ek gıdaya ne zaman başlanır

Bebeklerimizin beslenmesinde ilk 6 ay anne sütümüz yeter de artar bile. Sonrasında bebeğimiz anne sütünden yeterli beslenemeyeceği için ek gıdalara geçmek gerekir. Tabi ki her bebeğe 6.ayından sonra ek gıda verilecek diye bir kaide yok ancak bebeğimizin kilosuna ve iştahına göre beslenme şeklini değiştirmek zorunlu hale gelebilir.

Bebeklerde ek gıdaya ne zaman başlanır sorusunu genelde sütünün miktarını ve bebeğine faydasını yeterli görmeyen anneler sorsa da belli bir süreden sonra ek gıdaya geçmek gerektiğini tüm anneler bilir. Bebeklerde ek gıdaya geçiş için en uygun zaman 6.aydır. Ancak yine de 4.aydan sonra bebeklerin sağlık durumları kontrol edilerek doktor önerisiyle ek gıdaya geçiş yapılmalıdır.

Ek Gıdaya Geçerken Bebeğimin Hazır Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Bebeklerde ek gıdaya geçiş her zaman annenin istediği zamanda olmayabilir. Bazı bebekler daha uzun süre anne sütü ile beslenmek isteyebilir. Bazı bebekler ise ek gıdaya geçmenizin sinyallerini verebilir. Ek besine geçiş için bebeğinizin hazır olup olmadığını anlayacağınız ipuçları:

 • Bebeğinizin sizi yemek yerken izlemesi,
 • Yediğiniz yiyeceklere ilgi göstermesi,
 • Yemek masasındaki yiyeceklere uzanmaya çalışması,
 • Ağzını oynatarak sizi taklit etmesi,
 • Ek gıda denemelerinizde ağzına aldığı besini çevirebiliyor ve geriye itebiliyor olması,
 • Fiziksel açıdan desteksiz oturması vb.

Bu ve bunun gibi ipuçları sayesinde bebeğinizin ek gıdaya hazır olup olmadığını anlayabilirsiniz. İlk denemelerinizi yaparak sonucu görebilirsiniz.

Ek Gıdalara Başlarken Dikkat Edilecekler

Bebeklerde ek gıdaya geçiş zamanı 6.ay olsa da her 6 aylık bebeğin ek gıdaya ihtiyacı olduğun söylemek zor. Yine de 6 aylıkken bebeğini ek besine başlatmak isteyen annelere uzmanların önerileri:

 • Ek gıdaları bebeğiniz açken deneyin.
 • Ek besine geçiş sırasında öncelikle miktar az tutulmalı, sonraki günler arttırılmalı.
 • Her yeni gıda tek başına denenmeli.
 • Ek gıdaya geçiş menüsü kaşık ya da bardak yardımıyla verilmeli, biberon kullanılmamalı.
 • Bebeğinize sevmediği bir gıdayı zorla yedirmemelisiniz.
 • Ek gıda hazırlarken cam rende ve temiz su kullanın.
 • Bebeklerde ek gıda listesi hazırlarken sevmeyeceği sebzeleri kullanmayın.
 • Her gıdayı özenle ve taze şekilde seçin. Dondurulmuş ve konserve yiyeceklerden uzak durun.
 • Bebeklerinize kola, meyveli soda, hazır çorba, tatlandırıcı içeren gıdalar yedirmeyin.
 • Bebeklerde ek gıda kullanırken yiyecekleri oda ısısında 2 saatten fazla bekletmeyin.
 • Taze sıkılmış meyve sularını sadece hazırladığınız öğün için kullanın.
 • Bebeğinizi yemeye zorlamayın, çok yemesini beklemeyin.

Bebeklerde ek gıdaya geçiş sırasında en çok görülen sorun olan ısrar ve çok yemeye zorlama tavrından kesinlikle uzak durun. Bebeğiniz acıktığında zaten yemek yiyecek…

Hangi Gıdalarla Başlanmalı?

Peki bebeklerde ek gıdaya geçiş menüsü nasıl olmalı? Ek gıdaya ne ile başlanmalı?

Bebeğinize ilk olarak tahıl türü olan pirinç vererek ek gıdaya alışmasını sağlayabilirsiniz. Pirinçli muhallebi yaparak ihtiyacı olan besin değerini de sağlamış olursunuz.

Tahıllardan sonra sebze püreleri ile ek besine geçiş sürecini devam ettirebilirsiniz. Havuç, patates ve kabak en çok kullanmanız gereken sebzeler. Sonrasında taze fasulye, brokoli, bezelye de çorbalara ve pürelere eklenerek bebeğe verilebilir. Ek gıdaya geçiş menüsü içine salça ve baharat eklenmemelidir. Ayrıca bebeklerde ek gıda listesi içinde kızartmalara yer olmamalıdır.

Ek gıdaya ne ile başlanmalı diye düşünen anneler için meyve püreleri de sık sık önerilir. Elma, armut, şeftali ve havuç suyu ile ardından portakal, karpuz gibi meyveler verilebilir.

Son olarak annelerin dostu olan yoğurt bebekler için mükemmel bir ek besindir. İster meyveyle ister yemekle karıştırabilirsiniz. Ancak ev yoğurdu tüketmeye dikkat edin.

Bebeğim Ek Gıda İstemezse Ne Yapılabilir?

Bebeklerde ek gıdaya geçiş sırasında anne sütü kesilirse ya da bebeğiniz yediği yemeğin tadını beğenmezse beslenmeyi reddedebilir. Bu durumda annenin ısrarcı olmaması, sevgi dolu bir tavırla yemeği sevdirmesi gerekir.

Bebeklerde ek gıdaya ne zaman başlanır sorunuza doktorunuzdan da yanıt alabilirsiniz. Unutmayın, bebeğiniz için en iyisini siz bilseniz de uzman önerisi olmadan bebeğinizin ihtiyaçlarına uygun ek gıdaları seçemeyebilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikİlk 1 Yaşta Yedirmemem Gereken Yiyecekler Nelerdir?
Sonraki İçerikAnne Sütü Nasıl Saklanır? Sütümü Nasıl Muhafaza Ederim?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here