çocukların okuması gereken kitaplar

Çocuklarımıza hikaye okuduğumuz zamanlar geride kaldı. Artık okumayı söktüler ve kitap okumaya başladılar. Peki onlara hangi kitapları önermeliyiz? Neleri okumalılar? Kişiliklerine, hayata bakış açılarına, ruhlarına ve kalplerine etki edecek kitaplar neler? Biraz da bunlardan bahsedelim…

 • Küçük Prens

Çocukların okuması gereken kitaplar listemin bir numarası şüphesiz Küçük Prens’tir. 1943’te yayımlanmasına rağmen hala okunan bu kitap Sahra Çölü’ne düşen pilotun Küçük Prens’le karşılaşması ile başlar ve 27 bölümden oluşur. Küçük Prens’in 6 gezegene yaptığı gezileri anlatan kitap, çocukların hayatı sorgulayacağı ve farklı dünyalara gideceği muhteşem bir eser.

 • Küçük Kara Balık

İranlı yazar Samed Behrengi’nin masal türünde yazdığı çocuk kitabı, biz yetişkinler tarafından da büyük beğeniyle okunuyor. Adalet, hukuk, eşitlik gibi konuları vurgulaması nedeniyle çocukların hayata farklı bakmasını sağlayan kitaplardan biridir.

 • Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

Jules Verne’in ilk kez 1870 yılında yayınlanan bir bilim kurgu romanı olan Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, her çocuğun mutlaka okuması gereken kitaplar arasındadır. Fransız bilim adamı Pierre Aronnax, 1868 yılında denizlerde bazı gemilerin çarpıp batmasına neden olan garip bir nesneyi araştırmak için ABD bilim gemisine uşağı ile birlikte biner. Bir kaza sonucu denize düşen Aronnax, uşağı Conseil ve geminin Kanadalı mızrakçısı Ned Land; kendilerini o varlığın üzerinde bulurlar. Dev bir yaratık olduklarını sandıkları şeyin; bir denizaltı gemisi olduğunu görürler. Sonrasında ise olaylar gelişir…

 • Pal Sokağı Çocukları

Okunması gereken en iyi çocuk kitapları arasında yer alan Pal Sokağı Çocukları, biraz hüzünlü olsa da hikayesi ile dikkat çeken kitaplardandır. Olay Nemeçek’in bilyelerine Paster Kardeşler’in el koymasıyla başlar. Sonra kırmızı gömleklilerin Pal Sokağı çocuklarının bayrağını çalmasıyla alevlenir ve çatışmaya dönüşür. Olaylar bununla birlikte devam eder.

 • Şeker Portakalı

Şeker Portakalı, Brezilyalı yazar José Mauro De Vasconcelos tarafından yazılan ve en iyi çocuk kitapları arasında yer alan bir eser. Yoksul bir ailenin oğlu olan Zeze, yaramazlıkları ile tüm mahalleye yaka silktiren bir çocuktur ve herkes onun “şeytanın vaftiz oğlu” olduğunu söyler. Kitapta Zeze’nin yaramazlıkları ve okuldaki çalışkanlığı ile bahçelerindeki şeker portakalı fidanını arkadaş edinmesi anlatılır. Çocuklarınıza ders niteliğinde bir kitap okutmak istiyorsanız şeker portakalını okutabilirsiniz.

 • Tom Sawyer

Sawyer, afacan ve haylaz bir çocuk olsa da aslında geniş bir hayal gücüne ve ahlaki değerlere sahip, korkusuz bir çocuktur. Tom Sawyer Yurtdışında (1894) ve Tom Sawyer Dedektif (1894) gibi isimlerle bölüm bölüm yayınlanmıştır. Çocukların okuması gereken kitaplar arasında yer alan Tom Sawyer sizin de okuyabileceğiniz türden keyifli bir eserdir.

 • Dünyanın Merkezine Yolculuk

Çocuk kitabı alacaksanız mutlaka Jules Verne tarafından yazılan klasikleşmiş Dünyanın Merkezine Yolculuk kitabını alın. Axel Lindenbrock, Hamburg’un eski mahallelerinden birinde küçük bir evde yaşamaktadır. Çekingen bir yapıya sahip olan genç Alex, maden bilim ve jeolog olarak çalışan amcası ile birlikte çalışmaktadır. Axel ve profesör amcası dünyanın merkezine giden haritayı bulur ve şifreyi çözmelerinin ardından yolculuk başlar. Çocuklarınızı bambaşka bir maceraya sürüklemek isterseniz bu kitabı edinin.

