doğum çantası nasıl hazırlanır

Doğum çantası hazırlamak, anne ve babanın en heyecanlandığı hazırlıklardan biridir herhalde. Doğum anındaki stersimizi azaltan ve hastanede rahat etmemizi sağlayan doğum çantamız, en sadık arkadaşımız olur bu dönemde. Doğuma yaklaşırken arabamızda ya da yanımızda duran doğum çantası nasıl hazırlanır birlikte tartışalım…

Doğum çantasını eksiksiz şekilde hazırlamak özellikle ilk kez anne olacak hamilelerin kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacaktır. Doğum çantası ne zaman hazırlanır diyorsanız da hamileliğin 32.haftasından itibaren çantanızın hazır olmasını söyleyebilirim. Ben aceleci bir yapıya sahip olduğum için erkenden hazırladım. Zaten oldukça heyecanlı olacağınız bir dönemde hastaneye yetişmeye çalışırken birçok şeyi unutabilirsiniz. Bu nedenle erkenden çantanızı hazırlayın derim. Bu yazıda özellikle ilk kez bu mutluluğu yaşayacak aileler için doğum çantası hazırlığı önerilerinde bulunacağım.

Doğum Çantasında Ne Olur?

Doğum çantası nasıl olmalı ve içinde neler olmalı çok önemli bir konu. Bu nedenle doğum çantası hazırlamadan önce doğum yapacağınız hastane ile iletişime geçerek size ve bebeğinize sağlayacakları eşyalardan haberdar olmalısınız. Dolayısıyla aşırı yük yapmaktan kurtulmuş olursunuz.

Doğum çantası hazırlarken mevsimsel şartları göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Aynı zamanda bebeğinizin çantasını ve kendi çantanızı ayrı ayrı hazırlamalısınız. Doğum çantası içinde olması gerekenler şunlardır:

 • Gecelik: Emzirme için önden açılan 2 gecelik yeterli olacaktır.
 • Sabahlık: Mevsime göre üşümemek için ve zorunlu yürüyüşlerinizde rahat etmek için sabahlık almalısınız.
 • Terlik: Doğum çantasında ne olur diyorsanız ortopedik terliklerinizi unutmamalısınız. Kaymayı önleyecek terlikler almanız daha avantajlı.
 • Kişisel bakım seti: Doğum çantası hazırlığı sırasında kendinizi unutmamanız gerekiyor. Diş macunu, diş fırçası, sabun, şampuan, tarak, fırça, deodorant, nemlendirici, dudak kremi mutlaka çantanızda olsun. Ayrıca kullandığınız ilaçlar, kontakt lens kutusu ve solüsyonu, makyaj malzemeleri de çantanızda olmalı.
 • Göğüs pedleri, hassas meme uçları için krem ve emzirme sütyenleri: Doğum çantası nasıl hazırlanır diyorsanız rahat emzirmenizi sağlayacak eşyaları unutmayın.
 • Bir emzirme örtüsü: Odanızda misafirleriniz varken bebeğinizi emzirmeniz gerekebilir. Rahat emzirmek için emzirme örtüsü kullanabilirsiniz.
 • Hijyenik pedler: Doğum çantanızın içinde akıntınız ve sızıntılar için hijyenik pedleriniz de olmalı.
 • İç çamaşırı: Doğum çantası hazırlığı sırasında iç çamaşırlarınızı da yanınıza almayı unutmayın. Normal şartlar altında 3-4 külot yeterli olabilir. -3 tane emzirme atleti, 2 emzirme sütyeni, 2-3 çift kalın çorap götürebilirsiniz.
 • Telefon ve şarj cihazı: Size ulaşmak ve sevincinizi paylaşmak isteyenlerin size ulaşmasını sağlayacak telefonunuzu evde unutmayın lütfen.
 • Fotoğraf makinesi: En mutlu anlarınızı ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinenizi de yanınıza almalısınız.
 • Evraklar: Sigorta bilgileri, kimlik fotokopileriniz, nüfus cüzdanı kopyası, kan ve idrar tahlilleri kopyaları da yanınızda bulunmalı.
 • Eve dönüş kıyafeti: Doğum çantası nasıl hazırlanır sorunuza son olarak hastaneden çıkış kıyafetlerinizi unutmamanız yönünde bir hatırlatma ile son verebilirim. Mevsime uygun ve rahat edeceğiniz bir kıyafeti çantanıza koyabilirsiniz.
 • Kırmızı ya da mavi saç bandı, nazar boncuğu, ikramlık yiyecek ve içecek de yanınıza alabilirsiniz.

Bebek için gerekli olan eşyalar:

 • Kişisel bakım seti: Doğum çantasında ne olur? Elbette bebeğinizin kişisel bakım seti. Bunun içinde bebe şampuanı, saç fırçası, ıslak mendil, tırnak törpüsü olabilir.
 • Bebek kıyafetleri: 2’şer tane tulum, badi, yelek, önlük, hırka, şapka, eldiven ve çorap olmalı.
 • Çarşaf ve battaniye: Hastanedeki çarşaf ve battaniyeleri kullanmak istemiyorsanız doğum çantanıza çarşaf ve battaniye ekleyebilirsiniz.
 • Eve dönüş kıyafeti: Doğum çantası içine mevsime göre bebek kıyafetlerinizi de eklemelisiniz.

Ayrıca eşiniz için de yedek giysiler ve ihtiyaç duyabileceği kişisel eşyalarını yanınızda bulundurabilirsiniz. Bebek bezi hastanede verildiği için yanınıza almanıza gerek yok. Nelere ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız doğum çantanızı ona göre hazırlamalısınız.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebek Odasında Mutlaka Olması Gerekenler
Sonraki İçerikEpidural Doğum Acıtıyor Mu?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here