çocuklarımızın yememesi gereken gıdalar

Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi için büyük emek sarf ediyoruz. Ancak televizyon, internet ve telefon çağında çocuklarımızı sağlıksız yiyeceklerin dayanılmaz cazibesinden uzak tutmak gerçekten zor oluyor. Okulda ya da oyun çağlarında arkadaşlarından gördükleri ya da TV’de ballandıra ballandıra anlatılan reklamlarda denk geldikleri zararlı yiyecekleri denemek istiyorlar. Ama her ne olursa olsun onları zararlı gıdalardan uzak tutmamız gerekiyor.

Çocuklarımızın yememesi gereken gıdalar aslında aşina olduğumuz, bizim de yiyerek hata yaptığımız besinler. Yine de çocuklarımızla birlikte tüm hayatımız değiştiği için kendimizi de onu da sağlıklı beslenme düzenine sokabiliriz. Peki hangi besinlerden uzak durmamız gerekiyor? Çocukların yememesi gereken gıdalar neler? Birlikte inceleyelim…

 • Sosis, salam: İçinde sodyum nitrit bulunan salam ve sosis hem kansere hem de 10 yaşından küçük çocuklarda boğulmaya neden olduğu için yasaklamamız gereken besinlerden.
 • Yeşillikler: Eğer ıspanak, roka, marul, lahana, kıvırcık salata gibi yeşillikleri iyi yıkamazsak bağırsak bakterilerine davetiye çıkarabiliriz. Çocuklarımızın yememesi gereken gıdalar arasında yer almıyor ancak dikkatli hazırlamamız gereken besinler arasında.
 • Patates kızartması: Aslında tüm kızarmış yiyecekler çocuklarımıza yasak olmalı. Kızarmış yiyecekler kan dolaşımını sağlayan ana arterleri tıkadığı ve kan şekeri dengesini bozduğu için tüketmememiz gereken gıdalardan. Şişmanlık ve kanser tehlikesi de var elbette.
 • Hamburger: Çocukların yememesi gereken besinler arasında hamburger de yer alıyor. En zararlı yağ türü olan trans yağların kullanımı nedeniyle kalp hastalıklarına davetiye çıkaran hamburgeri çocuklarından uzak tutabilene bravo.
 • Asitli içecekler: İçerisinde asit barındıran bu içecekler mide ve bağırsak hastalıklarına neden olduğu gibi şeker hastalığı, obezite gibi sorunların da kapısını aralıyor. Kola ve meyveli gazozlar asla!
 • Hazır meyve suları: Çocukların yememesi gerekenler dışında içmemesi gerekenler de var elbette. Hazır meyve sularının katkı maddeleri içermesi ve aynı zamanda şeker oranlarının yüksek olmasından dolayı zararı çok fazla.
 • Hamur işi: Çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak istiyorsak onları hamur işinden uzak tutmalıyız. Tansiyon, şeker, kalp hastalıklarının tetikleyicisi olan hamur işleri, şişmanlığa da neden oluyor haliyle.
 • Dondurulmuş gıdalar: Çocuklar hangi besinleri yememeli diyorsanız dondurulmuş gıdaları evlerinize sokmayın. Bu tür yiyecekler dondurulma işlemleri esnasında zararlı organizmaların üremesine müsait olduğu için mide ve bağırsak hastalıklarına neden olabilirler.
 • Pasta ve tatlılar: Pastaların ve tatlıların içinde çok miktarda bulunan şeker, yağ, un gibi maddeler hem çocuklarınızın şişmanlamasına hem de tansiyon ve şeker gibi hastalıklara sahip olmasına sebebiyet verebilir.
 • Çikolata: Çocuklarımızın yememesi gereken gıdalar arasında çikolata da yer alıyor. Yüksek orandaki kakao, şeker ve katkı maddelerini içinde barındıran çikolata şeker hastalığının dostu biliyorsunuz ki.
 • Cips: Kanserden obeziteye, diyabetten alzheimere kadar birçok hastalığa neden olan cipsleri evimize dahi sokmamalıyız.
 • Dondurma: Evde dondurma yapmıyorsak paket dondurmaların zararlı olduğunu bilmemiz gerek. Kolay bozulabilen dondurmalar bağırsak hastalıklarına da neden olabiliyor.
 • Kahve: Dişlerde sararma, uyku problemi ve kalp rahatsızlıklarına neden olabilen kahveyi kesinlikle çocuklarımıza içirmememiz gerekiyor.
 • Hazır çorba: Çocukların yememesi gereken gıdalar arasında defalarca işlem gören hazır çorbalar da var. Kansere neden olan hazır çorbalar yerine ev yapımı çorbalarla çocuklarımızı büyütmeliyiz.
 • Makarna: Yapımı kolay diye çocuklarımızın öğünlerine eklediğimiz makarnalar aslında sağlıklı değil. Hamurdan yapıldığı için mide hastalıklarına neden oluyor.
 • Boyalı şekerler: Çocukların yememesi gerekenler arasında boyalı şekerler de var. Diş çürümesinden obeziteye kadar çeşitli hastalıklara neden olan boyalı şekerleri kesinlikle evimize sokmamalıyız.
 • Kabuklu deniz ürünleri: Midye, istiridye gibi deniz mahsulleri iyi temizlenmediği için bağırsak hastalıklarına neden olur. Çocuklarımıza sağlıklı deniz ürünleri yedirmemiz gerekir.
 • Çiğ yumurta: Çocuklar hangi besinleri yememeli diyorsanız zararlı salmonella mikrobunu içeren çiğ yumurtadan da çocuklarımızı uzak tutmalıyız.

Ayrıca fıstık ve mantar gibi alerji yaratacak, ton balığı gibi sinir sistemine zarar verecek gıdaları da mutfağımızda bulundurmamalıyız. Krem peynir, rus salatası, fuğu balığı gibi hangi koşullarda hazırlandığı bilinmeyen gıdaları da tüketmemeliyiz. Çocuklarımızın yememesi gereken gıdalar ile sağlıklarını koruyabilir, beslenmelerini düzenli ve yeterli hale getirebiliriz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocukların Öğünlerinde Mutlaka Olması Gereken Besinler
Sonraki İçerikÇocuğuma Sebzeyi Nasıl Sevdirebilirim?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here