erken doğum belirtileri nelerdir

Erken doğum, preterm adıyla da bilinen zamanından önce doğum, gebeliğin 37. haftası dolmadan önce gerçekleşen doğumlara deniyor. Hepimizin korkulu rüyası olan erken doğum riskini gösteren bazı belirtiler ve bulgular en azından anne ve bebeğin sağlığını tehdit etmeden doğuma alınmasını kolaylaştırıyor. Yine de hastaneye gitmekte geç kalmamak için erken doğum belirtileri nelerdir ve hangi risklerle karşılaşılır bilmek gerekiyor.

Son yıllarda erken doğumla birlikte prematüre bebek bakımında büyük yol kat edildiği için erken doğan bebeklerin yaşam şansları çok yüksek. Bu bebeklerin tıbbi bakım masrafları aileleri zorlasa da hayatta kalmalarının verdiği sevinç her şeye değiyor. Bebeklerin yaşama şansını arttırmak için her annenin farkında olması gereken erken doğum nasıl anlaşılır ve belirtiler görüldüğünde neler yapılır, birlikte araştıralım…

Erken Doğumun Nedenleri

Erken doğuma neden olan çok sayıda etken var. Ancak doktorlar halen erken doğumların yarıya yakınında herhangi bir neden bulamıyor. Erken doğum nedenleri olarak şunlar belirtiliyor:

 • Erken doğum tehdidi ile karşılaşmanın en büyük nedeni enfeksiyonlardır. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları erken doğum riskini 5 kat daha arttırıyormuş. Dolayısıyla doktorumuzun sürekli idrar testlerini takip etmesi ve tekrarlaması gerekiyor. Eğer idrar yollarında enfeksiyonumuz var ise hemen tedaviye başlanmalı.
 • Erken doğum nedenleri arasında vajinal enfeksiyonlar da gösteriliyor. Enfeksiyonların su kesesinin açılmasına neden olması erken doğum sebebi.
 • Bebeğin sıvısının normalden fazla olması da erken doğum nedenleri listesinde yer alıyor. Özellikle ikiz doğumlarda sıvı fazlası daha çok görülüyor.
 • Plasentanın doğum kanalını kapatması da erken doğuma gitmenize neden olabilir.
 • Yetersiz ve dengesiz beslenme, ekonomik durumunun kötü olması, annede kansızlık, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet, astım, böbrek rahatsızlığı gibi hastalıkların olması erken doğuma neden olabilir.
 • Annenin ilaç bağımlılığının olması, fiziksel şiddete maruz kalması, sigara kullanması da doğumu erken başlatabilir.
 • Daha önce erken doğum yapıldıysa da bir sonraki hamileliklerde erken doğum görülebilir.
 • 16 yaşın altında veya 35 yaşın üzerinde doğum yapan anneler için de erken doğum riski bulunmaktadır.

Erken Doğumun İlk Belirtisi: Kasılmalar!

Erken doğum belirtileri nelerdir diye düşündüğünüzde aslında normal doğumla benzer belirtilerden bahsedebilirim. Erken doğum belirtileri olarak ilk sırada karşımıza kasılmalar çıkar. Ancak bu kasılmaları normal sanarak doktora gitmeyebiliyoruz. İşte bu, yaptığımız en büyük hata.

Erken doğumu engelleyebilmek için kasılmaları erken saptamak gerekiyor. Kasılmaların olup olmadığını anlamak için avuç içi karın üzerine hafifçe dokundurulur. Avucun altında uterusun toplanıyor hissi yaratması bir kasılma belirtisidir. Kısa süreli ve tekrarlayan tarzda sertleşme ve kasılma varsa, ilk olarak ağrısız olan bu kasılmalar, saatte dört kez ya da daha sık ortaya çıkıyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Erken doğum tehdidinin önemli belirtileri arasında; kramp tarzı ağrılar ile kasıklarda baskı hissi de vardır. Pozisyon değiştirmekle geçmeyen bel ağrıları bir diğer erken doğum belirtisidir. Bu durumda yine kasılmalar elle kontrol edilmelidir. Eğer kasılmanın olup olmadığından emin değilseniz doktorunuzu aramanızda fayda var.

Erken doğum nasıl anlaşılır sorumuza cevap olacak daha net belirtiler:

 • Kasık kemiğinin üstünde menstrüel benzeri kramplar
 • Leğen kemiği, uyluk veya kasıklarda basınç ya da ağrı hissi
 • Bel veya sırtta sürekli ağrı veya basınç
 • Bağırsak krampı veya ishal
 • Vajinal akıntıda artış
 • Vajinadan sulu, pembemsi veya kahverengi akıntı ya da kan gelmesi

Bu belirtilerden herhangi birini görmeniz halinde hemen doktora gitmeniz gerekir. Aksi halde bebeğiniz için çok geç olabilir…

Erken Doğum Tanısı Nasıl Konur?

Erken doğum belirtileri dışında erken doğum tanısının konabileceği ve hızlı müdahalenin yapılabileceği yollar da var. Kasılmalarınız arttığında ağrılı ve düzenli bir şekilde ilerlediğini gördüğünüzde doktorunuza gitmeniz gerekir. Bazı testler yaparak erken doğum tehdidi olup olmadığını doktorunuz belirleyecektir.

 • Bebek monitörizasyonu (NST): Bebeğinizin kalp atışları ve rahminizdeki kasılmalarda anormallik görüldüğünde müdahale etmeyi sağlar.
 • Ultrason: Rahim ağzının değişip değişmediğini görmek için kullanılır. Bebeğin büyüklüğü ve pozisyonunu da gösterir. Böylece erken doğum olup olmadığı hakkında fikir yürütmeyi sağlar.
 • Fetal fibronektin: Erken doğumda artan protein miktarını ölçmek için kullanılır.

Erken doğum nasıl anlaşılır sorumuzun en net cevabı kasılma ve rahim ağzı değişikliklerinin saptanmasıyla verilir. Bu nedenle doktorunuzun alttan muayene yapması gerekir. Erken doğum tehdidi görüldüğünde durumu engelleyici tedbirler alınması önemlidir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSuda Doğum Zor Mudur? Herkes Suda Doğurabilir Mi?
Sonraki İçerikDoğum Sonrası Anne Psikolojisi – Doğumdan Sonra Ne Hissedeceğim?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here