çocuklarınızla gidebileceğiniz müzeler

Çocuklarımızla geçirdiğimiz hafta sonlarını daha değerli ve faydalı hale getirmek için müze gezileri yapabiliriz. İstanbul, doğal ve tarihi güzelliklerinin yanında bu güzellikleri gelecek nesillere aktarmaya çalışan müzeleriyle de ünlü. Bu nedenle müze arayışımızda hiç zorlanmayacağız.

Çocuklarınızla gidebileceğiniz müzeler arasında en iyi olan 10 tanesi:

  1. Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi, sahip olduğu yüzlerce eser ile çocuklara muhteşem bir deneyim yaşatacak.  Klasik arabalar, savaş uçakları, trenler, denizaltı ve diğer koleksiyonlar çocuklarınızın ilgisini çekecek. Çocuklarınızla ziyaret etmeniz gereken müzeler arasına mutlaka Rahmi Koç Müzesi’ni ekleyin.

  1. Miniatürk

Çocuklarla müze gezisi yapacaksanız onları Haliç kıyısında Sütlece’de açık alana kurulmuş olan Miniatürk’e götürün. Türkiye’nin onlarca değerli eserinin bulunduğu Miniatürk’te yer alan minyatürler, çocuklarınızın ilgisini çekecek. Oyun alanlarında da vakit geçirebilecekler.

  1. Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi Göztepe’de yer alıyor. İstanbul’daki müzeler arasında çok farklı bir yeri olan Oyuncak Müzesi’nde her oda farklı bir dünyaya açılıyor. Barbie bebekler, savaş askerleri, uçaklar, kovboylar, trenler, arabalar, çizgi film kahramanları ve dahası… Sabahtan akşama kadar çocuklarınızla vakit geçirmek istiyorsanız Oyuncak Müzesi’ne gelebilirsiniz.

  1. Barış Manço Müzesi

Çocuklarımıza Barış Manço sevgisini küçükken aşılamalıyız… Türkiye’nin en değerli sanatçılarından biri olan ve çocukları çok seven Barış Manço’nun Moda’da bulunan ve yıllardır müze olarak ziyaret edilebilen evine çocuklarımızla mutlaka gitmeliyiz. Müzede Barış Manço ve çocuklarına ait eşyaları yakından görebiliriz. Çocukluğumuza dönüp heyecanımızı çocuklarımızla paylaşabiliriz.

  1. Sakıp Sabancı Müzesi

Çocuklarınızla gidebileceğiniz müzeler arasında Sakıp Sabancı Müzesi de yer alıyor. Müzenin koleksiyonları arasında; Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, Resim Koleksiyonu, Mobilya ve Dekoratif Eserler Koleksiyonu bulunuyor. Çocuklarınızın Türk kültürünü yakından tanımasını isterseniz, onları Sakıp Sabancı Müzesi’ne götürebilirsiniz.

  1. Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi

Kentpark AVM’nin katkılarıyla 1000 m2 alanda, 6 farklı odada sergilenen Balmumu Heykel Müzesi dünyada ilk kez 4.boyutu da olan bir müze olarak dikkat çekiyor. Çocuklarınızla ziyaret etmeniz gereken müzeler arasında yer alan heykel müzesinde eserler, kendine ait dekoru ile kişinin yaşadığı dönemi canlandırıyor. Dünyadaki diğer Balmumu Heykel Müzelerinden farklı olarak, rehberler ile yaklaşık 40 dakikalık geziler düzenleniyor. Çocuklarınızın sanata merakı olsun isterseniz burayı ziyaret edebilirsiniz.

  1. Panorama 1453 Fetih Müzesi

2008 yılında tamamlanan ve İstanbul müzeler listesinin en dikkat çeken müzelerinden olan Panorama 1453, İstanbul’un fethini canlandırması açısından önemlidir. Müzenin, panoramik resimleri 8 sanatçı tarafından yapılmıştır. Resimde 10.000 figür çizimi vardır. Surlardaki yıkılmış bölgeler ve bu bölgelerin büyüklükleri aslına uygun olarak yapılmıştır. Çocuklarınıza tarih bilgisi aşılamak isterseniz Fetih Müzesi’ne gidebilirsiniz.

  1. Deniz ve Su Ürünleri Müzesi

Çocuklarla müze gezisi için Türk Deniz Taşımacılığının geçmişten günümüze izlerinin sergilendiği Deniz ve Su Ürünleri Müzesi’ni de tercih edebilirsiniz. 1912–1914 yıllarında yapılan binada sergilenen eserler; Mustafa Kemal Atatürk’ün gemi hatıra defterine yazdığı el yazmaları, Resimler, (Diyarbakırlı Tahsin, İbrahim Çallı, Fikret Otyam v.s.) , Maketler, Gemi Objeleri (Pusula, Telgraf, Fener vs) şeklindedir. Çocuklarınızın genel kültürünü arttıran bir gezi olacaktır.

  1. İstanbul Demiryolu Müzesi

Çocuklarımız trenleri ve arabaları çok sever biliyorsunuz. İstanbul’daki müzeler bu anlamda sizleri ve çocuklarınızı oldukça memnun edecek. Sirkeci’de yer alan İstanbul Demiryolu Müzesi, çocuklarınızla gidebileceğiniz müzeler arasında. 45.50 metrekarelik bir alanda hizmet veren müzede 300 adet kültür varlığı sergileniyor. Ücretsiz gezilen müzede demir yolu tarihimizi yakından tanıyabilirsiniz.

  1. Havacılık Müzesi

Hava Müzesi’nin inşaatına 1977 yılında başlanmış, 1983 yılında tamamlanmıştır. 2.365 m²’si kapalı, 12.000 m²’si açık sergileme alanlarını kapsayan toplam 65.000 m² alan üzerine kurulmuş olan müzenin kapalı alanında anılar salonu ve kıyafetler salonu bulunur. Açık alanda ise Türk havacılık tarihinde kullanılan uçaklar sergilenir.

Çocuklarınızla ziyaret etmeniz gereken müzeler listesinden yararlanarak hafta sonunuzu daha keyifli hale getirebilirsiniz. Çocuklarınıza kültürümüzü ve değerlerimizi aşılayabilir, sanata ve tarihe olan meraklarını arttırabilirsiniz. İstanbul’daki müzeler sizi bekliyor…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebekle Uçağa Binebilir Miyiz?
Sonraki İçerikÇocuklarla Gidilebilecek Piknik Alanları
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here