emzirme döneminde diş tedavisi

Yeni doğum yapan annelerin merak ettiği konuların başında emzirme döneminde diş tedavisi yapılıp yapılmayacağı yer alır. Hamilelik döneminde dişleri ile ilgili sıkıntı çeken anneler, doğum yaptıktan sonra dişleri ile ilgili problemlerden kurtulmak isterler. Halk arasında yaygın bir kanı; hamilelik döneminde diş tedavisi yapılamayacağı yönündedir. Ancak son yıllarda diş hekimliği teknolojisinin oldukça gelişmiş olması emzirme döneminde diş tedavisi tapılır mı sorusuna olumlu cevap almamızı sağlamaktadır.

Hamilelik öncesi yapılan kontrollerden en önemlilerden biri de diş kontrolleridir. Hamilelik ve emzirme döneminde annenin depoladığı tüm kalsiyum ve mineraller harcandığı için diş ve diş eti problemleri ortaya çıkabiliyor. Emzirme döneminde diş tedavisi öncesinde hamilelikte diş bakımının yapılması ve rutin kontrollerin aksatılmaması gerekiyor. Böylece ciddi problemlerin önüne geçilmiş oluyor.

Emzirirken diş tedavisi yapılır mı sorusunun cevabı annenin rahatsızlığının boyutuna göre değişebiliyor. Bebeği emzirirken kaybettiği ve yerini dolduramadığı kalsiyum miktarı, dişi çevreleyen dokuların zarar görmesine neden olabiliyor. Doğal yollarla yeterli kalsiyum alamayan annelerin dişleri çürüyebiliyor ve tedavi edilmesi gerekiyor.

Emzirirken Diş Çekilir Mi?

Her annenin korkusu diş tedavileri sırasında kullanılacak ilaçların sütüne geçmesidir. Ancak amalgam dolgu haricinde hiçbir diş hekimliği uygulamalarının anne sütü açısından zararlı olmayacağını bilmeleri gerekir. Annenin diş çekilmesine engel olacak herhangi bir rahatsızlığı yoksa, kan pıhtılaşması ya da sinir sistemi rahatsızlıkları bulunmuyorsa diş çekiminde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmayacaktır.

Aynı şekilde diş beyazlatma, porselen dolgu, diş taşı temizliği gibi estetik diş hekimliği alanına giren tedaviler de emziren annelere uygulanabilmektedir. Ancak emzirirken diş çekilir mi sorusunun kesin cevabını doktorunuz verecektir.

Emzirirken Implant Yaptırılır Mı?

Emzirirken implant yaptırılabilir mi sorusunun cevabı da olumludur elbette. Annenin implant yaptırmaya engel olacak rahatsızlığı yoksa bebeğini emzirmesi sorun olmayacaktır. Ancak yine de implant tedavisi için anne adaylarının dişlerden kaynaklanan problemler yaşamamaları için düzenli kontrollerini yaptırmaları gerekir.

Emzirirken diş tedavisi yapılır mı sorunuzun cevabı olumlu olsa da implant acil bir tedavi değildir. Bu nedenle doktor kontrolünde tutularak hamilelik sonrasında ya da doğumdan birkaç ay sonra yapılabilir.

Emzirirken Diş Dolgusu Yaptırılır Mı?

Emzirirken dolgu yaptırılır mı sorusu da diş doktorlarına çok sık sorulan sorulardan biri. Hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de annenin beslenme ve bakımına dikkat etmesi gerekiyor biliyorsunuz ki. Ne yiyorsa sütüne ve sağlığına etki ediyor. Sağlıklı ve dengeli beslendiğinde dişleri için gerekli olan kalsiyumu ve vitamini aldığı için diş çürükleri de oluşmuyor. Dolayısıyla diş dolgusuna gerek kalmıyor.

Anne emzirme döneminde bol sıvı tüketmediğinde, değeri yüksek besinler yemediğinde, dişlerini günde en az 2 kez fırçalamadığında diş çürükleri oluşabiliyor. Böylece çürüyen yerler için dolgu gerekiyor. Amalgam hariç diğer diş dolguları anne için önerilirken bazı doktorlar dolgu sırasında kullanılacak ilacın bebeği etkileme ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyorlar. Düşük zararlı dolgu ilaçlarının kullanılmasında bir sakınca görülmüyor.

Emzirirken diş dolgusu yaptırılır mı sorusunun cevabı bu nedenle olumlu. Çünkü çürük oluşumu annenin hem sağlığını hem de psikolojisini etkileyecek. Bu da bebeğe yansıyacak. Böyle bir durumda dolgunun yapılması daha sağlıklı olacak.

Emzirme döneminde diş tedavisi uygulanırken sütünüzü önceden sağmanız en iyisi. 2 ya da 3 günlük süt sağarsanız aklınızdaki soru işaretleri de yok olacaktır. 2 gün sonunda aldığınız ilaçların da etkisi gideceği için bebeğinizi rahatça emzirebilirsiniz.

Siz yine de “Emzirme döneminde diş tedavisi yapılır mı?” sorunuzu doktorunuza sorun. Önerilmeyen hiçbir diş tedavisine evet demeyin…

PAYLAŞ
Önceki İçerikAnne Sütü Mucizesi – 1 Numaralı Mutluluk Kaynağı!
Sonraki İçerikMeme Ucu Yaraları Nasıl Önlenir?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here