 • Robinson Crusoe

Her çocuğun mutlaka okuması gereken kitaplar listemizin baş aktörlerinden biri de Daniel Defoe’nun 1719 yılında basılan kitabı. Bu kadar yıl geçmesine rağmen hala her çocuğa okutulan ya da okunan bu kitap, Robinson Crusoe’nun dünyayı gezme hayalleri ile çıktığı yolculukları ve bu sırada karşılaştığı olayları anlatır. Issız bir adaya düşen Crusoe, adada 28 yıl geçirir.

 • Oliver Twist

Filmi ve tiyatro uyarlamaları da olan Oliver Twist, İngiliz yazar Charles Dickens’ın romanıdır. Oliver Twist bir yetimhanede dünyaya gelir ve 9 yaşına geldiğinde onu farklı bir yetimhaneye götürürler. Oliver Twist ve diğer çocuklar, açlık çekmektedir. Daha fazla çorbayı kimin isteyeceğini belirlemek için aralarında tartışırlar. Oliver seçilir. Sonrasında ise Oliver, üstüne para verilerek tabutçu birinin yanında çırak olur. Sonrası ile malum maceraları…

 • Peter Pan

Peter Pan, büyümeyi reddeden haylaz bir çocuktur. Varolmayan Ülke (Neverland) adındaki küçük adada, Peri arkadaşı Tinker Bell ve Kayıp Çocuklar adlı çocuk çetesiyle, maceradan maceraya atılarak Korsan Kaptan Hook ve mürettebatına meydan okumaktadır. Çocuklarınızın keyifle okuyacağı roman, en iyi çocuk kitapları arasındadır.

 • Beyaz Diş

Çocukların okuması gereken kitaplar arasındaki Beyaz Diş’te, uygarlıktan kaçacağı yerde, insanların arasına katılmak için ormanı terk eden vahşi bir köpeğin buruk ve şaşılası bir yaşamı anlatmaktadır. Hayattaki tüm zorluklara rağmen elimizden geleni yapmamızı anlatan kitap, çocuklarımız için büyük bir ders niteliğindedir.

 • Guliver’in Gezileri

Jonathan Swift’in yazdığı, dünya klasikleri arasına girmiş Gulliver’in Gezileri, Lemuel Gulliver adındaki doktorun seyahatlerinde başına gelen olağanüstü öyküleri anlatır. 4 ayrı yolculuğun anlatıldığı kitapta çocukların bakış açılarını değiştirecek değer ve yasa sorgulamaları, farklılıklara saygı ile bakma, toplumsal konuların eleştirileri yer alır. Çocuklarınızın bu kitabı 10 yaşından sonra okumaları daha sağlıklı olacaktır.

 • 80 Günde Devriâlem

Phileas Fogg, Londra Bilim Kulübü”nde, servetini ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, hem de hava yolu kullanmaksızın. Yardımcısı ile birlikte dünyayı dolaşmaya çıkan Fogg, türlü zorluklarla karşılaşacak, yolculukları sırasında değişik ülkelere uğrayacaktır. Çocuk kitabı almak isteyen aileler 80 Günde Devrialem’i keyifle okuyacaklardır.

 • Pollyanna

Pollyanna’nın yaşam felsefesi, babasından öğrendiği ”Mutluluk Oyunu” dur. Gittiği her yere mutluluk ve sevinç götüren Pollyanna, teyzesinin tüm katı tutumuna rağmen mutluluk oyununu devam ettirmektedir. Çocuklarınıza hayata her zaman olumlu bakabilmeyi öğretmek istiyorsanız bu kitabı okutabilirsiniz.

Okunması gereken en iyi çocuk kitapları listesi için benim önerilerim bunlar. Dilerseniz siz de çocuklarınızın okuduğu kitapları bizimle paylaşabilirsiniz. Görüşmek üzere…

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuklara Okunacak 10 Masal Kitabı
Sonraki İçerikBebek Bakım Çantası – Hangisini Seçeceğiz?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here