çocukla birlikte hayatımız nasıl değişecek

Çocukla birlikte hayatınızın eskisi gibi devam edeceğini düşünmüyorsunuz değil mi? İşimiz, sosyal yaşamımız, eşimizle ilişkimiz, uyku ve yemek düzenimiz, evimiz, kısacası her şey değişecek… Çocuklarımız eve neşe kattığı kadar değişiklik de katacak. Hayatımızı onlara göre planlayacak, düzenimize onları da katacağız. Peki anne baba olmak ve evimizde artık çocuklarımızın da olacağı gerçeği bu kadar korkunç mu? Çocukla birlikte hayatımız nasıl değişecek? Biraz detaylandıralım…

  • Uyku düzeniniz

Çocuk sahibi olduktan sonra hayatınızda değişecekler listesinin ilk sırasında o çok sevdiğiniz uyku var elbette. Anne – baba olduktan sonra uyku nedir bilmeyeceksiniz desek yeri herhalde. Bebeğiniz ne zaman uyursa o zaman uyuyacaksınız. Hayatınızdaki en büyük değişikliklerden biri sürekli uykusuz gezmek olabilir…

  • Sosyal yaşamınız

Çocuk olduktan sonra neler değişir diyorsanız şu an ne yaptığınıza bir bakın. Ya bebek bezliyorsunuz ya da gaz çıkarıyorsunuz. Eskiden sinema, tiyatro, konser ve piknik sizin için vazgeçilmezdi değil mi? Çocuklarınız hayatınıza girdikten sonra evde vakit geçirmeye hazır olun derim. Çünkü planlarınız suya düşecek.

  • Sohbet konularınız

Anne baba olunca neler değişir sorumuzun bir diğer yanıtı da sohbet konularımız elbette. Artık kullandığınız bebek bezi markası, bebeğinizin ilk adımları, ailecek gittiğiniz tatiller daha önemli olacak. Sürekli bebeğinizden bahsettiğinizi fark edeceksiniz.

  • Öncelikleriniz

Hayatınız artık bebeğinizden önce, bebeğinizden sonra diye ayrılacak. Bebeğinizin uykusu, maması, hastalığı, ilk sözleri, adımları her şeyden önemli olacak. Zamanınızı ve emeğinizi çocuklarınıza harcayacaksınız.

  • Gelecek planlarınız

Çocukla birlikte hayatımız nasıl değişecek diyorsanız gelecek planlarınızı gözden geçirmeye başlamanızı öneririm. O çok görmek istediğiniz Hindistan yerine ailecek gideceğiniz Antalya tatillerine hazır olun. Almak istediğiniz spor araba yerine aile arabası aldığınızda artık gelecek planlarınızı çocuklarınıza göre yaptığınızı fark edeceksiniz. Sizin özgürlüğünüz, çocuğunuzun geleceğinin başladığı yerde son bulacak.

  • Harcamalarınız

Çocuk sahibi olduktan sonra hayatınızda değişecekler listemde çok istediğiniz ayakkabıyı alamamak da var. Harcamalarınızın önceliği de artık çocuklarınız olacak. Kendi ihtiyaçlarınızı birkaç ay ertelemeye alışacaksınız.

  • Evinizin dekorasyonu

Çok sevdiğiniz orta sehpanızı çocuğunuzun güvenliği için kaldıracak, TV’nin duvara sağlam bir şekilde sabitlenmiş olup olmadığını 100 kere kontrol edecek, koltuklarınızı değiştirecek, 1 odanızı bebeğinize ayıracaksınız. Eşyalarınızı bebeğiniz için zararlı ve zararsız olmak üzere ayıracaksınız.

  • Mesleğiniz

Özellikle anneleri ilgilendiren bir konu bu. Çocuk olduktan sonra neler değişir dediğimizde annelerin fedakarlık yapmaları söz konusu olabilir. Mesleklerine hemen dönememe ya da dönmeyi tercih etmeme durumuyla karşılaşılabilir. Annelik mesleğini sevenler kariyerlerini bir kenara bırakabilir.

  • Sosyal medya paylaşımlarınız

Eskiden eşinizle birlikte gezdiğiniz yerleri ve arkadaşlarınızla güzel anılarınızı paylaşıyordunuz değil mi? Şimdilerde ise bebeğinizin elleri, ayakları, şirin kıyafetleri ve gülümsemeleri kaplayacak sosyal medya hesaplarınızı. En keyiflisi de bu zaten.

  • Cinsel yaşamınız

Cinsel yaşamınız da çocuk sahibi olduğunuzda bir süre sekteye uğrayabilir. Çocuğunuza ayırdığınız vakti birbirinize ayırmamanız, yorgunluğunuz, uykusuzluğunuz, stresiniz ilişkinizi etkileyecek. Ancak bu süre zarfında anlayışlı davranarak aranızdaki ilişkiyi tehlikeye atmayabilirsiniz.

Anne baba olunca neler değişecek saymakla bitmez aslında. Her gününüz bir sürprize dönüşür, gerçek mutluluğu bulduğunuzu fark edersiniz, eviniz neşe dolar, tüm çizgi film kahramanlarını öğrenirsiniz, paylaşmayı öğrenirsiniz, hayatı daha fazla seversiniz, dünyayı onun için daha iyi bir hale getirmeye çalışırsınız, tüm bebeklere sevgiyle bakarsınız, kısacası daha mutlu olursunuz. Onsuz hayatınızın nasıl olduğunu hatırlamazsınız…

PAYLAŞ
Önceki İçerikEpidural Doğum Acıtıyor Mu?
Sonraki İçerikÇocukların Öğünlerinde Mutlaka Olması Gereken Besinler
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here