çocuğunuzun öksürüğünü azaltacak yollar

Çocuklarımızın bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmediği için sürekli hasta olmaya müsait bir yapıya sahipler. Özellikle kış mevsiminde evimizi doğru şekilde ısıtmadığımız, çocuklarımızı mikroplardan koruyamadığımız ya da yeterli beslenmelerini sağlayamadığımız için hasta olurlar. Hele ki öksürük, basit bir burun akıntısıyla başlar sonrasında günlerce sürer. Ayrıca uzun süre geçmediği için de canımızı oldukça sıkar. Peki çocuğunuzun öksürüğünü azaltacak yollar neler? Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir?

Hepimizin az çok annelerimizden duyduğu öneriler ve yöntemler vardır. Ancak öksürüğü azaltmak için ne yapmalı dediğimizde öncelikli olarak doktorumuzdan öneri almayı unutmamalıyız. Sonrasında ise tekrarlayan öksürüğü olan veya öksürüğü 6-8 haftadan daha uzun süren çocuklarımızı; astım, tüberküloz, kalp yetmezliği, bağışıklık sisteminin yetersizliği, solunum yolları rahatsızlıkları açısından değerlendirilmesi gerektiğini aklımızda tutmalıyız.

Hafif öksürük ve hastalık belirtileri gördüğümüzde yine de önlemimizi almamız gerekiyor tabi ki. Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir diye annenize sorsanız bile onlarca tarif verir. Çocuklarda öksürük için ne yapılır ve hangi önlemler alınır sorularınıza birkaç öneri de benden…

  1. Çocuklarınızı hastalıklardan koruyun.

Çocuklarınızın uzun süreli öksürük şikayetlerinin olmasını istemiyorsanız onları hastalıklardan korumanız gerekiyor. Klimalı ve soğuk ortamlarda çocuklarımızı tutmayarak, soğuk algınlığı olanlarla aynı ortamda olmalarını engelleyerek öksürüklerin önüne geçebiliriz.

  1. Sıvı tükettirin.

Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir sorunuza ilk olarak bol sıvı tüketimini teşvik etmeniz gerektiği yönünde bir öneri ile cevap verebilirim. 6 aydan küçük bebeklerinizi mutlaka sık sık emzirin. Daha büyük çocuklarınızı ile su ve ılık bitki çayları içirin. Ballı ve limonlu çayların öksürüğü azaltan etkisi var. ancak unutmayın bal 1 yaşına kadar yasak!

  1. Nefes almasını sağlayın.

Burun tıkanıklığı olan çocukların öksürük şiddetleri artabilir. Nefes alamamalarına, yemek yiyememelerine ve düzenli uyuyamamalarına neden olur. Bu nedenle çocuklarda öksürük tedavisi için burunlarının açık tutulması çok önemli. Bunun için evde hazırladığınız tuzlu suyu veya doktorunuzun önerdiği burun açıcı spreyleri kullanabilirsiniz.

  1. Başını yükseltin.

Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir önerilerimden biri de yatarken başının yükseltilmesi. Böylece daha rahat nefes almasını sağlarsınız. Çocuklarınızın yatak başının altına bir yastık veya katlanmış bir havlu yerleştirin, öksürüğü hafifleyecektir.

  1. Odanın nemini ayarlayın.

Çocuğunuzun öksürüğünü azaltacak yollar arasında odanın doğru nemde olması da yer alıyor. Buhar makineleri kullanabilirsiniz anca her kullanımdan önce taze ve temiz su kullanmaya özen gösterin. Makineyi temiz ve dezenfekte tutun. Kuru hava çocuklarımızın daha çok öksürmesine neden olur.

  1. Dinlenmesini sağlayın.

Çocuklarda öksürük tedavisi uygulanırken dinlenmeleri çok önemli. Yeterince dinlenen çocukların öksürükleri gün geçtikçe azalacaktır.

  1. Evde sigara içmeyin.

Öksürüğü azaltmak için ne yapmalı diyorsanız evin içinde sigara içilmesine izin vermeyin. Sigara evin havasını bozacak ve öksürüğü tetikleyecektir.

  1. Sağlıklı beslenmesini sağlayın.

Çocuklarda öksürük tedavisi devam ederken sağlıklı beslenmesine özen gösterin. Yemek yemekte zorlanıyorsa sık ve az miktarda yemek yedirin. Kaybettiği enerji ve mineralleri kazandıracak sebze ve meyveleri tükettirin.

  1. Evi sık sık havalandırın.

Çocuklarınızın odasının temiz ve tozsuz olması çok önemli. Gün içinde birkaç kez odasını havalandırmayı unutmayın.

  1. Doğal yöntemler deneyin.

Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir sorunuzun en işe yarar cevabı doğal yöntemler olacak. Bal ve zencefili, pekmez ve karabiberi karıştırarak çocuklarınıza günde kaşık yedirebilirsiniz. Ayrıca karışık çaylar, ıhlamur, soğan ve turp kürü uygulayabilirsiniz. Bazı kürleri uygulamadan önce doktorunuza danışın elbette.

Çocuklarda öksürük tedavisi basit yöntemlerle yapılabildiği için endişe etmenize gerek yok. Hastalık belirtisi olduğu için önleminizi hemen alabilir ve çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirecek uygulamalarla hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğum Süt İçmek İstemiyor Ne Yapmalıyım?
Sonraki İçerikAlerjik Çocuğun Odası Nasıl Düzenlenir?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here