çocuktan sonra cinsel hayat nasıl olur

Evlilik aşkı öldürür mü bilinmez ama çocuk yapmak cinsel hayatı bir süre sekteye uğratabiliyor. Evli çiftlerin cinsel hayatları çocukla birlikte şekil değiştirse de sandığınız kadar korkutucu bir boyuta ulaştığını düşünmüyorum. Sonuçta dünyaya sizden bir parça getiriyorsunuz ve onu da hayatınıza dahil ediyorsunuz. Yaşamınızda değişen şeyleri normal karşılamalısınız haliyle…

Çocuktan sonra cinsel hayat nasıl olur diyorsanız annelerin fikir alışverişi yaptıkları sitelerdeki soru cevapları okuyabilirsiniz elbette. Uzmanların konu hakkındaki görüşlerini ve anne baba ilişkisi için önerilerini de bu yazımda bulabilirsiniz.

Bebekten Sonra Cinsel Sorunların Sebepleri

Doğumdan sonra ister istemez anne ve baba arasına mesafe girer. Bu mesafe kötü anlamda olmamakla birlikte cinsel hayata yansıyacak sorunlar yaratabilir. Daha az ilişkiye girme, birbirine daha az vakit ayırma hatta birbirini daha az görme söz konusu olabilir. Çocuktan sonra cinsel hayat sadece psikolojik değil farklı nedenlerle de sekteye uğrayabilir. Bunların başında gelenler:

 • Ağrılar ve kasılmalar: Doğum sonrası yaraların ve dikişlerin olması.
 • Vücuttan memnuniyetsizlik: Annenin kendini beğenmemesi.
 • Depresyon hali: Lohusalık sendromuyla birlikte annenin depresyona girmesi.
 • Mahremiyet: Doğum sonrasında evin kalabalık olması ve ailelerin varlığı.
 • Uykusuzluk ve yorgunluk: Bebeğin ilk zamanlarında az uyuması ve anne ile babanın uykusuz kalması. Haliyle kendilerini yorgun hissetmeleri.

Doğumdan sonra cinsel hayat aslında anneler tarafından olmazsa olmaz bir ihtiyaç olarak görülmüyor. Tabi ki babalara da sormak gerek. Genellikle sorunlar da bu noktada başlıyor. Karşılıklı ihtiyaç çatışması…

Kadınlar Neden Cinsellikten Uzaklaşır?

Doğumdan sonra cinsellik kadınlarda normal doğum için yaklaşık 6 hafta, sezaryenle doğumda ise 3 – 4 hafta süresince dikkat edilmesi gereken bir konu. Bu sürelerden sonra kadınlar cinsel ilişkiye girmeye müsait hale geliyorlar. Ancak psikolojik olarak kendilerini ilişkiye girmeye hazır hissetmiyorlar. Annelik duygusunun vermiş olduğu hisle tüm enerjisini çocuğuna harcayan anneler, eşlerini ikinci plana attıklarının farkına bile varmıyorlar.

Doğum yapan annelerin cinsellikten uzaklaşma nedenleri:

 • Jinekolojik sorunlar
 • Hormonal dengesizlikler
 • Psikolojik problemler
 • Aşırı stres
 • Hareketsizlik
 • Aşırı kilo

Çocuktan sonra cinsel hayat bu gibi nedenlerle sekteye uğrasa da bir süre sonra normale dönecektir. Eğer sorun uzun vadede devam ederse doktora danışmakta fayda var.

Erkekler Nasıl Davranmalı?

Kadınlar için doğumdan sonra cinsel hayat ve evlilik ilişkisinin ikinci plana atılması erkekte de görülen bir durumdur.  Genellikle eşinin cinsel ilişkiye ilgisiz olması ve bebeğini hayatının merkezi yapması erkekleri ilişkiden soğutabilir. Ancak bu aşamada erkeklerin eşlerine ilgiyle yaklaşması, bu döneminin geçici olduğunu bilerek sabır göstermesi önemlidir.

Doğumdan sonra cinsel ilişki olmasa da ten temasının olması, romantik anların yaşanması çiftlere iyi gelecektir. Bu anların oluşturulmasında her iki tarafın da çabası gerekir.

İletişim Kurmayı Deneyin

Anne baba ilişkisi için doğum sonrasında geçici olarak cinsel isteksizlik görülebilir. Doğumdan sonraki ilk dönemde ortaya çıksa da zamanla eşler birbirlerine karşı cinsel ilgi duymaya yeniden başlarlar. Bu süreçte çiftlerin tekrar birbirine ısınması için iletişim kurmaları gerekir. İki tarafın da birbirine baskı yapmadan destek olması ve sevgi göstermesi önemlidir. Çocuktan sonra cinsel hayat nasıl olur diye doğum öncesi düşünmeleri ve bu konuyu konuşmaları da avantajlı olacaktır.

Çocuktan sonra cinsel hayat iki tarafı da memnun etmeyeceği için ilişkinin daha da kötüleşmemesi için yardım almak da gerekiyor. İlişki koçu ya da evlilik danışmanı iki tarafın da beklentilerini öğrenmek ve çözmek için doğru tercih olacaktır.

Doğumdan sonra cinsellik için ilk adımı erkeklerden de beklememek gerekir. Ten uyumu yaratmak için yeni deneyimler yaşayabilirsiniz. Birbirinizi destekleyerek, anlayarak ve motive ederek aranızdaki uyumu tekrar yakalayabilirsiniz. Konuşarak birbirinizi rahatlatabilir, sorunlarınızı çözüme kavuşturabilirsiniz. Sağlıklı bir anne baba ilişkisi kurmak için birbirinizi dinlemeniz ve anlamanız çok önemli…

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuklarla İzlenecek En İyi 15 Film
Sonraki İçerikYeni Doğum Yapan Anne Diyet Yapar Mı?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here