çocuklara cinsel eğitim nasıl verilmeli

Çocuklarımız büyüdükçe soru sormaya, daha çok merak etmeye ve öğrenmek istemeye meyillidirler. Kendilerini keşfetmekle işe başlayacakları için cinsellikle ilgili soru sormaları da kaçınılmaz olacaktır. Anne babalar ise bir takım durumlarda çocuklarının bu sorularına nasıl cevap vereceklerini bilemeyebiliyorlar. Çocuklarda cinsel eğitim nasıl verilmeli, çocuk cinselliği nasıl anlatılır gibi soruları uzmanlara sorabiliyorlar.

Cinsel keşifler 2 yaş dönemi ile birlikte arttığı için çocukların cinsel organlarına dokunmaları ve bu dokunuşlardan hoşlanmaları anne ve babaları korkutabilir. Bu davranışın sıklaşması ile birlikte engellenmeye çalışılması çocuğun daha çok dikkatini çekebilir ve merakını arttırabilir. Çocuklara cinsel eğitim nasıl verilir sorusu aklını kurcalayan ebeveynler bu konuları konuşmaktan çekindiklerinde ya da yasak ve ayıp olarak nitelendirildiğinde çocuklar kendilerini suçlu hissedecek ve bu durum tabu olarak kalacaktır. Dolayısıyla ebeveyn ve çocuk arasında cinsellik açısından bir duvar örülmüş olacaktır.

Çocuklara cinsel eğitim nasıl verilmeli diyorsanız ilk olarak anne ve baba olarak tabularınızı ve aranızdaki iletişim sorununu aşın. Çocuklarınızın cinsellikle ilgili sorduğu sorulara doğal ve açıklayıcı cevap verin. Sakin olun ve utanmayın. Onlar sizin çocuklarınız…

Çocuğuma Cinselliği Nasıl Öğretirim?

Çocuklarda cinsel eğitim verilirken belli bir yaşı beklemeye gerek yok. En doğrusu çocuklarınızın bu konularla ilgili sorular sormasını beklemektir. Çocuklarınız hem kendi doğumunu hem de cinselliğini merak ettiğinde ona anlayacağı kelimelerle ve dürüst şekilde cevap vermelisiniz. Onları yanlış bilgilendirmek ve korkutmak gibi ileri yaşlarda sorun yaratacak tutumlardan kaçınmalısınız.

Çocuğuma cinselliği nasıl öğretirim diyorsanız dikkat etmeniz gerekenler genel olarak şöyle:

 • Çocuklarınız cinsellik ile ilgili soru sorduklarında yaşlarına göre cevaplar verin. Ancak daha detaylı bilgi istediğinde ve sorularında ısrar ettiğinde dürüst davranarak doğru bilgiyi verin.
 • Okul öncesinde çocuklarınıza cinsel eğitim vererek yaşayabileceği travmalardan onu koruyun.
 • Çocuklarınıza cinsel organlarına dokundukları için kızmayın, ceza vermeyin. Aksi taktirde çocuklarınızda suçluluk duygusu yaratırsınız ve psikolojik sorunlara neden olursunuz.
 • Çocuk cinselliği hakkında bilgi verirken mahremiyetin ne kadar önemli olduğunu anlatın. Cinsel organını neden göstermemesi gerektiğini ya da çıplak dolaşmamasının nedenlerini açıklayın.
 • Okul çağındaki çocuklara cinsel eğitim nasıl verilmeli diyorsanız çocuklarınızın yaşına uygun bilgiler verin ve soruyu neden sorduğunu anlayın. Konu hakkında bilgisini ölçün ve yanlışlarını düzeltin.
 • Çocuklarda cinsellik eğitimi verilirken en önemli noktaya lütfen dikkat çekin. Çocuklarınıza hangi bölgelerinin mahrem olduğunu, yabancıların kendisine nasıl yaklaşması gerektiğini, cinsel istismarın ne olduğunu korkutmadan anlatın. Çocuklarınıza karşı karşıya kalabilecekleri durumlarda ne yapması gerektiğini anlatın. İstismar karşısında nasıl itiraz etmesi ve müdahale etmesi gerektiğini öğretin.
 • Çocuklara cinsel eğitim nasıl verilir diyorsanız bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmaktan kaçının ve çocuğunuza sorusunu yanıtlayabilmek için araştırma yapmanız gerektiğini söyleyin. Yanlış bilgi vermekten kaçının.
 • Cinsel eğitim konusunda kız çocuklarının anneyle konuşması, erkek çocuklarının babayla konuşması gibi bir tabunuz olmasın. Anne ve baba olarak cinsellik hakkında konuşmalarınızı birlikte yapın.
 • Çocukların ergenlik döneminde yaşayacağı bazı değişiklikleri bu değişiklikleri yaşamadan yaklaşık olarak 9-11 yaşlarındayken onlara anlatın. Bedenlerinin değişimi hakkında da bilgi sahibi olmaları travma yaşamamaları, kendilerini sevmeleri ve tanımaları açısından çok önemli.
 • Kız çocuklarına adet dönemleri hakkında annenin bilgi vermesi, erkek çocuklarına ise ıslanma, uyarılma ve vücutlarındaki kıllanma ile ilgili babanın bilgi vermesi daha sağlıklı olacaktır.
 • Çocuklarınız, sizi bir şekilde çıplak görürse hemen panik yapmamalı ve sakince örtünerek kadın ya da erkeğin vücudunun büyüdükçe değişebileceğini anlatmalısınız.
 • Çocuklarınızın yanında birbirinize sarılmaktan ve birbirinizi öpmekten de çekinmemelisiniz. Bu durum ayıp değil aksine çocuklarınızın kadın erkek ilişkilerini anlamalarına yardımcı olacak bir etkendir.
 • Çocuklara cinsellik eğitimi nasıl verilmeli sorunuza TV ve internet kullanımlarını kontrol etmeniz gerektiği cevabını da vereyim. Çocuklarımızın internetten ve TV’den yanlış bilgi edinmemesi gerekiyor. Bu nedenle sorularına cevap vermeli, bilginiz dışında ise kitap ve dergiler alarak cinselliği detaylı öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğuma cinselliği nasıl öğretirim sorunuz için son olarak güven duygusuna dayalı bir ilişki kurmanız gerektiğini söyleyebilirim. Aranızdaki iletişim ve güven çocuklarınızın sizden başka kaynaklara çok sık başvurmamasını sağlayacaktır. Unutmayın, zamanında ve sağlıklı bilgi verilmeyen çocuklar, meraklarını gidermek için gizli ve tehlikeli yollara başvurabilirler. Onlara sağlıklı bir cinsel eğitim verdiğinizde yetişkinlik dönemindeki cinselliğini ve değişimini rahatlıkla kabullenecektir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğuma Sebzeyi Nasıl Sevdirebilirim?
Sonraki İçerikÇocuklarda Zeka ve Hafıza Geliştirme Yolları
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here