çocuklar için ev yapımı yoğurt

Bebeklerimize ilk 6 ay anne sütü yeterken sonraki aylarda ek gıdalara başlamak gerekebilir. Ek gıdalar arasında da aklımıza ilk gelen yoğurttur. Doktorlarımız da bebeklerimiz ve çocuklarımız için günlük yoğurt mayalamamızı tavsiye ederler. Aslında anne olarak bizlerin de ev yapımı yoğurt tüketmesi emzirme döneminde bebeğimizin sağlığı açısından da önemlidir.

Ev yapımı yoğurtta bağırsaklar için son derece faydalı probiyotikler vardır. Bebeğimizin kemik gelişimi ve sağlıklı büyümesi için yoğurdumuzu evde yapmamız daha iyi. Peki, çocuklar için ev yapımı yoğurt tarifi var mı? Bebeklere yoğurt nasıl yapılır? Deneyip görelim…

Malzemeler

Çocuklar için ev yapımı yoğurt hazırlarken sütü mandıradan almamız veya bulamıyorsak marketlerde satılan günlük sütten almamız yeterlidir. Uzun süre dayanıklı olan sütler ile bebekler için yoğurt mayalama sağlıklı olmuyor. Malzemelerimiz:

  • 1 litrelik cam kavanoz
  • 1 litre süt
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Yapılışı

Bebeklere yoğurt yapımı sırasında tezgahınızın ve tencerenizin temiz olduğundan emin olun. Sonrasında ilk olarak sütünüzü kaynatın ve ılımaya bırakın. 1 tatlı kaşığı yoğurdu kaşıkla ezin ve 2 çorba kaşığı soğuk sütün içinde karıştırın. Hazırladığınız karışım yoğurt mayası olacak. Sütün sıcaklığını parmağınızla kontrol edin ve çok sıcak olmadığında sütü 1 litrelik kavanoza boşaltın. Çocuklar için ev yapımı yoğurt hazırlarken cam kavanoz kullanmanız bebeğimizin sağlığı açısından çok önemli. Sütü kavanoza boşalttıktan sonra içerisine yoğurt mayanızı yavaş yavaş dökerek süt ile karışmasını sağlayın. Kavanozun üzerine kağıt havlu koyun ve kapağını sıkıca kapatın. Daha sonra kavanozu eski bir yün kazağın ya da yün kumaşın içine birkaç kat sarın ve 5 – 6 saat mayalanmaya bırakın. Kavanozun içindeki yoğurt katılaştığı zaman kavanozu buzdolabına koyabilirsiniz. Çocuklar için ev yapımı yoğurt tarifi bu kadar basit…

Unutmayın, yoğurdu bekletirseniz sulanır ve tadı ekşimeye başlar. Günlük olarak tüketmeye özen gösterin.

Bebek Yoğurdu Hangi Sütle Yapılır?

Bebekler için yoğurt nasıl yapılır sorusundan çok bebekler için yoğurdun hangi sütle yapılacağı daha önemlidir. Bebeklere yoğurt yapımı sırasında açık inek sütü tercih etmek daha sağlıklıdır. Bulamıyorsanız günlük pastörize sütleri de tercih edebilirsiniz. Uzun ömürlü UHT sütleri tercih etmemeye özen gösterin, son çare olarak uzun ömürlü sütleri kullanabilirsiniz.

Bebeğimizin sağlığı açısından ve yaptığımız yoğurdun kalitesi açısından günlük inek sütü en doğru tercih olacaktır.

Sütü Ne Kadar Kaynatmalıyım?

Bebek için yoğurt mayalama işleminizde taze sütünüzü kaynatacağınız tencereyi önce suyla ıslatırsanız dibini tutmasını azaltmış olursunuz. Yüksek ateşte kısa sürede ve sürekli karıştırarak sütünüzü kaynatırsanız daha iyi bir sonuç alırsınız. Sürekli başında duramayacaksanız süt taşı alabilirsiniz. Süt taşı, süt kaynadığında ses çıkarır ve sizi uyarmış olur. Böylece sütünüzün taşmasını engellemiş olur. Özetle, sütü ne kadar kaynatmalıyım diyorsanız taşmadan önceki anı beklemelisiniz. Fokurdadığı zaman ocaktan alabilirsiniz.

Mayalama Isısı Nasıl Olmalı?

Çocuklar için ev yapımı yoğurt tarifi için mayalama ısısının 40 derece olması gerektiğini söyleyebilirim. Siz yine de serçe parmağınızı süte batırın ve 10’a kadar sayın. Eğer dayanabiliyorsanız sütünüz güzel bir şekilde mayalanacak demektir. Daha soğuk olduğunda ise maya tutmayacak ve yoğurdunuz ekşiyecektir.

Eğer bebek için yoğurt mayalama sırasında sütünüzün ısısından emin olmuyorsanız gıdalar için kullanılan termometreleri kullanabilirsiniz.

Mayalanması İçin Ne Kadar Beklemeli?

Çocuklarınız için yoğurt hazırlarken mayalama süresi yaklaşık 6-8 saattir. Ancak mutfağın sıcaklığını, kullandığınız süt ve mayayı da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Olup olmadığını anlamak için katılaşmasını bekleyin ve tadına bakın. Olmadıysa bir süre daha bekletin lütfen.

Bebek Yoğurdu Kaç Günde Tüketilmelidir?

Bebeklere yoğurt yapımı kolay olsa da tüketimi sırasında dikkat etmeniz gerekiyor. Günlük sütle hazırladığınız yoğurdu mümkün olduğunca hızlı tüketmelisiniz. Ekşimeye başlamadan, 1 – 2 gün içinde tüketilen yoğurtlar daha sağlıklı.

Bebeklere yoğurt nasıl yapılır öğrenmiş oldunuz.  Eğlenerek hazırlayın, afiyetle yiyin…

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğuma Yumurtayı Nasıl Sevdirebilirim?
Sonraki İçerikAnne Sütünü Arttıran Tarifler
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here