çocuklarda zeka ve hafıza geliştirme yolları

Çocuklarda zeka ve hafıza gelişimi anne karnında başlıyor. Annenin ve babanın sesin hatırlama, işitme duyusunun gelişmesiyle birlikte bebeğin hafızasında yer alıyor. Bu nedenle çocuklarda zeka nasıl geliştirilir diye düşünüyorsak hamilelik dönemimizde doğru besinleri tüketmemiz gerekiyor. Dengeli ve yeterli beslenmemiz çocuğumuzun da gerekli vitaminleri almasını sağlıyor.

Sağlıklı bir beslenme alışkanlığının yanı sıra çocuklarda zeka geliştirme yöntemleri olarak hamilelik sürecinde egzersiz yapmak da yer alıyor. Bebeğe giden kan aktarımını hızlandıracağı için egzersiz hamilelikte bebeğin zekasını direkt etkiliyor. Doğumdan sonra da beslenme, oyunlar ve fiziksel aktivite gibi etkenler çocuklarda hafıza gelişimi ve zeka konusunda etkili oluyor.

Tabi ki çocuklarımızın zekâsını etkileyen en önemli unsur bizim bıraktığımız genetik miras. Ancak zeka ve hafıza gelişimi için doğru besinlerin tüketilmesi, oyunların oynanması, egzersiz yapılması da etkili.

Zeka Gelişimini Hızlandırmak ve Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

Çocuklarda hafıza nasıl geliştirilir diyorsanız büyüme çağında sağlıklı beslenmesine ve doğru gıdaları tüketmesine dikkat edin. Zeka geliştirme yöntemleri arasında yer alan dengeli beslenme, çocuklarınızın yaşıtlarından daha zeki olmasını sağlayabilir. Bu dönemde:

 • Bitter çikolata,
 • Omega 3 yönünden zengin balıklar,
 • Ceviz,
 • Yağlı kırmızı et,
 • Yumurta,
 • Kırmızı lahana,
 • Brokoli,
 • Ispanak,
 • Süt ve süt ürünleri,
 • Tam tahıllı gıdalar,
 • Kuruyemişler ,
 • Kurutulmuş yaban mersini,
 • Bol su tüketimi çocukların zeka ve hafıza gelişimine katkı sağlayacak besinlerdendir.

Unutmayın, sebze ve meyve tüketen çocuklar daha zeki oluyor. Koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketmek ve yulaf yemek de hafızayı ve beynin gücünü arttırıyor. Hafıza geliştirme yöntemleri arasında trans yağlardan ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmak da yer alıyor. Çocuklarınızın cips, fast food gıdalar, tuzlu ve şekerli atıştırmalıklar tüketmesine izin vermeyin.

Çocuklarda Zeka Gelişimi İçin Spor

Çocuklarda hafıza gelişimi ve zeka geliştirme yöntemleri arasında egzersiz beslenme kadar önemli. Vücuttaki D vitamini sentezinin yapılması ve beynimize oksijen aktarılması için günde 15 dakika yürümemiz gerekiyor. Çocuklarımız için de bu durum geçerli.

Çocuklarda zeka nasıl geliştirilir diyorsak onları spora ya da herhangi bir fiziksel aktiviteye yönlendirmeliyiz. Evde basit egzersizlerde birlikte spor yaparak geçirdiğiniz zamanın da daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz.

Spor ve egzersiz dışında; yapboz, resim ve mantık oyunları da çocuklarda zeka gelişimi için faydalıdır. Özellikle 3 yaşından sonra resim ya da müzik kursuna, ilgisi olduğu spor dalına çocuklarınızı yönlendirebilirsiniz. Bale, tenis, yüzme gibi sporlar ile piyano ve keman gibi müzik aletleri çocuklarda hafıza gelişimi için de avantajlıdır.

Oyuncak Seçimini Çocuğunuza Bırakın

Çocuklarda hafıza nasıl geliştirilir ya da zeka geliştirme yöntemleri nelerdir diyorsanız faydalı oyuncaklara yönelebilirsiniz. Bu aşamada oyuncak seçimini çocuklarınıza bırakmalısınız. Onun için evdeki her şey oyuncak haline gelecektir. Çekmecelerin içindekiler, mutfak gereçleri vb. eşyalarınız ilgisini çekecektir. Onu özgür bırakın ve keşfetmesine izin verin. Böylece zeka gelişimine faydalı bir katkıda bulunmuş olursunuz.

Çocuklarda zeka gelişimi kesinlikle günümüz teknolojisine çok bağlı. Teknolojik aletler olan ve son yıllarda her çocuğun elinde gördüğümüz telefon, tablet, bilgisayar ve TV’yi çocuklarınızdan uzak tutun. Teknoloji aletleri zekanın körelmesinin en önemli nedenleri arasında. Oyun oynamak istiyorsa onunla birlikte doğayı keşfedin, eline telefon vererek hayvanları ya da bitkileri öğretmeye çalışmayın.

Sevgi Olmazsa Olmaz!

Zeka geliştirme yöntemleri ve var olan potansiyelin ortaya çıkarılması için olmazsa olmaz gücümüz; sevgi. Bebeğimiz doğar doğmaz anne ve bana olarak ona sevgimizi hissettirmeliyiz. Sevgisiz ortamlarda büyüyen çocukların potansiyeli olsa dahi zekasını kullanması ya da zekiliğin ortaya çıkması vakit alabiliyor. Çocuklarda hafıza gelişimi ve güçlenmesi açısından da sevginin gücünü kullanabilirsiniz. Onunla geçireceğiniz her vakit, zekası için yararlı olacaktır.

Anne Sütünün Zekaya Etkisi

Birçok araştırmacı anne sütünün zekayı doğrudan etkilediğini ve anne sütü ile beslenen çocukların beyin gelişiminin daha iyi olduğunu söylüyor. Beyin gelişimini uyaran faktörlere sahip olan anne sütü hafıza ve zeka geliştirme yöntemi olarak kullanılabilir elbette.

Çocuklarda zeka ve hafıza geliştirme yolları, her çocuk için farklı olacaktır ancak sağlıklı beslenme ve egzersiz, çocuklarımız için 1 numaralı zeka gelişim aracı. Kullanmakta yarar var…

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?
Sonraki İçerikÇocuğumun Boyunu Uzatmak İçin Ne Yapmalıyım?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here