çocuklara okuancak 10 masal kitabı

Çocuklarımız bebekken uyumaları için ninni söyler, 1 yaşını geçtiklerinde ise onlara masal okumaya başlarız. Çocuklarımıza kitap sevgisini aşılamanın en iyi yolu olan masallar, onların hayal dünyalarını geliştirmeleri için de muhteşem bir fırsattır. Peki hangi masalları okumalıyız? En iyi masal kitapları neler? Biraz da bunlardan bahsedelim…

  • Yüzyüz

Dayanışmanın önemini anlatan kitap, çocuklara okunacak masal kitapları arasında ilk sıralardadır. Yüzyüz, kırmızı balıkların siyah kardeşidir. Kardeşleri büyük bir ton balığı tarafından yutulunca tek başına kalır. Büyük balıklardan saklanan yeni dostlarına rastlayınca farklı maceralara yelken açmaya başlar.

  • Ayağına Diken Batan Süper Karga

Çocuklara okunacak masallar arasında bulunan Ayağına Diken Batan Süper Karga adlı kitap, ayağına batan dikeni yaşlı bir hanıma emanet eden, geri almaya gittiğinde dikeni bulamayan Süper Karga’yı anlatıyor. Çocuklarınıza paylaşmayı ve iyilik yapmayı öğretmek istiyorsanız bu masalı anlatabilirsiniz.

  • Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor

Çocuklara kendilerini oldukları gibi kabul etmeyi öğreten kitapta yavru ahtapot Nino, ahtapot olmaktan hiç memnun değildir. Sekiz kolunun yarattığı karmaşadan sıkılan ahtapotu annesi rahatlatmaya çalışsa da Nino onu dinlemiyor bile. Okulda yaşadıkları sonucunda ahtapot olmayı sevip sevmeyeceğini kitabın sonunda öğrenebilirsiniz.

  • Değnek Adam

Çocuklarımıza okuyacağımız masallar arasında Değnek Adam, doğa ve aile sevgisini aşılaması açısından çok önemli bir masal. Demir Adam’ın maceraları sizlere ve çocuklarınıza hayvanlara ve doğaya saygı duymayı öğretecek.

  • Ördek, Ölüm ve Lale

Masal kitabı olarak sevimli bir ismi olmasa da “Ördek, Ölüm ve Lale” çocuklarımıza ölümün nasıl bir şey olduğunu anlatabilmemiz için bizlere yardımcı olacak. Küçük ördek bir gün Ölüm’le karşılaşacak. Küçük ördek, Ölüm’ün kim olduğunu, neler yaptığını ve gitme zamanı geldiğinde, Ölüm’ün onu nereye götüreceğini anlamaya çalışacak.

  • Ay’a Yolculuk

Ay’a Yolculuk, çocuklarınıza temizliğin eğlenceli ve faydalı yanlarını anlatmanız için okumanız gereken masal kitapları arasındadır. Bakalım Ay’a yapılan keyifli yolculuk nasıl olacak?

  • Üç Kedi Bir Dilek

Eşsiz resimleriyle anne ve babaların da beğenisini kazanan Üç Kedi Bir Dilek, çocuklarımıza küçük yaşta dostluk kavramının önemini anlatmak istiyorsak mutlaka okumamız gereken kitaplardan biri.

  • Köpekler Bale Yapamaz

Çocuklara okunacak masal kitapları arasında yer alan Köpekler Bale Yapamaz, çocuklarımızın amaçları uğrunda ilerlediklerinde başaramayacakları hiçbir şeyin olmadığını vurgulayan mükemmel bir kitap.

  • Bay Tavşanın Bir Fikri Var

Birlikten kuvvet doğacağını, yardımlaşmanın önemini ve yararını çocuklarımıza anlatmamızı sağlayan en iyi kitaplardan biri de Bay Tavşanın Bir Fikri Var adlı kitap. Çocuklarımıza okuyacağımız masallar arasındaki bu eğlenceli kitapta heyecanlı anlar bizleri bekliyor.

  • İyi Kalpli Küçük Tavşan

En iyi masal kitapları listemizin son üyesi olan İyi Kalpli Küçük Tavşan kitabında kaderine karşı koyan ve böylece bütün tavşan kardeşlerinin kaderini değiştiren zeki bir tavşanın hikayesini dinleyeceksiniz. Başka insanları da önemsemenin gerekliliğini çocuklarınıza aşılamak istiyorsanız kesinlikle bu kitabı öneririm.

Çocuk masalları, çocukları hayatın gerçeklerine ve gerekliliklerine hazırlamanın en keyifli ve sağlıklı yollarından biridir. Bu nedenle küçük yaşlarından itibaren çocuklarımıza kitap okumalıyız. Sizin de severek okuduğunuz masal kitapları varsa bizimle paylaşabilirsiniz. İyi okumalar dilerim…

PAYLAŞ
Önceki İçerikAnneler İçin Kitap Önerileri
Sonraki İçerikÇocukların Okuması Gereken Kitaplar
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here