epidural doğum acıtıyor mu

Epidural, normal doğum ya da sezaryende uygulanabilen anestezi çeşididir. Epidural anestezi vücudun belirli bir bölgesindeki ağrıyı ve acıyı azaltmak için kullanılır. Son yıllarda doğumların çoğu epidural anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Doğum korkusu olan bizlerin adeta kurtarıcısı olan epidural doğum doktorumuzun uygun gördüğü taktirde yapılabilir. Lokal anesteziye benzeyen epidural hakkında en çok merak ettiğimiz ve cevap almak isteyiğimiz: “Epidural doğum acıtıyor mu?” sorusudur. Bu soruyu detaylandırmadan önce nasıl yapıldığından ve her anneye uygulanıp uygulanmayacağından bahsetmek gerek…

Herkes Epidural Yaptırabilir Mi?

Elbette herkes epidural yaptıramaz. Epidural doğum için tehlikeli olan ilaçları kullanmıyor olmanız, kanınızdaki tombosit oranının düşük olmaması, kan kaybı yaşamamanız gerekiyor. Aksi halde epidural yaptıramazsınız. Bazı hastanelerde epidural anestezi, doğum sancıları belli bir noktaya ulaştıktan sonra yapılıyor. Bunun nedeni; doğum sancılarının epidural yüzünden yavaşlamasını önlemek. Doğum için hastane seçtiğiniz zaman epidural doğum hakkında nasıl bir uygulamaları olduğunu sorun.

Epidural Nasıl Yapılır?

Epidural nasıl yapılır ve riskli midir her anne adayının merak ettiği konulardandır. Normal doğumda ya da sezaryende uygulanabilen epidural anestezi sonrası bebek doğumu gerçekleşebilir. Genellikle anne yan yatmışken ya da otururken yapılır. Sırttan uygulanan epidural anestezi sırasında iğnenin acısını hissetmemeniz için de az miktarda lokal anestezi yapılır. Doktorunuz ilacın doğru yere gidip gitmediğini belirlemek için bir miktar test dozu verir. İğne sırtınızdan çekildikten sonra, iğnenin olduğu yerde ince, plastik bir kateter kalır.

Epidural doğumda geçici olarak ayaklarımızı oynatamamamız normaldir. Epidural anestezinin normal doğumda uygulanmasındaki amaç sadece ağrıyı gidermektir.

Epidural Verilirken Nasıl Hissedeceğim?

Epidural doğum acıtır mı sorusu doktorumuza en çok sorduğumuz soru herhalde. Epidural doğumda yapılan iğne nedeniyle herhangi bir acı hissetmezsiniz. Ancak iğnenin yapıldığı sırada acı hissetmeniz çok normal. Epidural iğnenin uygulanması sırasında lokal anestezi yapıldığı için bazı anneler hiç acı hissetmez, bazıları ise acı eşiğine göre bir miktar acı hissedebilir.

Çok nadir olarak iğne bir sinire temas ederek bacağınızın aniden kasılmasına ve zonklayan bir acı hissetmenize neden olur. Bu tamamen normaldir ve felç olduğunuz anlamına gelmez. Epidural anestezinin etkisi geçince bacaklarınızı tekrar hissetmeye başlarsınız. Her ne olursa olsun epidural doğum, normal doğumdan daha az acı hissetmenizi sağlar.

Epidural Anestezi Sonrası Doğum Sancılarının Nasıl Hissedileceği

Epidural doğum sırasında yapılan iğne ile birlikte nasıl bir sancı hissedeceğiniz de önemlidir. Bu durum doğum sancınızın ne zamandır devam ettiğine, hangi ilaçların kullanıldığında, özel durumlarınıza göre değişebilir. Bazı anne adayları sancıları hissederken bazıları ise herhangi bir sancı hissetmezler. Bazı anne adayları ayaklarında his kaybı olduğunu söylerken bazıları ise göğüs uçlarından dizlerine kadar olan bölgede hiçbir şey hissetmediklerini söylerler.

Epidural acıtır mı acıtmaz mı ya da ne hissedip ne hissetmeyeceksiniz, doktorunuza sormanızda fayda var. Bilinçsiz bir şekilde doğuma girerseniz hayatınızın en mutlu anı sizin için kabus olabilir.

Epiduralin Riskleri Nelerdir?

Epidural riskli mi değil mi bu soru da merak ettiklerimizden biri. Her hastane uygulamasında olduğu gibi epiduralde de riskler var elbette. Annenin kan basıncının düşmesi en sık görüleni. Fetal distress, feetal malpozisyon ve sezaryen oranında artış da epidural anestezide sık görülebilmektedir. Annenin sırtında enfeksiyon oluşması, sinir hasarı, uyuşukluk/hissizlik, kısmi felç durumları da nadir olarak görülebilir. Doktorunuz; “Epiduralin riskleri nelerdir?” sorunuzu daha detaylı şekilde cevaplandıracaktır.

Ya Epidural İstemiyorsam?

Epidural doğum hakkında endişeniz varsa ve epidural anestezi istemiyorsanız yaptırmak zorunda değilsiniz. Doğum sancılarınızı herhangi bir ilaç almadan da atlatabilirsiniz. Epidural doğum acıtıyor mu endişenizi atlatmak için doğum sırasında gebelik ve doğum uzmanının bulunması size yardımcı olacaktır.

Epidural Doğum Sonrası Neler Yaşayacaksınız?

Epidural doğum riskleri nelerdir sorunuza içinizi rahatlatacak bir cevap aldıktan sonra epidural doğuma karar verirseniz birkaç saatlik uyuşukluk ve zayıflık hissine hazır olmalısınız. Epiduralin yapıldığı ve kateterin takıldığı yerde sırt ağrısı çekebilirsiniz.

Epidural doğum yaptırıp yaptırmamak tamamen sizin elinizde. Tüm riskleri ve şartları göz önünde bulundurarak epidural doğuma doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz. Sizin için en sağlıklı olanı doktorunuz bilecektir…

PAYLAŞ
Önceki İçerikDoğum Çantası Nasıl Hazırlanır?
Sonraki İçerikÇocukla Birlikte Hayatımız Nasıl Değişecek?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here