinizde doktorunuz size ay hesabı yerine hafta hesabı yaparak daha süreci daha sağlıklı takip etmenizi sağlar.

Kaç Haftalık Hamileyim?

Gebeliğimin hangi dönemindeyim dediğinizde doğum kontrol uzmanınız, son adet tarihinizi baz alarak hesaplamayı yaparlar. Gebelik bilimsel olarak 40 hafta gibi bir süreyi kapsasa da doğum genellikle 37. ve 42. haftalar arasında gerçekleşir.

Gebelik haftası hesaplama durumu:

  • Adet döngünüze / düzensiz olup olmamasına,
  • Ovülasyon tarihinin gecikmesine,
  • Son adetin başlangıç tarihinin yanlış hatırlanmasına göre değişebilir.

Hamilelik hesaplama, annenin adet tarihini yanlış hatırlamasına bağlı olarak çocuğun doğum tarihini etkileyebilir. Gerçi günümüzde hamilelikler her zaman ani olsa da en azından birkaç hafta önceden tahmin edilebilir olması bizler için avantajlıdır. İlk doğumumda; doktorum Ekim ayının ilk haftası doğum yapacağımı söylediği için bebek odası süslerime ve ikramlarıma tarih yazdıramamıştım. Elif 1 Ekim’de doğunca en azından yazdırdığımız ay doğru çıkmış oldu.

Tabi kesin sonuçlar için idrar testi, kan testi, ve smear testi yaptırabilirsiniz. Yoksa sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik hesaplaması yapılırken son adet tarihinin ilk gününden yola çıkılır. Genelde bu gün unutulduğu için gebelik belirtileriyle birlikte doktor kontrolü yapılması ve ultrason sonucuna göre gebelik zamanının belirlenmesi sağlıklı olacaktır. Ancak son adet tarihinin ilk gününü bilenler hamilelik haftası hesaplama için bu güne 7 gün ilave edebilir ve belirlenen tarihten 3 ay geriye gidildiğinde beklenen doğum tarihini bulabilirler.

Gebelik Hesaplama Aracı

Kaç haftalık hamileyim sorunuza yanıt olması açısından sayfaya bir gebelik hesaplama sistemi iliştirdim. Dilerseniz kaç haftalık hamile olduğunuzu online olarak öğrenebilirsiniz.

Gebelik haftası  hesaplama sistemi sayesinde hafta hafta hamilelik takibi yapabilirsiniz. Böylece hazırlıklarınızı daha düzenli şekilde ilerletebilirsiniz. Doğumunuz değil bebeğinizin güzelliği sürpriziniz olsun…

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğuma Hangi İsmi Koymalıyım? En Güzel Bebek İsimleri
Sonraki İçerikNe Zaman Hamile Kalabilirim?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here