çocuk yetiştirirken yaptığımız hatalar neler

Çocuk yetiştirmek bu devirde çok zor değil mi? Hem sabır hem de emek istiyor. Ancak nereden başlayacağımızı ve çocuklarımızı nasıl yetiştireceğimizi bilmiyoruz maalesef. Anne ve babalar mükemmel çocuğu yetiştirmek için birbirimizle yarıştığımız için yanlış tutumlar sergileyebiliyoruz. Ayrıca doğru cezayı ve ödülü vermek zaman zaman zorlaşabiliyor. Bu nedenle çocuk yetiştirirken bariz hatalar yapabiliyoruz. Bütün bu olumsuzluklardan korunmak ve sağlam karakterli bir birey yetiştirmek için bilinçlenmemiz gerekiyor. Aksi halde çocuklarımız yanlış tutum ve davranışlara sahip olabiliyorlar.

Çocuk yetiştirirken yaptığımız hatalar neler biraz daha yakından bakalım:

 • Bağırmak

Çocuk yetiştirirken yaptığımız hatalar arasından en kötüsü belki de bağırmaktır. Herhangi bir yanlış yaptığında bağırmak ya da ses yükseltmek ilk etapta belki de o davranışın sönmesine sebep olacaktır. Ancak uzun vadede çocuklarınızın tekrar aynı davranışı sergilemesine engel olmayacaktır. Ayrıca çocuğunuz sizden uzaklaşacak ve büyüdüklerinde şiddet eğilimi olan bireyler haline geleceklerdir.

 • Ne isterse vermek / almak

Bu davranışı en çok maddi açıdan sıkıntılı bir çocukluk geçirmiş olan ebeveynler yapıyor. Çocuk yetiştirirken yapılan hatalar arasında en önemlilerden biri de bu. Maddi açıdan imkanlarımızın yeterli olması ve çocuklarımıza her şeyi almamız iyi bir davranış değil. İlerde doyumsuz ve sabırsız bireyler yetişmesine neden olabiliriz.

 • Korkutmak

Çocuklarımızın uslu durması için korkutma yoluna başvurmamız da büyük hata. “Seni polise veririm.”, “Doktor sana iğne yapar, bak.” demek çocuklarımızda travmatik etkiler oluşturabilir. Polisten, doktordan korkmalarına neden olabilir.

 • Ödüllendirmek

Çocuk yetiştirirken en sık yapılan hatalar arasında ödüllendirmek de yer alıyor. Ödüllendirmek elbette iyi davranışlar için olumlu bir pekiştireç ancak yemek yemesi için ödül olarak telefon ya da tablet vermek, uslu durunca bilgisayar oynamasına izin vermek değil. Bu tutum da çocuklarda her yemekte ödül mekanizmasını çalıştıracağı için olumsuz davranışlara yol açabilir.

 • Sürekli koruyup kollamak

Elbette çocuklarımızı korumamız ebeveyn olarak görevimiz ancak çevredeki tüm faktörlerden onu korumaya çalışmak, çocuklarımızın bize bağımlı bireyler olarak büyümesine neden olur. Dolayısıyla ileri yaşlarda tek başına hareket etmekten çekinebilir.

 • Arkadaş gibi olmak

Çocuk eğitimi nasıl olmalı diyenler için arkadaş gibi olmanın olumsuz yanlarından söz edebilirim. Evet çocuklarınızla dertleşebilir, gezebilir, eğlenebilirsiniz ancak ona ebeveynlik yapmanız da gerekiyor. Sizin bir yol gösteren ve onu gözeten olmanız lazım.

 • Olumsuz davranışlarına odaklanmak

Çocuklarımızın başarısızlıkları eleştirilmesi değil düzeltilmesi gereken bir durumdur. Onun saka ya da tembel olması zaafı değil özelliğidir. Bu özelliklerini düzeltmek yerine onu sürekli eleştirmek benliğinde kötü yaralar açılmasına neden olacaktır.

 • Kendilerine yetmelerine izin vermemek

Çocuk yetiştirirken yapılan hatalar neler dendiğinde aklıma aç kalır düşüncesiyle yemeğini yedirmeniz geliyor. Çocuklarımızın temel ihtiyaçlarını bizler karşılarsak onlar ne yapacak? Kendilerine güvenen ve yeten bireyler olmaları için erken yaşta yemek yeme, banyo yapma, temizlik yapma gibi alışkanlıklarını kazandırmamız gerekiyor.

 • Çocukla uyumak

Çocuk yetiştirirken yaptığımız hatalar içinde en önemlilerden biri de çocukla uyumak. Çocukların anne ve babayla uyuması ileride büyük sorunlara neden oluyor. Ayrıca çocuklarımızın kendi yataklarında uyumaya alışmaları özgüvenlerini geliştiriyor.  Aksi taktirde kendine yetemeyen ve güvensiz bireyler yetiştirmiş oluruz.

 • Duygusal şantaj yapmak

Çocuk eğitimi nasıl olmalı dediğimizde yapmamanız gerekenler arasında bu madde yer alıyor. Tehdit ederek ya da duygularını sindirerek çocuklarınıza bir şeyler öğretmeye kalkmayın. “Senin yüzünden bu oldu.”, “Sizi terk edeceğim.” gibi şantajlarla suçluluk duygusu yaratmayın. Hatalarını fark ettirmek için konuşun, örneklerle açıklayın.

 • Kıyaslamak

Çocuk yetiştirirken yapılan hatalar arasında çocuklarımızı başkaları ile kıyaslamak da yer alıyor. Bu da çocuklarımızda beğenilmeme ve yetersizlik duygularının oluşmasına neden oluyor. Aile bireylerinden değer görmeyen çocuklar hem öfkeli hem de başarısız olabilirler. Bu nedenle çocuklarımızı kıyaslamamamız çok önemli.

 • Ağlamasın diye çabalamak

Çocuklarımız çok ağlarsa psikolojilerinin bozulacağını düşünüyoruz. Bu nedenle ağlamamaları için her yolu deniyoruz. Hediyeler, sevdiği yiyecekler, her istediğini yapma imkanı… Bu da ilerde onların şımarık bireyler olarak yetişmelerine neden oluyor. Onların olumsuz durumlarla kendi başlarına çabalamalarını sağlamamız gerekiyor.

Çocuk yetiştirirken en sık yapılan hatalar bunlar. Elbette yaptığımız onlarca hata var. Siz siz olun, çocuklarınızın kendine yeten, özgür ve özgüvenli bireyler olarak yetişmesini istiyorsanız; kısıtlamayın, yargılamayın, karşılaştırmayın, engel olmayın… Başarılı ve mutlu çocuklar mutlu ailelerde yetişirler…

PAYLAŞ
Önceki İçerikParmak Emme Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?
Sonraki İçerikSöz Dinlemeyen Çocuklara Nasıl Davranılır?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here